meillä on puolivuotias nöffi narttu . on itsepäinen , ei usko mitään , karkailee pihasta ,hyppii ihmisten päälle,. voisiko joku ,joka on kasvattanut nöffin vauvasta aikuiseksi asti , kertoa millainen prsessi edessä on .
newfoundlandinkoira
12
3847
Vastaukset
- haistahome
Olisiko kannattanut ottaa selvää rodusta ennen hankkimista. Koira ei ensinäkään tajua puhetta tajuatko mitä tarkoitan:hvfghjkb f gdfhjmbkvcdbxgscdvfbynjnm ei ei EIIII olet hyvin itsepäinen etkä uskomitään! Koira parka! Eikä sen kasvattaja ollenkaan huomannut keille idiooteille on koiraa myymässä vai naapuriltako saitte? Joka tapauksessa anna koira heti parempiin käsiin!
- fddfdfdfdfdf
Itse olet idiootti. Aloittaja kysyy ihan asiallisesti ja saa tuollaisia vastauksia. Jos ei ole muuta sanomista, niin olisit ollut kirjoittamatta. Ottaa päähän tuollaiset kommentit, joissa ei ole neuvoja, ei järkeä, ei muuta kuin vinoilua ja pilaavat kaikki nämä keskustelupalstat!!
- treeniäniinhyvätulee
Käy sen kanssa koulutuksessa, jospa saisit sen kuuntelemaan itseäsi,ja pitämään itseäsi mielenkiintoisena.Jotta saisit koulutuksen aloitettua.Varmaan pari eka vuotta menee hönöillessä.Mutta kun opetat sille perustottelevaisuutta, niin koirasta saat luotettavan ja hyvän koiran.Eihän se hömelö pentu tiedä mitä siltä halutaa, kokeilee sitten kaikkea.Kun kehut ja palkkaat oikean käytöksen, sille iskostuu ajatus siitä mitä siltä haluat.Ovat mielyttämishaluisia,ja nameilla ja kehuilla opetettavissa.Jos karkailee, laita pitkähkö naru, ja astu sen päälle, jos meinaa lähteä.Kutsu välistä luo, ja namita.Harjoittele luoksetuloa aidatulla alueella.Hyvä siitä tulee, kunhan ensin koulutat sen.Valista koiraa ei heti pennusta saa, sen on ensin kasvettava, ja opittava ymmärtämään mitä haluatte siltä.
Jos se hyppii,riekkuu holtittomasti.Ota pannasta kiinni, ja odota kunnes pentu rauhoittuu.Katso läheltänne sopiva koulutus, johon voisitte osallistua.Aika nuori viellä, ja työtä se tietysti vaatii.Selvät säännöt,joista ei poiketa.Ei sängyille, jos et sitä kymmeneksi vuodeksi sinne halua.Ei ruokaa koskaan pöydästä, ellet halua siitä kuolaavaa ruinaajaa...jne. - hsks35
Hei!
Luettiin vasta nyt näitöä keskusteluja. Meillä ollut pennusta vanhaksi nöffe uros. Meillä kasvatettiin samalla metodilla kuin lapsetkin. Tiukasti pidettiin kiinni ohjeista yhtään ei saa löysäillä jos jotain aikoo opettaa. Meidän nöffe oli maailman fiksuin, vieläkin tutut ja puolitutut kyselee, vaikka on ollut oissa jo 8 vuotta. Meillä koira ymmärsi kyllä kaiken puheen, mutta sille puhuttiin alusta asti ja oli lähes aina ihmisten seurassa, ei eristetty. Muuta koiraa en haluakaan, mutta kun oma oli niin ihana niin ei ole vielä hankittu uutta. - Ouvakkadou
Voi koira parkaa,isäntä on idjootti !!!!!
- tumpura
Tyttärelläni oli nöffi,aivan ihana koira ei karkaillut mihinkään käveli irrallaan vierellä eikä pää kääntynyt vaikka ympärillä olevat koirat haukkua räksytti.Nyffelle puhuttiin hiljaisella äänellä mutta äänen sävyssä käytettiin eri painotuksia, eihän koiralle tarvitse huutaa sillähän on tarkempi kuulo kuin ihmisellä.
- wilhelmiina99
Katso koirakuiskaajaa ja hae kirjastosta kirjoja koirakoulutukseen tatkoitettuja jos niistä et saa apua ota yhteyttä koirakouluttajaan. Minäkin voisin auttaa mutta missä asut?
- Koiratkärsiii
EI EI koirakuiskaajaa! Kyseisen tyypin koulutusmetodit toimivat sillä hetkellä, mutta tekevät koirasta epävarman ja joissain tapauksessa vielä hankalamman, tosin oireilee sitten vasta myöhemmin, kun sitä on tarpeeksi nöyryytetty, kielletty ja alistettu. Positiivinen vahvistaminen ja palkitseminen toimii paremmin - lähestulkoon aina. Koiralla pitää kuitenkin olla selkeät rajat, ei pelkkää herkkua ja leikkiä.
- dfdfdfdfdfdf
Nöffi on iso ja energinen koira, vaatii paljon tilaa ja lihasvoimia, jotta sen kanssa pystyy olemaan. On ihana perhekoira, kun siitä rauhoittuu, mutta ei ole ihan helpoimmasta päästä. Olen tavannut ihania aikuisia nöffejä, mutta se alku on ollut monella tavalla haastavaa. Kärsivällisyyttä tarvitaan, on muuten ihana luonne sillä koiralla.
- Nöffendaali
:) Oma teki jopa reiän seinään ja palasteli sohvan ym. mutta kun seuraavan koiran hommaan niin kyllä se on nöffi <3
- koirasekom223
noffit ihan ihania
- Anonyymi
Koira hakee huomiota voisit toistaa koiran nimeä usein ja antaa huomiota ja kehua kun tekee oikein ja nöffi tykkää tulla syliin ja voi sitä lämpöä kun meilläkin oli rakas Akke (niin jos koira haluaa touhuta touhua mukana)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712360En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831031Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581031- 1081000
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81941- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21848Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67756- 33697
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299694