Eläkkeet laskevat koko ajan

Eromummo2015

Miksi kahden miljoonan eläkeläisen asemasta ei Suomessa puhuta enemmän? jätetään pieni joukko suurituloisia eläkeläisiä omaan rauhaansa, mutta suurin osa eläkeläisistä elää todella pienellä eläkkeellä. Miksi taitettua indeksiä ei poisteta ja eläkkeitä sidota palkkatuloindeksiin? Elintarvikeindeksi ei mittaa niitä tuotteita ja palveluita joita eläkeläiset käyttävät. Suuri osa eläkeläisistä on todella köyhiä palveltuaan tätä isänmaata kymmeniä vuosia. Erityisesti pienipalkkaiset naiset saavat nyt eläkkeellä erityisen pientä eläkettä. Puhuttaisiin näistä asioista asiallisesti myös vaalikeskusteluissa. Eläkeläisten ostovoimaa pitäisi parantaa, se auttaisi myös Suomen talouden kasvua.

8

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iso-häpeä

      HALOSEN täti järjesteli monilapsisten äitien talouspuolen jo 1987 voimaan tulleella uudella avioliittolailla, oli silloin sosiaali- ja terveysministeri ja Arajärvi eduskunnan sosiaalialan asiantuntijana.
      Avioero nopeutui, mutta liitännäiskysymykset työllistävät sossuja, tuomioistuimia ja lasten psykiatreja vuosikausia. Motto oli "kakarat tarhaan" - "siivellä eläjät" palkkatyöhön tai sossun luukulle. Isien laiminlyömiä lasten elatusapumaksujakin on jätetty perimättä uskomattomia summia.
      Keski-Euroopan sivistysmaissa työeläkkeet jaetaan puolisoiden kesken. Onhan päivän selvää, että mitä useampi lapsi, sitä enemmän se vähentää työvuosia ja tulevia työeläkkeitä.
      Erityisesti suomalaisten naisten eläkkeet ovat pieniä. Se on herättänyt huomiota jopa EU-koneistossa.

    • Muukalainen65

      Mikä on taitettu indeksi voisko joku vähän valaista...

      • Eläkkeitä korotettiin aiemmin niin, että korotuksesta 80% laskettiin palkkojen noususta (palkkaindeksi) ja 20 % kuluttajahintaindeksistä. Muutettiin toisin päin, niin että 80% tulee kuluttajahintaindeksistä. Palkat nousivat menneinä vuosina enemmän, jolloin ne myös nostivat eläkkeitä enemmän. Ja kuilu on kasvanut vuosien myötä "prosenttia prosentille" -kaavalla, mistä on seurannut eläkkeiden suhteellisen ja reaalisen ostovoiman heikkeneminen.
        Mitä kauemmin on ollut eläkkeellä, sitä pienemmiksi eläkkeiden ostovoima on laskenut verrattuna alkuperäiseen eläkkeeseen. Siis eläkeläiset ovat köyhtyneet.


      • Korjaan: Siis palkat nousivat menneinä vuosina kuluttajahintoja enemmän, mutta uuden laskutavan takia eläkkeet nousivat vähemmän, koska kuluttajahintaindeksin osuus korotuksesta on ollut 80%.


    • savolaesmummo50

      Nyt on joku näköjään kirjottanna kirjannii näestä eläkeläesasijoista ol kirjastossa en nyt muesta nimmee oesko ollunna joku Kiljunen.

    • kokoomus-oppositioon

      Kaiken kukkuraksi kokoomus haluaa alentaa tuloveroja [etenkin rikkailta] ja siirtää verotaakkaa yhä suuremmassa määrin kulutus- ja haittaveroihin. Ei mitään järkeä! Kaikki kallistuu ja pienellä eläkkeellä tai vaikka työmarkkinatuella elävä on entistä tiukemmalla, kun sähkö, ruoka ja liikkuminen on entistä kalliimpaa

      Siihen kun vielä lyödään päälle kokoomuksen ja osin kepunkin ajamat kiristykset hyvinvointipalveluihin ja lääkekorvausten ym. huonontamiset niin tavallinen kansa on taas laman maksumiehenä.

      Toki myös eläkeläisille luvataan verohuojennoksia, mutta kyseessä on huijaus, koskapa kukkarossa on hetkellisesti enemmän rahaa mutta kun kaikki hinnat nousevat niin miinuksella ollaan!

      Muistakaahan äänestää. Yleensä pienituloiset äänestävät laiskemmin ja se näkyy sitten siinä, että rikkailla on enemmän puolestapuhujia tuolla Arkadianmäellä!

    • pienituloinen_

      Eläkeläisten on syytä musitaa näissä vaaleissa, että kokoomus haluaa jäädyttää eläkeindeksin kenties pysyvästi ja verohelpotus, koskee lähinnä isotuloisia, eli kokoomus heikentää pienempituloisten eläkeläisten tuloja.
      Sdp lupaa, että indeksiä ei jäädytetä ja lupaa pienituloisille verohelpotuksia.

    • Muori72v

      Minä olen eläkeläinen ja tyytyväinen taitettuun indeksiin. Ajan vanhalla diesel kärryllä ja ostan ruoat Lidlistä tai S-marketista. Kaikissa näissä on halpaa. Diesel on halventunut 20% ja kun ruoan ostaa tarkasti, niin siinäkin tienaa ja mulle jää rahaa nyt muuhunkin. Olen onnellinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      210
      14753
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      18
      2160
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1853
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      94
      1196
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      123
      1166
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1090
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      872
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      73
      725
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      693
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      688
    Aihe