Hallintaoikeustestamentin jälkeen

On aviopari M ja K, joilla yhteiset lapset L ja S. M on saanut testamentilla kiinteistön, joka ei ole pariskunnan asuntona. M kuolee ja K ottaa hallintaansa omaisuuden, josta lapset eivät halua lakiosuutta. Muuta omaisuutta ei ole kummallakaan, velkaa K:lla alle neljännes kiinteistön arvosta.
Miten mahdollinen omaisuus jakaantuu K:n kuollessa jos hän on tehnyt testamentin omasta osuudestaan toiselle perilliselle L?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tässä tiivistetysti:

M:n jälkeen tehdään ensin ositus, jossa selviää mitä M:n jäämistöön kuuluu ja mahdollisesti myös perinnönjako. Omistusoikeus M:n perintöön menee puoliksi L:lle ja S:lle. K:lla on jaon jälkeen hallintaoikeus kaikkeen M:n jäämistöön - oli se sitten jaettu tai jakamatta.

K:n kuoltua kaikki hänen omaisuutensa menee L:lle, jos S ei vaadi lakiosaansa.

Äänestä
  • Jos M:n jälkeen ei olla tehty mitään ositusta eikä jakoa, vaan kaikki on jätetty K:n hallintaan. Lasketaanko, että M:n perintönä saama omaisuus on ko. tapauksessa menossa L:lle sekä K:n mahdollinen jäämistö, ellei S vaadi lakiosaa.
    Vai M:n perintönä saama omaisuus jakaantuu L:lle ja S:lle ja K:n mahdollinen omaisuus menisi L:lle.
    Vai niin, että n. puolet M:n aikanaan saamasta perinnöstä jäisi K:n mahdollisen jäämistön kanssa L:lle ja M:n perinnön toinen puoli S:lle ja lakiosa mahdollisesta K:n jäämistöstä.
    Pitää vääntää rautalangasta kun en oikein hoksaa.

    Äänestä

  • Siis ensin pitää tehdä se ositus.
    Jos sitä ei ole hoidettu ajallaan, eli heti M:n kuoltua, niin sitten hoidetaan kun hoidetaan. Aloitapa siis siitä. Ylivelkaisen puolison omaisuus on osituslaskelmassa nolla ja osituksen kohteena on kummallakin puolisolla M:n kuollessa ollut omaisuus (tai sen sijaan tullut omaisuus) velat.

    Kun ositus on tehty, tehdään perinnönjaot.

    Kaksi eri kuolinpesää, kaksi eri testamenttia.

    M ei ole määrännyt testamentilla omistusoikeudesta mitään, eli hänen jäämistönsä jaetaan lain mukaisesti eli puoliksi L:n ja S:n kesken.

    K:n omaisuus taas menee kokonaan testamentin perusteella L:lle eli perinnönjakoa ei hänen jälkeensä toimiteta lainkaan.

    Joko alkaa aueta?

    Äänestä

  • Kiitos, valkeni nyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ammentaja kirjoitti:

On aviopari M ja K, joilla yhteiset lapset L ja S. M on saanut testamentilla kiinteistön, joka ei ole pariskunnan asuntona. M kuolee ja K ottaa hallintaansa omaisuuden, josta lapset eivät halua lakiosuutta. Muuta omaisuutta ei ole kummallakaan, velkaa K:lla alle neljännes kiinteistön arvosta.
Miten mahdollinen omaisuus jakaantuu K:n kuollessa jos hän on tehnyt testamentin omasta osuudestaan toiselle perilliselle L?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu