Kuskin palkasta

Kuljetusparooni

Te kuskit vaan jaksatte murehtia siitä palkastanne, no se on isännän murhe. Ei teidän. Juu. Se on semmonen juttu että kun laitan kuskin matkaan niin se ajaa kuorman kuten käsketään ja noudattaa aikataulua jonka käsken. Se on semmonen juttu. Se palkka voi olla 8 euroa tai se voi olla 9 euroa, tai se voi olla 7 euroa tunnille. Riippuu tilanteesta ja auton tuotosta. Jos auto ei tuota niin millä minä siitä kuskillekaan mitään maksan!! Meneekö jakeluun? Muuten, sen atk ja palkkaturvan kanssa pelleilyt voitte lopettaa samantien, ei ne siellä teitä usko. Nauravat vain tarinoillenne! Kun laitan kuskin pohjoisen keikalle niin se ottaa sen 14 tuntia, itse ajan 12 tuntia. Keikka tuottaa autolle sen pauttiarallaa 700 euroa. Paha siitä kuskille mitään johtajan palkkaa mennä maksamaan, hyysäämiset on hyysäilty. Se olen kyllä kokenut että kun hääsäämään alkaa niin saa olla hyysäri lopun ikäänsä. Tässä on elätetty kuskit perheineen, sukulaiset ym. Kaikki käsi ojossa, juu. Edelleenkään minä en ole ollut atk n kanssa mitään palkkoja sopimassa eli häviätte käräjillä jos sinne mennään!

11

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hauhh

      Jatka vaan niitä Lervo juttujasi, niissä olet hyvä, mutta jätä tuon tyyliset provot niille, jotka taasen ovat näissä hyviä.

      • Kuljetusparooni

        Kuskit voi kirjoitella lervoja mielensä mukaan, niillä sitä luppoaikaa on runsaasti. Vapaat menee lähikuppilassa ja omalla datsunillaan tai sierrallaan ajellessa jos ovat selvin päin. Nooo, kohta koittaa rengeillekin kovat ajat, kun on ajettava mitä käsketään. Uusia kuskeja on tulossa vaikka kuinka. Kun vain kerkeää vanhoja vetelyksiä ulos potkia. Juu, se on sillä lailla rengit!


      • feikkiheikki

        Kuten jo mainittiin, niin et ole tossa hyvä. Eli jatka vaan niitä Lervo ketsejä, ne menettelee.


    • Kapitalistiriistäjä

      Minun kuljetusliikkeeni kaikki kuljettajat ovat nöyrääkin nöyrempiä, itsetunnon rippeet omaavia, mustahampaisia hamppeja, jotka puhaltavat suolen tyhjäksi kolitsihousuihin välittömästi, kun MINÄ käsken. Jokainen apina saa n 5 euroa tunnilta siitä hyvästä, että saavat ajaa MINUN kuljetusliikkeeni valtavaa soramoduuli kaniaa. Piste.

    • Isofyrkka

      Minua taasen kummastuttaa kuskirenkien omat autot, on kartanovolvoa ja väyrysmersua jotka yleensä luetaan paremman väen autoiksi. Haluaisin vaan tietää millä rahalla kuskijullit niitä pieree vai onko nyt niin että palkat on karanneet aivan lapasesta? Siinä miettimistä kaikille.

    • KalleKapitaali

      Kuski on sitä varten että lihottaa jo entisestään lihavaa isäntäpomoa. Kuski veivaa vaan sitä rattia naama virneessä ja isännän lompsa pulskistuu mukavasti ja röhönauruisäntäpomo myhäilee irstaasti.

    • Kuljetusparooni

      Joo ja se on sitte semmonen jutta että kun käsken kuskin keikalle niin se on lähdettävä! Renki osaa venkoilla ja lutvia mutta se touhu loppuu! Juu, se loppuu.

    • Miksi poljet hintoja??? Kuljettaja ei ole yrittäjä, vaan tekee arvokasta työtä, mutta joutuu tekemään sitä yleensä liian halvalla = lue liitontaksalla, tällaisten Laskutaidottomien "isäntäpatruunoiden" takia.

      Palkanmaksu tosiaankin on isännän murhe,juuri niin kuin mainitsit, mutta minimipalkka ei kuitenkaan ole sinun päätettävissä, se on määritelty te-sopimuksessa.
      On myös yrittäjiä jotka ymmärtävät, kuka pöytään leivän tuo, edellyttäen että yrittäjä on onnistunut tekemään sopimuksia kuljetuksista jotka on kannattavia ja toteuttamiskelpoisia kannattavasti.

      • Kuljetusparooni

        Enemmän ajoa niin mahdollisuus isompaan tuottoon. Autojen käyttöaste myös pysyy hyvänä eikä kyläläisten silmiä kirvele niin rankasti jos autot seisoo pihassa. Aina hintojen polkeminen on ollut nopein konsti ajojen lisäämiselle. Kerro miten sen muuten saisi onnistumaan? Kyllä kuskeja on tulossa vaikka kuinka pienelläkin palkalla ajoon!


      • Kuljetusparooni kirjoitti:

        Enemmän ajoa niin mahdollisuus isompaan tuottoon. Autojen käyttöaste myös pysyy hyvänä eikä kyläläisten silmiä kirvele niin rankasti jos autot seisoo pihassa. Aina hintojen polkeminen on ollut nopein konsti ajojen lisäämiselle. Kerro miten sen muuten saisi onnistumaan? Kyllä kuskeja on tulossa vaikka kuinka pienelläkin palkalla ajoon!

        Toi opitaan tyhjänpäiväisellä liikennelupakurssilla, osiossa talous, mutta jos mettää riittää myyntiin, niin käytäntö opetaa kyllä talouspuolen asioita, ja niiden hallintaa.


    • Anonyymi

      Lervoista on pulaa aina. Kunnon kolitsihousuinen paskaperse kojootti. Ajaa ja kelkkoo kuormat aina armottomasti mylvien ja maksa viheltää. Ällaas morijestaa kaikkia ajukelmejä ja rahtiniiloja. Lervo pystyy ajamaan ilman palkkaakin koska aju on tärkein. Mitä enemmän ajua, sitä enemmän brojoa. Takuumurea taskulämmin mukava broikkeli valuu kollarimpulttuun kivasti. Heleä mylvintä lähtee C-duurissa kun Lervo kelkkoo tuiskeissa meneen ja on aina kivassa pikku pätkässä, takatuupparissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3220
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1952
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1791
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1356
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1212
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1168
    Aihe