Moni ammattikoululainen on nyt tilanteessa, että työharjoittelujakso on tehtynä. Yllättäen opettaja ilmoittaa, että koulua on työharjoittelun jälkeen pari päivää tai viikko. Ammattikoulun todistuksen saa vasta toukokuun viimeisenä päivänä. Asunnosta on vuokrasopimuksen mukaan maksettava vuokraa ja on kk:n irtisanomisaika.
Mitäs nyt...Kela on myöntänyt opintotuen sekä asumislisän toukokuun viimeiseen päivään.
Kysymys 1.: Katsotaanko em. tilanteessa oleva ammattikoululainen vielä opiskelijaksi ja voiko hän nostaa opintotuen sekä asumislisän vai joutuuko maksamaan takaisin?
Toivon asiallisia vastauksia
Ammattikouluopiskelijan opintotuki sekä asumislisä
6
240
Vastaukset
- jostilanteet
Jos ei ole muita opintojaksoja kuin tuo yksi viikko, kannattaa säästyä Kelan byrokratialta ja ottaa yhteyttä sekä Kelan virkailijaan että oppilaitoksen kansliaan. Oikeastaan oppilaitosten pitäisi jakaa opintopisteet tasaisesti kaikille lukuvuosille, joten syy löytyisi kouluttajasta.
Jos työssäoppiminen on vielä jäljellä, se oikeuttaa palkattomana opintotukeen ja asumislisään. Palkallisessa harjoittelussa kannattaa muistaa maksimituloraja opintotuen lisäksi!
Jos alan työmarkkinat sallii, kannattaa hakea esim. opintojen ulkopuoliseen palkkatyöhön kevätlukukaudeksi, ettei mene aika hukkaan.
Valmiiseen tutkintotodistukseen ei tule näkyviin suorituspäivämääriä kuten netin opintosuoritusotteeseen (esim. Winha). - AikaIhme
Tilanne vaikuttaa tosi oudolta. Ajattelen nyt sitä, että voiko koulu toimia noin. Opinnot päättyvät maaliskuussa ja todistus annetaan toukokuun lopussa. Opiskeluaikaa pidennetään ihan tyhjällä?
Oma mielipide, siis mielipide, on että opiskelija on virallisesti opiskelija niin kauan kuin on koulun kirjoilla.
Opiskelijan täytyy jo opintoja aloittaessaan tietää, milloin opinnot päättyvät. Ei yksi opettaja voi noin vain tulla ilmoittamaan yllättäen, että viikko jäljellä. - SelvitäNopsaan
Kannattaa muuten selvittää tuo pikaisesti, jos sulle juoksee opintotuki & asumislisä toukokuun loppuun asti ja Kela sitten yllättäen hoksaa vaikka kesäkuussa, että ne onki tullut aiheettomasti ja tulee takaisinperintä.... näitä takaisinperintään johtaneita liikamaksuja on nähty jo ihan liikaa..
- voihaukotus
Ne on ihan tavallisia tilanteita. Ei korkeakouluopiskelijatkaan saa opintotukea kesäkuukausille, paitsi erikseen hakemalla ja jos korkeakouluopiskelijakin hakee tukea kesäkuukausille, se lyhentää opiskelijan opintotukiaikaa. Nykysysteemi on, valitettavasti, opiskelijoiden tukien osalta suunniteltu sellaiseksi, että kaikki opiskelijat on niin varakkaista perheistä, että voivat kesiksi mennä vaikka vanhempiensa eläteiksi tai elää muuten vaan tuulen puremana. Joku sossu varmaan sanoisi tohon tilanteeseen, että amisopiskelijan olisi pitänyt säästää opintolainastaan ja opintotuistaan siihen koulun päättävään kuukauteen. Asuntoasiaan laki sanoo, että vuokrasuhdetta ei saa purkaa kuukauden varoitusajalla, joskin oikeus vuokranantajalla olisi henkilökohtaisesti siihenkin mielestäni sitten, jos vuokralainen on jättänyt vuokransa maksamatta. Taidat kuitenkin olla trolli, koska opintotukea nauttivat eivät saa vuokra-asumiseensa yleistä asumislisää, vaan opiskelijan opintorahaan sidonnaista opiskelijan asumistukea.
Tilanteesta tietämättä sanoisin, että tottakai on opiskelija, jos saa todistuksen toukokuun viimeinen päivä amiksesta ja tottakai oikeutettu opintotukeen toukokuulta, jos opintotukikuukausia on jäljellä. En tiedä paljonko amistutkintoon sellaisia saa, en ole koskaan opiskellut amiksessa.
Missään vuokrasuhteessa ei vuokranantajan puolelta voi olla kuukauden irtisanomisaikaa, trolli.- kysymys-aloittajalta
En ole trolli. Mutta itse, et ilmeisesti ymmärtänyt koko asiaa. Tai sitten sinulla ei ole tietoa asiasta.
http://www.kela.fi/opintotuki_asumislisa
http://www.kela.fi/opintotuki_opintoraha
http://www.kela.fi/asumislisa_kenelle
Asumislisä on 26,90–201,60 euroa kuukaudessa, eli se ei kata vuokralla asumisen kustannuksia.
Ei ole ollut kysymys vuokranantajan puolelta vuokrasuhteen irtisanomisesta eikä vuokran maksamatta jättämisestä VAAN siitä, että joudun sanomaan vuokrasopimuksen irti ennen vuokrasopimuksen määräajan päättymistä juuri tämän koulun etuajassa loppumisen takia. (silloin kun opinnot ovat alkaneet, niiden on todettu loppuvan 31.05.2015) Onhan älytöntä maksaa vuokraa asunnosta, jota ei käytä, eikä tarvitse. Eli nyt menetän amiksen loppumisen takia, parin kuukauden vuokraennakkoni, jos en saa vuokranantajan kanssa sovittua asiaa.
Ja sitten tämä opinto laina. Monikaan ammattikoululainen ei ota opintolainaa nykyaikana. Laina on maksettava aina takaisin.
Kerrohan nyt viisaana ihmisenä mitä on "opiskelijan opintorahan sidonnainen opiskelijan asumistuki"? Varmaan moni muukaan ei ole koskaan kuullutkaan sellaisesta. - oppia
Eipä aloittajan kysymyksessä ollut kysymys kesäkuukausista vaan huhtikuusta ja toukopkuusta. Näin ainakin minä käsitin.
Tiedän kyllä vastaavanlaisia tapauksia, joissa ammattikoulu on loppunut jo helmikuulla kun pakollinen työssäoppimisjakso on loppunut ja kaikki atto-aineet on suoritettu. Jos työssäoppimispaikassa ei ole voinut /pystynyt suorittamaan kaikkia näyttötöitä ne ilmeisesti näyttötyön mahdollisuus järjestetään koulun puolesta niille, jotka sitä tarvitsevat juuri tämän "loman" aikana.
Jos saa valmistumispaperinsa käsiinsä toukokuun viimeisenä, luulisi näiden kahden kuukauden kuuluvan opiskeluaikaan,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?313666- 963323
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim943197- 773108
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m683013Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862755- 352540
- 692453
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se442338- 882090