"Kirjan sivun kääntäminen", kun lapset aikuistuvat

Suvix68

Hei,

Olisi kiva vaihdella ajatuksia aiheesta "tyhjän pesän" täyttäminen uusilla asioilla lasten muutettua pois kotoa. Elelen tätä nykyä yksin ja välillä hieman "hukassa", vaikka jo pari vuotta siitä on, kun tyttäreni lähti omilleen.

Ystävilläni vielä se tilanne, että ovat kiireisiä, kun lapset asuvat kotona. Ehkä pitäisi laajentaa ystäväpiiriä? :)

4

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pastori.x

      Moi!
      Tyhjän pesän ajatukset läpi käyneenä huomasin että aikaa itselle on riittämiin.
      Ensin tuntui todella synkältä mut kaikkeen tottuu ajan kanssa.Mielessä kävi myös ympyrän sulkeutuminen.Lähtöpisteessä,niin luulin.Joskus teki mieli huutaa pihalla äitiään kiljuvalle penskalle;Turpa kii,mä oon hommani hoitanut,heh,heh..Nykyisin pidän yksin elosta ja on aikaa ystävillekkin.Tai,eihän miehellä ole ystäviä mut kavereita enemmänkin.En taida pariutua enää tässä elämässä.

    • Suvix68

      Minäkin tavallaan nautin siitä, että aikaa on itselle riittämiin. Siitä huolimatta mukana seuraa jossain määrin tyhjä olo. Ympyrän sulkeutuminen on kyllä aika hyvä ilmaisu tilanteelle.

      Ajatuksissa pyörii, että tässäkö tämä nyt sitten oli? Mistä löytyisi sellainen porkkana, joka rakentaisi uudennäköisen elämän sen jälkeen, kun on vuosikaudet tottunut perhe-elämään? Nyt olisi juuri sitä aikaa itselle, mutta miten sen käytän?

      Itse mietin, että jos vielä lähden tässä elämässä vakavaan suhteeseen, niin se on erilainen kuin nuoruudessani solmimani, jossa tuli perhe perustettua. Kahden aikuisen suhde, joka rakentuu hieman erilaiselta pohjalta.

      Lasten ollessa pieniä välillä haaveilin siitä, että olisipa enemmän aikaa itselleni ja nyt kun sitä on, niin olen ihmeissäni :D

      • pastori.x

        Varmaan on erilaiset ajatukset kuin nuorena.Joskus miettii et miettikö mitään kun perhettä tuli vain..Työkiireet haittaa nyt mutta pistä ajatuksia kirjaimiksi vaan.Yritän lueskella asiallisesti ;)Jahka ehdin niin laitan myös jotain,jos osaan.


    • Askelkerrallaan

      On se kyllä melko metkaa, että nykypäivänä kun on tarjolla ihan vaikka mitä ajankuluketta ja harrastetta, menoa ja meininkiä, tekemistä ja touhua, niin joku ei keksi mitä tekisi ja mihin aikansa käyttäisi. Tosin tässä runsauden pulassa pitää lähteä itsestään ja ajatella, mikä on se asia ja aihe, jota minä kaikista eniten maailmassa haluaisin tehdä ja toimittaa. Ja sitten ei kuin menoksi ...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      20
      4335
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3184
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3097
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      43
      2388
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      81
      1206
    6. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1079
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1054
    8. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      368
      1019
    9. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      217
      986
    10. Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen

      Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e
      Maailman menoa
      138
      880
    Aihe