en tiedä jaksanko enää

pkger

Olen ollut jo todella pitkään masentunut syitä siihen on monia vanhempien riidat, tyttöystävä jätti noin 2 kuukautta sitten ja emme ole enää missään puheväleissä ja nyt kun ihastus on aloittanut pitämään mykkäkoulua ja en tiedä miksi. Itsetuntoni on ollut maissa niin kauan kun jaksan muistaa ja olen miettinyt itsemurhaa viimeaikoina. En vaa haluis et mun perhe jäis kärsii siitä. Ainoa asia mikä mua auttaa jaksamaan on et ehkä mä löytäsin viel jonku ihanan tytön jota vois oikeesti rakastaa ja kertoo murheistaa. Mut alkaa tuntumaan et ei sellasta löydy. Turhaanha mä tääl kärsin...

6

112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikazu

      Hei...nyt tuntuu tolta,mutta kun löydät tytön ajatukses muuttuu.

    • Jabbalai

      Joskus vain elämässä kaikki kaatuu päälle yhtä aikaa ja tapahtuu liikaa ikäviä asioita mut kyl sulle vielä iloa ja onnea tulee elä murehdi.Koettelemukset vaan vahvistaa huomaat jälkeenpäin nyt pitää vaan kestää.Niistät nenäs ja oot ku muukki miehet:D

    • sdvsvsd

      Tilanteesi kuulostaa harmilliselta, etenkin kun nykyään elämässä pitäisi päästä kiireellä eteenpäin ja kokoajan pitäisi olla voimia että jaksaa antaa muille itsestään. Haluaisin kysyä, että millä tavoin huono itsetunto vaikuttaa arkeesi?

      Tiedän tunteen kun vanhemmat riitelevät, ja vaikka se tuntuu pahalta, niin on hienoa, että tiedostat , että se ei ole hyvä juttu eikä suurissa määrin kuulu terveeseen parisuhteeseen.

      Ja mitä tyttöystävään tulee, niin on ymmärrettävää, että kaipaat naisen rinnallesi ja varmasti on ties kuinka paljon naisia jotka kaipaisivat miehen rinnalleen. Jos saan antaa yhden neuvon, niin kannattaa varoa naisia jotka pitävät mykkäkoulua. Tietysti haluat juuri sellaisen naisen(niin me kaikki), mutta ei kannata antaa ihastumisen vaikuttaa liikaa harkintaan. Kannattaa ottaa fiksu tyttö joka osaa kasvattaa lapsia ja on rakastava. Ja sitä kannattaa malttaa odottaa. Siihen saattaa mennä 10 vuotta, mutta jäähän siihen koko loppuelämä sitten hyvää avioelämää. Ylipäätään sinun ei kannata antaa kenenkään toisen ohjata elämääsi vaikka hän olisi kuinka kaunis ja ihana ja nainen tahansa. Tarvitset harrastuksia ja ystäviä. Voit aloittaa olemalla itsesi ystävä ja pian laajentaa sen olemalla kaikkien ystävä ja kun huomaat ettei kaikki kaipaa juuri sinun ystävyyttäsi juuri siinä elämän tilanteessa joissa he ovat sillä hetkellä, niin opit löytämään ihmisiä joihin voit rakentaa mielekkäitä ystävyyssuhteita joissa sinulla oikeasti on annettavaa.

      Aloita vaikka harrastus ja jaa asioita kaikkien kanssa, etenkin uusien ihmisten kanssa ja sellaisten joita on helppo lähestyä omana itsenään, sillä niitä ei tule vältämättä joka päivä vastaan. Ehdota yhteistä tekemistä rohkeasti sillä on omituista olla ehdottamatta silloin kun tilanne on sille otollinen. Ja jos sen tilaisuuden missaa niin voi olla vaikea myöhemmin enää syventää suhdetta. Jos et ole varma haluaako toinen ystävyyssuhteen lähentyvän, niin ainakin voit testata sitä kysymällä haluaisiko hän lähteä vaikka elokuviin.

      Niin ja sitten vielä yksi asia. Onko sinulla kiire johonkin? Vaikutat kiireiseltä. Ihmistä jolla on kauhea kiire muttei selkeää päämäärää voi olla vaikea lähestyä. Sellaiseen voi olla vaikea luottaa. Jos sinulla on kiire, niin kerro muille mihin sinulla on kiire. Jos ei ole, niin voit ottaa rennosti ja innostaa muita ihmisiä. Mieti ensin mitä voit itse antaa muille, äläkä että mitä he voivat antaa sinulle. Loppupeleissä yhdellä ihmisellä on melko vähän annettavaa yhdelle ihmiselle. Ihmiset haluavat ryhmäytyä koska ryhmässä jakaminen ja yhdessä tekeminen on parhaimmillaan. Harrastus saattaa olla oiva tapa ryhmäytymiseen.

