Brother-lasertulostimeni (pelkkää mustaa) oli jo iät ajat vänkyttänyt aina kun sitä käytin että on muka väri loppumassa. Mitään muutosta en tulosteiden laadussa havainnut, ennen kuin sitten yksi päivä tuli pystysuoria juova-alueita joilta väri oli haalea. Oletin sitten että kai se nyt vihdoin viimein se varoittelu piti paikkansa ja laitoin kasetin tilaukseen.
En ole koskaan aiemmin vaihtanut kasettia, ja vasta tilauksen tehtyäni tulin tutkiskelleeksi loppumassa olevaa kasettia ja havaitsin että siinä on joku liipotin jota pitää vemputtaa eestaas jos haluaa puhdistaa jonkin jutun. Tein näin ja yhtäkkiä tulostusjälki oli taas ihan normaali.
Nyt kone ilmoittelee jälleen että väri on loppumassa ja tulostusjälki on yhä normaali. En tiedä enää onko se oikeasti loppumassa vai ei, vai mitä hemmettiä.
Mutta jos nyt kävisi niin että sitä normaalia jälkeä riittää vielä pitkään, niin kauanko tällainen turhaan(?) tilaamani käyttämätön kasetti säilyy? Tulostan ehkä pari kertaa viikossa, jos sitäkään, joten en tiedä ollenkaan koska tuo uusi sitten tulisi käyttöön kun tämä nyt on tämmöistä enttententtenteelikamenttenia näemmä.
Kauanko lasertulostimen kasetti säilyy hyvänä?
13
8244
Vastaukset
- 6ja5
Onko siinä mainittu "parasta ennen"?
Parhaimmillaan vuosia.
- 8329018301
Jos tulostaa noin harvoin, niin kannattaa ihan tosissaan miettiä onko mahdollista vältttää jollain tapaa nuo vähätkin tulostamiset ja hankkiutua koko vempeleestä eroon. Tulostaminen on niin vanhanaikaista, kun kaiken voi säilyttää digitaalisena.
- maailmaonihmeellinen
Meinasin kommentoida muutakin, mutta olkoon.
Lasertulostin on paras vaihtoehto jos tulostaa harvakseltaan. Sen värijauheet eivät mene niin helposti pilalle kuin mustesuihku tulostimen musteet.
- 3DSeebra
kannyman kirjoitti:
Lasertulostin on paras vaihtoehto jos tulostaa harvakseltaan. Sen värijauheet eivät mene niin helposti pilalle kuin mustesuihku tulostimen musteet.
Parasta olis tulostaa tiedostoon tai sitten ABS-muovista.
- Avaamaton_säilyy
Se tilaamasi uusi kasetti säilyy vuosia kunhan et avaa sitä ilmatiivistä foliopakettia. Senjälkeen kun foliopaketti on avattu riippuu säilyvyys paljon ilmankosteudesta, mitä suurempi ilmankosteus sitä nopeammin värijauhe paakkuuntuu käyttökelvottomaksi. Paakkuuntuneeseen kasettiin tehoaa hieman kasetin voimakas ravistelu mutta se on vain hätäratkaisu joka ei poista ongelmaa.
- satunnainen_tulostaja
Ok, hyvä.
Tulee jonkin verran kuitenkin tulosteltua henkilökohtaisia kirjeitä, joten mieluummin kuitenkin tulostan kotona kuin esim. kirjastossa tms. - tulostimet_jorpakkoon
Henkilökohtaisia kirjeitä? Mikset lähetä sähköpostilla?
- dww
Vanhemmissa tulostimissa kasetti toimii lähes maailman loppuun saakka, mutta uudemmissa tulostimissa on laskuri, joka lopulta lukitsee tulostimen, väittäen musteen olevan lopussa.
Laskureita voi nollata ohjelmallisesti joissain tulostimissa, jonka jälkeen "tyhjä" mustekasettikin toimii.- 10110101
Tuokin riippuu tulostimesta.
Ainakin viime syksynä ostamallani canonin mustesuihkuilla saa tulostaa niin kauan, että paperille ei enää tule yhtään mitään. - dww
Canonin tulostimet ovat sen verran vanhanaikaisia, että ne toimivat niin kuin pitääkin. Samsungin tulostimia kannattaa välttää, jos ei halua askaroida laskureiden kanssa.
On ihan fiksua hankkia uusi värikasetti odottamaan, kun vanha alkaa kertoa että väri on vähissä. Onneksi varoitus tulee ajoissa, niin ei sitten jää pulaan.
Kyllä ne kestää vuosikaudet. Ja vanhakin kasetti tulostaa vielä pitkään, kun sen ottaa ulos tulostimesta ja vähän heiluttaa. Hurjasti ei kannata ravistaa, muuten voi olla jauheita pitkin lattiota.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481109Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441000Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760