Oli upea tontti!
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-loma-asunnot/9130634
130k€ ja varmasti lähtee!
Hinnat laskeneet ihan sikana!!!! Taidan vielä odottaa niin saa halvemmalla!!!!
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-loma-asunnot/9130634
130k€ ja varmasti lähtee!
Hinnat laskeneet ihan sikana!!!! Taidan vielä odottaa niin saa halvemmalla!!!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
On kyllä kohtuuhintainen.
Kannattaa varmasti vielä odotella, jos ei ole rahaa ostaa. - Nyt mökkejä ostavat rahamiehet, jotka sitten hyvinä aikoina myyvät sijoituksiaan hölmöille...
Kyllä se on aivan liian kallis tähän aikaan ja tulevaankin.
Nyt jotkut kuvittelee halvalla ostavan ,mutta useimmat ei älyä ettei mitään halpaa ole vielä,hintoja ei tule suomessa nostamaan mikään enään joka liittyy kesämökkeihin,olemme siirtyneet pysyväis aikaan jolloin voi muistella kun mökit maksoi.
Tuollainen mökki on 50000euron kantimilla ei enempää,nyt on lama joka pahenee ,tämä ei ole mennyt usiemmille jakeluun,saahan sitä myydä toki mutta vuosien päästä tajuaa ettei näille ole mitään ostajaa enään,perillisille sitä ei voi jättää kun ne ei tule mökkeilemään vaan antaa sen maatua paikalleen.
Nyt on menossa ihan erituulet ,vuokrata niitä voi muttei niistä saa myytyä tulevaisuudessa kuin että oltava täysin omakotitalovarustus ja neliöitä pitää olla aika paljon.Ei riitä enään 70m2 vaan pitää olla kuin omakotitalo.
Niin kauan kuin kysyntää riittää, hinnat pysyvät korkeina.
Ei hintoja määritellä täällä.
Kysyntää ei juuri nyt ole. Hinnat laskeneet vuodesta 2012. Nuoret ei enää halua mökkejä ja suuret ikäluokat menee kuoppaan ja mökit mätänee pystyyn.
Ristiina on kyl hieno paikka.
Maata on rajoitetusti ja kauniit, puhtaat rantatontit on pomminvarma sijoitus. Nyt on lama mutta me keski-ikäiset tiedetään että historia on täynnä nousu- ja laskukausia. Tonttien arvot on aina jatkaneet nousuaan kun vuosittaiset vaihtelut suuntaan tai toiseen tasoitetasn pois. Tulee vielä aika jolloin eurooppalaiset keskituloiset ja rikkaat huomaavat Suomen ja innostuvat ostamaan täältä hienoja paikkoja lomiensa ja eläkepäiviensä viettoa varten.
Miksi ne suomeen tulisi? Esim. Ristiina, sellutehdas joka haisee kesäisin. Suomen talvi on likainen ja ruma. Etelä-saksa on paljon kauniimpi.
Ristiinassa eikä sen lähellä ole sellutehdasta.
Pellos. Ei sellua, mutta pahalle haiseva tehdas
Miksi se ei sitten haise? (monesti ohi ajanut)
Aurinko paistaa tontille vain vuorokauden 12 ensimmäisen tunnin ajan.