Taneli Heikka

heikankeikka

Mitä olette muut ulkosuomalaiset mieltä Taneli Heikan kirjoituksesta? Luin juuri HS'n sivuilta jonkun JOPA 1 1/2 vuotta USAssa asuneen Tanelin tunteita.

Uskomattoman naiivi käsitys hänellä on USAn yhteiskunnasta. Uskomattoman naiivilta tuntuva ihminen koko Taneli.

Millaisia ajatuksia artikkeli saa teissä aikaan?

5

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hahhaha

      Joo onhan se totta että ulkomailla olo avartaa, mutta tarviiko tohtorikoulutettavan provoilla? Suurin osa Heikan teksteistä on kieli poskella väsättyä, jotka uppoavat huonoitsetuntoisiin suomalaisiin. Tai sitten se on Hesarin käsky että pitää haukkua suomalaisia. Noita suomea halveeraavia kolumneja tulee ainakin nettiin joka päivä eri kirjoittajilta. Samalla mm. maahanmuuttajien tekemistä rikoksista vaietaan.

      Nauroin hullun lailla sille Heikan "suomalainen valehtelee aina" kolumnille. Jenkkien pressat on muka maailman parhaimpia totuudenpuhujia ja Amerikka on paratiisi. Amerikka on paratiisi rikkaille ja USA:n pressat valehtelee sen kun kerkeävät. OK valehtelee ne meilläkin mutta Heikka haukkui samalla myös meidät tavikset.

    • Isänmaanystävä

      Voi olla, että on muuttanut pois Suomesta vähän uhmamielellä, ja nyt on oikeasti alkamassa se koti-ikävävaihe, joka meillä monilla muillakin muualle muuttaneilla joskus on ollut.

      Tuon kirjoituksen tarkoitus oli ilmeisesti provosoida. Iltse olen ollut jo yli puolet elämästäni Saksassa, ja suhtauduin kirjoitukseen siten, että se suuattu meitä kaikkia ns. "vanhan maailman" edustajia, eli eurooppalaisia kohtaan. Mutta noilla jenkeillä on kuitenkin sukujuuret täällä Euroopassa 90%:sesti, joten ainoa asia, mikä kannattaa ottaa tosissaan, on se, että heillä on siellä rapakon takana koti-ikävä.

    • eipassiarogerilla

      hyvä kirjoitus tanelilta.

    • dafsadf

      Heikka kertoi totuuden. Nyt suomalaiset kenties hetken ihmettelevät, että eikö Suomi olekaan maailman paras kaikessa ja kaikkialla ja kehityksen eturintamassa, kuten tätä aivopestyä kansaa on mediapropagandassa vuosikymmeniä ohjeistettu. Sitten kaikki jatkuu niinkuin aina ennenkin.

    • Kokoomussimulaattori

      Ulkosuomalaisena kysyisin miksi Heikan kaltaisen öykkärin tekstejä julkaistaan hesarin kaltaisessa valtamediassa? Onhan se hyvä, että herätetään keskustelua, mutta voisi sitä hänen nostattamiensa myrskyjen sijaan keskustella vaikka todellisista sääilmiöistä, juuri niin amerikkalaisittain kuin Heikka tuntuu tahtovan. Suosittelisin kaverille välitöntä paluuta Suomeen ja sen jälkeen muutaman vuoden kuluttua uutta jenkkikeikkaa jonnekin muualle kuin Bethesdaan tai Chevy Chaseen, koska kyseinen alue ei edusta jenkkejä kovin hyvin demografisesti. Jos hän lisäksi lähtisi matkaan ilman apurahaa kera perheen, johon kuuluisi kouluikäisiä ja/tai nuorempia lapsia ja alkaisi sitten blogata kokemuksistaan, suosittelisin hänen juttujaan kaikille. Nyt huudellaan norsunluutornista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2685
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2655
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2645
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2288
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      74
      2134
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2125
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2015
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1626
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1497
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      2
      1395
    Aihe