Henkilö paluumuuttaja Inkerinsuomalainen mieshenkilö < 60, asunut pääkaupunki seudulla Suomessa n.15vuotta, ei rikosrekisteriä, mutta ei Suomen kansalainen.
Kysymys kuuluu...
- saako hän aseenkantoluvan harrastuksen aloittamiseksi, ja mistä tai minkä kautta sitä haetaan, pitääkö kuulua ensin esim.ampumaseuraan ym.
- onko esteitä kun ei ole suomen kansalainen
kielitaitoa on puhumisen ymmärtäminen ja kommunikointi, mutta ei omaa hyvää kirjoitustaitoa...
siksi kysyn hänen puolestaan...
Aseenkantolupa
4
109
Vastaukset
- eunokki99
Ei ihmiselle saa antaa asetta, varsinkaan mielisairaille ja mustalaisille!
- Lugerkiikarissa
kiitos...asiallisesta vastauksestasi...
- ammuskelija
Poliisi voi myöntää aseen hallussapitoluvan Suomen kansalaiselle.
Jos on tullut paluumuuttajaperusteella suomeen 15 vuotta sitten, niin miksi ihmeessä ei ole hakenut Suomen kansalaisuutta?
Kannattaisi varmaan kysyä asiaa tarkemmin poliisilta ja venäjän suurlähetysttöstä. Kyllä luvan varmaan jollakin tavalla saa. Luvan ampuma-aseen hankkimiseen antaa hakijan kotikunnan poliisilaitos.
Jos hakijalla ei ole kotikuntaa Suomessa, luvan antaa hakijan oleskelupaikan poliisilaitos.
Eli pitää olla yhteydessä asuinpaikan poliisin ns asevastaavaan poliisiin ja minä kävisin tapaamassa häntä henkilökohtaisesti, jolloin asia ja sen etememistapa selviää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678