Mielenkiintoinen yhtiö kun osti tuon muidenkin haluaman Norjalaisen.
Maksaa osinkoa 0,02€ osaketta kohden, joka irtoaa 26.03.2013.
Kesällä sitten kai vielä 0,06€ lisää.
Pitääkö tuo ylläoleva paikkansa ja olisiko joku laskenut osingon pääomanpalautuksen prosentti määrän?
Näyttäisi kelpaavan Morgan & Stanleylle näillä hinnoilla kohtuu hyvin.
Dovre Group osingon määrä
1
1556
Vastaukset
- Anonyymi
Moni miettii, löytyisikö pörssilistalta uutta Tecnotreen kaltaista "ten baggeriä", eli 10-kertaistujaa. Dovre on hienosti noussut, mutta on jo kallis. Alla pörssilistan markkina-arvolla mitattuna 16 pienintä firmaa reaaliaikaisilla osakekursseilla ja edellisen 12 kuukauden rullaavilla EV/EBITDA-luvuilla (yritysarvo/käyttäkate). Edullisimmat firmat 12kk rullaavalla käyttökatteella ovat Reka, Martela, Tulikivi ja Wulff, jotka tekevät 5-7-vuodessa markkina-arvonsa verran käyttökatetta. Tulikiven ja Wulffin käyttökate on ollut kasvussa viimeiset seitsemän kvartaalia, mutta Rekan ja Martelan käyttökate heittelehtii kvartaaleittain. Rekalla ja Martelalla on kroonisesti korkeat poistot ja arvonalentumiset, mikä on huono asia. Wulffilla ei ole ylisuuria poistoja ja arvonalentumisia ja Tulikivellä suuret poistot ja arvonalentumiset ovat vihdoin päättyneet.
Jotta Tulikiven ja Wulffin EV/EBITDA olisi sama kuin Dovrella, niiden osakekurssien täytyisi nousta 200 prosenttia. Siksi suosittelen mieluimmin Tulikiveä tai Wulffia kuin Dovrea.
Firma EV/EBITDA (yritysarvo/käyttäkate)
Reka 4,7
Martela 5,1
Tulikivi 6,4
Wulff 6,9
Innofactor 7,0
Trainers' House 7,1 Ei julkaissut Q1-lukuja
Honkarakenne 8,4 Ei julkaissut Q1-lukuja
Componenta 9,0
Kesla 14,0 Ei julkaissut Q1-lukuja
Uutechnic 19,8 Ei julkaissut Q1-lukuja
Dovre 20,1 Ei julkaissut Q1-lukuja
Aspocomp 23,1
Soprano 29,5 Ei julkaissut Q1-lukuja
QPR 60,2
Enedo -60,4 Ei julkaissut Q1-lukuja
Valoe -20,2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1864239"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?942785Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442290Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8522516 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark332171- 192041
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302017Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371851- 851849
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201836