Booking.com vai Hotels.com?

Kumpaa noista käytätte? Oottako vertailleet, kumpi parempi? Itseäni ärsyttää Bookin.comin jatkuvasti ruudulle aukeilevat ilmoitusikkunat. Muutenkin hieman sekavammat sivut kuin Hotels.com. On kyllä hyvin toiminut.
83286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minä tykkään enemmän Booking.comista, mutta se on mitä tottuu käyttämään. Jotenkin olen saanut paremman kuvan paikasta bookingin arvostelupisteiden ja arvostelujen perusteella kuin hotelsin. Yleensä arvosteluja on enemmän bookingilla. Ne pikku ikkunat ovat kyllä ärsyttäviä.

Olen matkustellut kohta vuoden ja varannut majoituksen yleensä bookingin kautta. (Kirjoittelen aika usein arvosteluja, joita huomasin tehneeni booking.comin sivuille jo 69!) Jos on jotain ongelmia, olen saanut aina nopean avun bookingin asiakaspalvelun kautta.

Äänestä

Booking.com on parempi Euroopassa.
Hotels.com taas huomattavasti kattavampi Aasiassa kuin Booking.com.
Olen käyttänyt näitä noin 10 vuotta, 7-10 matkaa/vuosi

Äänestä

Booking.comia olen ainoastaan käyttänyt. Sen sivut ovat jotenkin hyvin selkeät ja helppokäyttöiset.

Äänestä

Booking.com Euroopassa ainakin parempi. Selkeempi hinnoittelu ja usein halvempikin. Vertailen aina esim. Trivagolla.

Äänestä

Bookingia itsekin olen käyttänyt. Todellakin sen pikku ikkunat ärsyttää. Mutta kun tuohon on tottuntu ja toiminut hyvin niin riittää mulle

Äänestä

Vertailua on tullut tehtyä ja kuten tuossa aiemmin mainittiin niin Euroopassa ainakin Booking on halvimmasta päästä ja laajin valikoima myös pienillä Välimeren saarilla. Vastaavat myös jos kysyttävää ilmenee.

Äänestä

Ehdottomasti Booking. Hotels.com mainostaa maksutonta peruutusta, mutta todellisuudessa luottokorttia veloitetaan heti ja peruttaessa hinta palautetaan vasta useiden pankkipäivien jälkeen. Onhan sekin maksutonta, mutta rasittaa luottokortin saldoa tarpeettomasti. Asia on kyllä selitetty heidän sivuillaan, jos sen huomaa lukea. Bookingilla on myös osa hotelleista tälläisiä, joissa maksutonkin peruutus sisältää varauksen luottokortille.

Äänestä

Tilanteen mukaan. Noiden lisäksi katson Venereltä, kohdekaupungin omilta sivuilta, lentoyhtiön kontakteista. Nuo nyt tulevat suoraan mieleeni.
En ole rankannut noita koska tilanteet ja tarpeet vaihtelevat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kumpihan kirjoitti:

Kumpaa noista käytätte? Oottako vertailleet, kumpi parempi? Itseäni ärsyttää Bookin.comin jatkuvasti ruudulle aukeilevat ilmoitusikkunat. Muutenkin hieman sekavammat sivut kuin Hotels.com. On kyllä hyvin toiminut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu