Naapurien kuuleminen isolla tilalla

raksaaja

Hei!

Kokemuksia rakennusluvassa vaadittavista naapurien kuulemisista. Itsellä tilanne se, että olisi tarkoitus rakentaa tilalle, jolla on 7 rajanaapuria, mutta vain yksi, josta on näköyhteys rakennuspaikalle. Pitääkö minun oikeasti hakea myös siltä kilometrin päässä olevalta metsätilalta? Rakennusvalvonnan ennakko-ohjeistus kertoi näin, mutta toisaalta kunnan rakennusjärjestyksessä sanotaan, että asiassa voidaan käyttää harkintaa. Miten on, onko joku saanut neuvoteltua tältä osin huojennusta luparumbaan?

11

224

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123444

      Rakennustarkastukseen yhteys, sillä käytäntöjä niin monta kuin kuntaakin. Olen joskus hankkinut kaikilta ja käynyt puhaltelemassa kahvikuppiin joka talossa.
      Ompa tuo naapuri lähettänyt kaupunkiin kirjeellä paperit allekirjoitettavaksi.

      Ompa naurettukin näillä pyrograattie määräyksilläkin. Muista sitten samalla ottaa suunnittelutarveratkaisuun allekirjoitus ettei tarvitse tehdä uutta kierrosta.

    • JEP. Rakennuslaki ei edellytä naapureiden kuulemista vaan tiedottamista niille, joiden etua asia saattaa koskea. Hyvä tapa selvittää se, ketä asia saattaa koskea, on laittaa hyvissä ajoin työmaakilpi paikalleen - asia koskee niitä, jotka kykenevät sen työmaakilven havaitsemaan normaalissa arjessaan :-)

      Tietääkseni tuo on kuulemisharkinnassakin jonkinlaisena kriteerinä: Naapuri, jolla ei ole näköyhteyttä rakennuspaikkaan tai joka ei kulje rakennuspaikanohi arkisin tai joka ei asu työmaalle johtavan liikenteen vaikutuspiirissä, voidaan aivan hyvin jättää kuulematta.

      • HTK

        On syytä lukea myös kunnan rakennusjärjestys, saatavana rakennustarkastuksesta, maksaa jotain, mutta hyvä hankkia itselle, niin saa lukea rauhassa.


      • Rakennusjärjestys on nykyisin luettavissa myös netin kautta - ainakin niissä kunnissa, joissa olen viime aikoina taloja piirrellyt - ja suunnittelijan tulee olla kuntakohtaisista määräyksistäkin tietoinen, jos meinaa kuntaan jotain piirtää.

        Naapureiden kuulemista koskevat ohjeet ja määräykset kuntakohtaisessa rakennusjärjestyksessä ovat kohtuullisen harvinaisia kokemukseni mukaan.


    • HTK

      Omalla kohdallani olen käyttänyt sitä pienemmän riesan tietä. Olen hankkinut naarureiden suostumuksen, niiltä jotka olen helposti tavannut, ottaa muutaman päivän.
      Minullakin 7 naapuria. Sen ulkomailla asuvan maanomistajan suostumuksen olen jättänyt rakennustarkastuksen huoleksi, hakekoon lausunnon, jos viitsiivät. Se tietenkin maksaa jotain. Eivätpä viimeiksi viitsineet.
      Joissakin kunnissa todella byrokraattisen ohjeet rakennustarkastajalle, missään tapauksessa se ei ole rakennustarkastajan syy, hän voi korkeintaan käyttää sitä harkintaa.

      • tuntuutyhmältä

        On se vaan kumma mitä minäkin olen ihmetellyt! miksi joka helkkarin kunnassa on erilaiset määräykset?? Eikö nämä olisi helppoa yhtenäistää läpi Suomen, samanlaisiksi joka paikassa? Samanlaiset liput ja laput joka kunnassa..


      • 10000
        tuntuutyhmältä kirjoitti:

        On se vaan kumma mitä minäkin olen ihmetellyt! miksi joka helkkarin kunnassa on erilaiset määräykset?? Eikö nämä olisi helppoa yhtenäistää läpi Suomen, samanlaisiksi joka paikassa? Samanlaiset liput ja laput joka kunnassa..

        Eihän kunnan raksatarkastukselle jäissi mitään sooloilu mahdollisuutta. On se vain niin mahtavaa, kun saa sanoa, että minä en hyväksy tätä.


      • MSM83
        tuntuutyhmältä kirjoitti:

        On se vaan kumma mitä minäkin olen ihmetellyt! miksi joka helkkarin kunnassa on erilaiset määräykset?? Eikö nämä olisi helppoa yhtenäistää läpi Suomen, samanlaisiksi joka paikassa? Samanlaiset liput ja laput joka kunnassa..

        Parempi että rakennustarkasjana on oman kylän kasvatti jolle ei ole noussut kusipäähän. Kukin tekee omilla maillaan mitä haluaa.


      • Kysyvä

        Hei

        kuuleminen on eri asia kuin suostumus :).


    • NiinVäärin

      Rakennuksen näkymisellä ei ole mitään merkitystä. Vain rajanaapureilta pitää hankkia allekirjoitukset.

      Esimerkiksi minulla on 150 metriä korkea tuulivoimala 500 metrin päässä oman maan rajalta, mutta siitä ei tiedotettu minulle millään tavalla ennen rakentamista, koska en ollut sen tilan rajanaapuri, jonka maalle voimalaitos rakennettiin.

      Silti minun maan halki rakennettiin sähkölinja, josta sain kertakorvauksena vähän yli 500 €.

    • Eurajok

      Voihan se naapuri suunnitella rajallenne jotain. Vaikka ökkikyää...Kuule nyt ihmeessä. Työmaasta tiedotetaan kyltillä....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      362
      1587
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1236
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      127
      1154
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      130
      942
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      893
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      832
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      508
    8. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      110
      502
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      490
    10. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      452
    Aihe