      Niin ja kannattaa olla aina nöyrä ja innostava. Ei koskaan kannata lannistaa muita negatiivisuudella, etenkään jos se liittyy toisen ihmisen harrastukseen tms. Ei kannata ylpistyä mistään. Jos ei pysty katsomaan peiliin vuoroin ylpistyen ja vuoroin lannistuen, niin tuskin pystyy katsoa toistakaan ihmistä vuoroin väheksyen ja vuoroin ihaillen. Toisten ihmisten ihailua ja väheksyminen kuitenkin ovat huonoksi itsetunnolle. Jos olet hyvä tyyppi niin ei ole mitään väliä miltä näytät mutta jos olet lannistavaa seuraa, niin ainoa mikä sinut saattaa pelastaa yksinäisyydeltä on komea ulkokuori. Mutta ei se ihmisen sisintä eikä ihmisen elämää miksikään muuta että on ihmisiä ympärillä jos ei ole oma itsensä heidän kanssaan ja ota osaa heidän elämäänsä.

      Kaikkea hyvää sinulle ja hengitä rauhallisesti: ) Toivottavasti oli jotain apua näistä; D

      • sdvsvsd

        Niin ja vielä sellainen korjaus, että kyllä toisten ihmisten ihailu saattaa olla jopa hyväksi itsetunnolle, mutta silloin pitää myös ymmärtää, että vaikka tekisi mieli ottaa mallia ihailun kohteelta, niin se ei välttämättä ole hyvä idea sillä se mikä sopii jollekin toiselle ei välttämättä sovi toiselle ollenkaan. Älä siis anna ihailun mennä liian pitkälle, niin ettet enää osaa olla oma itsesi.

        Ja nyt pitää lisätä vielä se, että omana itsenään oleminen ei ole sellaista täysin pidäkkeetöntä, että suunnilleen sanotaan kaikki mitä ajatellaan yms vaan sitä että olet oma itsesi parhaimmillasi. Eli mietit ensin millainen olet parhaimmillasi ja tuot sitä peloitta esiin. Ei siis tarvitse muuttua eikä tarvitse peitellä mitään vaan ainoa mikä täytyy tehdä on se, että rohkeasti tuo esiin sitä omaa parastaan: ) Sen kun tekee niin jos ei homma toimi niin vika ei ole ainakaan omassa itsessä: )


    • SallaKo

      älä hyvä ihminen itseäsi nuorena tapa, tai koskaan muulloinkaan, mutta nuoruus on ohimenevä vaihe, jonka aikana kaikki näyttäytyy niin dramaattisena. Iän myötä saat niin paljon uutta näkökulmaa kaikkeen. Luultavasti menet naimisiin, saat lapset ja työn ja sitten onkin jo elämä turvallisesti urillaan. Kyllä olet aikuisena sitten onnellinen, ettet nuoruuden tuskassa itseäsi tappanut. Aivan liian moni on riistänyt itseltään hengen nuoruuden ahdistuksessa näkemättä asiaa laajemmassa skaalassa.

      Turvaudu Jumalaan niin isoissa kuin pienissäkin ahdistuksissa, hän tahtoo auttaa sinua. Mene seurakuntaan, hanki uskovia ystäviä joiden kanssa rukoilla, lue Raamattua. Raamattu löytyy tästä osoitteesta: http://www.evl.fi/raamattu/

      Todella hyvää ja armollista hengellistä opetusta taas täältä: http://www.onewaymission.fi/index.php/kotimaa/opetuslapseuskoulu/netti-opetuslapseuskoulu

    • SallaKo

      Ja vielä lohdutukseksi, että minusta kärsimys kyllä todella jalostaa ihmistä. Ne todella ymmärtävät elämästä jotain, jotka ovat kokeneet vaikeuksia elämässään ja heistä voi olla apua toisille kärsiville paljon enemmän kuin helpon elämän eläneistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      266
      6639
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      79
      5258
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      102
      4193
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      270
      3649
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      63
      3404
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3159
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      242
      2775
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2101
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      45
      1623
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1505
    Aihe