Henkilö paluumuuttaja Inkerinsuomalainen mieshenkilö < 60, asunut pääkaupunki seudulla Suomessa n.15vuotta, ei rikosrekisteriä, mutta ei Suomen kansalainen.
Kysymys kuuluu...
- saako hän aseenkantoluvan harrastuksen aloittamiseksi, ja mistä tai minkä kautta sitä haetaan, pitääkö kuulua ensin esim.ampumaseuraan ym.
- onko esteitä kun ei ole suomen kansalainen
kielitaitoa on puhumisen ymmärtäminen ja kommunikointi, mutta ei omaa hyvää kirjoitustaitoa...
siksi kysyn hänen puolestaan...
Aseenkantolupa
4
100
Vastaukset
- eunokki99
Ei ihmiselle saa antaa asetta, varsinkaan mielisairaille ja mustalaisille!
- Lugerkiikarissa
kiitos...asiallisesta vastauksestasi...
- ammuskelija
Poliisi voi myöntää aseen hallussapitoluvan Suomen kansalaiselle.
Jos on tullut paluumuuttajaperusteella suomeen 15 vuotta sitten, niin miksi ihmeessä ei ole hakenut Suomen kansalaisuutta?
Kannattaisi varmaan kysyä asiaa tarkemmin poliisilta ja venäjän suurlähetysttöstä. Kyllä luvan varmaan jollakin tavalla saa. Luvan ampuma-aseen hankkimiseen antaa hakijan kotikunnan poliisilaitos.
Jos hakijalla ei ole kotikuntaa Suomessa, luvan antaa hakijan oleskelupaikan poliisilaitos.
Eli pitää olla yhteydessä asuinpaikan poliisin ns asevastaavaan poliisiin ja minä kävisin tapaamassa häntä henkilökohtaisesti, jolloin asia ja sen etememistapa selviää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293912Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283590Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181618Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241339Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144963Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101949Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86781