Dovre Group osingon määrä

Mielenkiintoinen yhtiö kun osti tuon muidenkin haluaman Norjalaisen.
Maksaa osinkoa 0,02€ osaketta kohden, joka irtoaa 26.03.2013.

Kesällä sitten kai vielä 0,06€ lisää.
Pitääkö tuo ylläoleva paikkansa ja olisiko joku laskenut osingon pääomanpalautuksen prosentti määrän?

Näyttäisi kelpaavan Morgan & Stanleylle näillä hinnoilla kohtuu hyvin.
11642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moni miettii, löytyisikö pörssilistalta uutta Tecnotreen kaltaista "ten baggeriä", eli 10-kertaistujaa. Dovre on hienosti noussut, mutta on jo kallis. Alla pörssilistan markkina-arvolla mitattuna 16 pienintä firmaa reaaliaikaisilla osakekursseilla ja edellisen 12 kuukauden rullaavilla EV/EBITDA-luvuilla (yritysarvo/käyttäkate). Edullisimmat firmat 12kk rullaavalla käyttökatteella ovat Reka, Martela, Tulikivi ja Wulff, jotka tekevät 5-7-vuodessa markkina-arvonsa verran käyttökatetta. Tulikiven ja Wulffin käyttökate on ollut kasvussa viimeiset seitsemän kvartaalia, mutta Rekan ja Martelan käyttökate heittelehtii kvartaaleittain. Rekalla ja Martelalla on kroonisesti korkeat poistot ja arvonalentumiset, mikä on huono asia. Wulffilla ei ole ylisuuria poistoja ja arvonalentumisia ja Tulikivellä suuret poistot ja arvonalentumiset ovat vihdoin päättyneet.

Jotta Tulikiven ja Wulffin EV/EBITDA olisi sama kuin Dovrella, niiden osakekurssien täytyisi nousta 200 prosenttia. Siksi suosittelen mieluimmin Tulikiveä tai Wulffia kuin Dovrea.

Firma EV/EBITDA (yritysarvo/käyttäkate)
Reka 4,7
Martela 5,1
Tulikivi 6,4
Wulff 6,9
Innofactor 7,0
Trainers' House 7,1 Ei julkaissut Q1-lukuja
Honkarakenne 8,4 Ei julkaissut Q1-lukuja
Componenta 9,0
Kesla 14,0 Ei julkaissut Q1-lukuja
Uutechnic 19,8 Ei julkaissut Q1-lukuja
Dovre 20,1 Ei julkaissut Q1-lukuja
Aspocomp 23,1
Soprano 29,5 Ei julkaissut Q1-lukuja
QPR 60,2
Enedo -60,4 Ei julkaissut Q1-lukuja
Valoe -20,2

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DoraK kirjoitti:

Mielenkiintoinen yhtiö kun osti tuon muidenkin haluaman Norjalaisen.
Maksaa osinkoa 0,02€ osaketta kohden, joka irtoaa 26.03.2013.

Kesällä sitten kai vielä 0,06€ lisää.
Pitääkö tuo ylläoleva paikkansa ja olisiko joku laskenut osingon pääomanpalautuksen prosentti määrän?

Näyttäisi kelpaavan Morgan & Stanleylle näillä hinnoilla kohtuu hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu