Olen asunut tässä asunnossa vuodesta -97, jolloin talo valmistui.
Vähän aikaa sitten huomasin että suihkuseinämän ja lattian rajassa pari kaakelia on lohjennut, toisesta on pieni pala lähtenyt irti. Tuohon seinään ei ole mitään iskuja sattunut, miten voi olla kaakelit lohkeilleet? Entä onko vaaraa kosteusvaurioista jos kaakeli ei ole ehjä? Onko nuo kaakelit voineet olla alunperin lohkeilleita ja ne on vaan palasina kiinnitetty kun ovat siellä alhaalla, minne ei ensimmäisenä katsota? Onko sillä tavalla tapana tehdä?
Toisella seinämällä, pesukoneen vieressä on myös lohkeama kaakelissa, mutta tiedän että se on tullut edellisen pesukoneen aikaan. Tuo vanha pesukone oli joskus liikkunut ja osunut kaakeleihin joihin yhteen oli tullut lohkeama.
Suihkuseinämän lohkeilleet kaakelit
6
2372
Vastaukset
- xxxyyyyyyy
Esim. puurunkoinen seinä turpoaa kostuessaan jolloin kaakeli lohkeaa.
Kosteusvaurion mahdollisuus on hyvä ottaa vakavasti kun muutokia alkaa tapahtua näkyvästi. - Jämpti
97 vuonna valmistuneessa talossa tuskin on samanlaista vedeneristystä kuin nykyään käytetään. Todennäköisesti seinät ja lattia on voitu käsitellä siveltävällä kosteusululla tai pahemmassa tapauksessa noihin aikoihin lattian rajaan laitettiin itseliimautuvaa bitumikermiä eikä mitään muuta vedeneristettä minnekkään.
Itse asun talossa jossa on käytetty tuota bitumikaistaa juuri lattian ja seinän liitoksessa ja muutamasta kohtaa laatta on kanssa haljennut.
1. vaihtoehtoa sille miksi laatta on haljennut on, että jos siellä on tuo bitumi niin se on joustavaa ja tällöin laattakin pääsee osittain joutamaan ja esim. siivouksen yhteydessä huomaamattasi kopautat seinää mopilla yms. ja se taipuu ja halkeaa.
2. vaihtoehto on kosteus. Sitä, kun tarpeeksi kerääntyy rakenteisiin niin laatat muuttuvat suunnilleen kuin kananmunaksi ja pieni kopautus riittää rikkomaan laatan.- kysynpähän
Millä tavalla teillä on näitä lohjenneita laattoja korjattu vai onko mitään tehty?
Soitin huoltoyhtiöön ja sieltä viikolla kävi huoltomies katsomassa lohkeilleita kaakeleita. Kuulemma ovat niin pieniä nuo lohkeamat ettei tehdä mitään tässä vaiheessa - vasta joskus peruskorjauksen aikaan, johon voi mennä vuosia. Kysyin onko mitään kosteussuojaa käytetty ja huoltomies sanoi ettei ole. Kylpyhuoneen lattiaan laitettu muovimatto on nostettu osittain seinää suojaamaan, eikä nuo lohkeamat kuulemma ole niin pahoja että mitään tässä vaiheessa tehtäisiin. Kysyin onko mitään väliaikaista ratkaisua, mutta kuulemma ei ole.
Tuli vaan mieleen, että voihan niitä lohkeamia tulla lisää ja voivat entisetkin tuosta paheta. Entäs sitten? Lohkeamat ovat juuri siinä suihkunurkkauksessa. Huoltomies oli vielä napannut mukaansa yhdestä lohkeamasta irtonaiset kaakelinpalat, joten kaakelissa on selkeä reikä, ei iso, mutta reikä kuitenkin.
- kysynpähän
Kiitos vastauksista. Huomasin vielä yhden lohkeaman lisää eilen. Tämä on asumisoikeusasunto. Täytyy arjen tullen ottaa yhteyttä henkilöihin joilla on tietoa miten näiden vikojen kanssa menetellään.
- NytHyvä
Kannattaa revityttää nuo kaakelit pois. Tarkistaa mahdolliset kosteus- ja homevauriot. Ei muuta kuin vasaralla kaakelit palasiksi. Jos joku ihmettelee niin sanot että joku hullu tuli väkisin sisään ja hajotti kaakelit. Meillä tehtiin niin.
- interventio
Kuulostaa ihan jonkun laiskanpulskean huoltomiehen ohjeilta (?) Onhan se repiminen ja hajottaminen paljon kivampaa ja joka iikalta onnistuukin paljon paremmin kuin korjaaminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait993586Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1082225Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso52029Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81794- 361506
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581006Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36940Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70892Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47850Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4827