Minulla on tällainen: https://www.vikingelectronics.com/product-details.php?pid=446 joka tarvitsee virtalähteeksi 13.8V AC 1.25A. Mukana tuli tietenkin 120V USA-virtalähde. Mistä tuollaisen voisi kohtuuhintaan saada 230V:lle? Miksi jännitteen pitää olla noin tarkka 13,8V? Luulisi että toimisi 12V:lla tai 14V:lla? Olisi vähän helpompi löytää virtalähde. Vai kannattaako ennemmin käyttää mukana tullutta virtalähdettä ja hommata 120VAC-230VAC -muuntaja, ja minkälainen sen pitäisi olla että toimii?
13,8V AC -virtalähde
32
1277
Vastaukset
- 10-12
Halvin 12V akkulaturi käy, motonet tai biltema.
- 10-12
Se tasasuuntaaja pitää ottaa pois.
- Mistä_saan
Akkulaturihan on AC/DC-muuntaja, kun piti olla AC/AC. Mutta käykö esim. tämä: http://www.ebay.com/itm/AC12V-Electronic-Halogen-Transformer-Transformator-Driver-Power-supply-60-250W-/111486122765?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item19f5173b0d Vai onko tuo jännite oikeasti oltava vakiojännite 13,8VAC?
- M.U.Untaja
Tällainen väliin:
http://www.clasohlson.com/fi/Välimuuntaja/36-3534- Ei_riitä
Kysyjän laitehan oli 1.25A. Tuossa välimuuntajassa max. teho vain 50W eli max virta vain reilut 200mA.
- eivaanriitäkään
Clasun muuntajan teho riittää mainiosti, mutta sen toisio on 110 V kun kysyjä tarvitsee 120 V, kun jostain syystä hälyttimen jännitetarve on 13,8 V eikä 12.65 V.
- eivaanriitäkään
Kun ei tiedä pystyykö mukana tullut virtalähde kompensoimaan alemman syöttöjännitteen ja antamaan siis sen vaaditun 13,8 V.
- Ei_riitä
eivaanriitäkään kirjoitti:
Clasun muuntajan teho riittää mainiosti, mutta sen toisio on 110 V kun kysyjä tarvitsee 120 V, kun jostain syystä hälyttimen jännitetarve on 13,8 V eikä 12.65 V.
Miten niin teho riittää? Ja miksiköhän jännitteen olisi oltava tasan 13,8V?
- eivaanriitäkään
Miten niin teho riittää? Ja miksiköhän jännitteen olisi oltava tasan 13,8V?
--------------------------------
Lue kysymys.- Ei_riitä
Niin? 1.25A. Vastaa kysymykseen, miten 50W muuntaja riittää.
- eivaanriitäkään
No voi jessus. 13.8 * 1.25 =17.25 < 50, reilusti. Siitä riittää vielä 120 V/13.8 V virtalähteen häviöihinkin.
- mitäihmettänyt
eivaanriitäkään kirjoitti:
No voi jessus. 13.8 * 1.25 =17.25 < 50, reilusti. Siitä riittää vielä 120 V/13.8 V virtalähteen häviöihinkin.
siis mitä? hälytin tarvitsee 1.25 ampeeria. clas muuntajan kuvaa suurentamalla voi lukea tyyppikilvestä SEC kohdasta että 435mA.
eli jää 815 mA vajaus, ei se riitä mitenkään. - 1-20
435mA on 115VAC:n virta. Clasun muuntajan perään tulee kysyjän alkuperäinen muuntaja.
- Alkuperäinen
Paras olisi tietenkin kun löytäisi jostain sen 230V -> 13.8V AC 1.25A -muuntajan niin ei tarvitse mitään välimuuntajia. Mutta kun jännite on noin tarkasti määritelty, niin kyseessä on ilmeisesti vakiojännitevirtalähde, ja hinnat alkaa jostain 50€:sta.
- 1212
Aika varmasti toimii 12 AC lläkin. 13,8 VAC on varmaankin sitä varten että saadaan 12 triggerjännite ulos. AC virtalähteiden ulosjtulojännite on muutenkin kuormasta riippuvainen. Pienellä kuormalla suurempi ja suurella kuormalla pienempi.
- Alkuperäinen
24V AC 16,5VA muuntaja löytyisi. Mitenköhän herkkä mahtaa olla ylijännitteelle tuo laite? 12V ohjausjännitettä en tarvitse. Sen saa tuossa asetettua myös potentiaalivapaaksi relelähdöksi.
- 1N4007
Laita muutama (4..6kpl) 1N4007 tms. diodi sarjaan pudottamaan jännitettä.
- Alkuperäinen
Toimisko tuollaisella (11,5VAC): http://www.ebay.co.uk/itm/AC12V-Electronic-Halogen-Transformer-Transformator-Driver-Power-supply-60-250W-/111486122765?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item19f5173b0d
Alkuperäinen kirjoitti:
Toimisko tuollaisella (11,5VAC): http://www.ebay.co.uk/itm/AC12V-Electronic-Halogen-Transformer-Transformator-Driver-Power-supply-60-250W-/111486122765?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item19f5173b0d
Ei hyvä idea, antaa ulos kyllä jonkinlaista vaihtosähköä, mutta taajuus on useampi kymmenen kilohertsiä.
- Alkuperäinen
jllllullllj kirjoitti:
Ei hyvä idea, antaa ulos kyllä jonkinlaista vaihtosähköä, mutta taajuus on useampi kymmenen kilohertsiä.
"mutta taajuus on useampi kymmenen kilohertsiä."
Minkälaista haittaa siitä voi olla? - schottky
Kokeilin kerran tasasuunnata tollasen jännitettä. Yritin erikoisnopeilla diodeilla ja ne kuumenivat hetkessä polttaviksi. Vaatisi oikeat schottky-diodit, jotta ehtisivat tuossa taajuudessa suorittaa tasasuuntauksen.
Epäilen, ettei laitteen sisällä ole schottkyjä tasasuuntaamassa, joten ei toimi. - Alkuperäinen
schottky kirjoitti:
Kokeilin kerran tasasuunnata tollasen jännitettä. Yritin erikoisnopeilla diodeilla ja ne kuumenivat hetkessä polttaviksi. Vaatisi oikeat schottky-diodit, jotta ehtisivat tuossa taajuudessa suorittaa tasasuuntauksen.
Epäilen, ettei laitteen sisällä ole schottkyjä tasasuuntaamassa, joten ei toimi.Mitähän jos syöttää laitteeseen sisään suoraan tasajännitettä? Eihän tasajännitteen uudelleen tasasuuntauksesta ole mitään haittaa. Mihin tuo tarvitsee vaihtojännitettä?
- schottky
Kun sisään ei näe, ei myöskään voi olla varma olisko siellä induktansseja (muuntaja) tai jopa jonkin toiminnan tahdistus vaihtojännitteen pulssilla?
Lisäksi vaihtojännite tasasuunnattuna ja suodatettuna on n. 1,41 kertaa korkeampi.
Jos siellä on puoliaaltotasasuuntaus, se toimisi vain napaisuuden ollessa oikeinpäin. - Alkuperäinen
schottky kirjoitti:
Kun sisään ei näe, ei myöskään voi olla varma olisko siellä induktansseja (muuntaja) tai jopa jonkin toiminnan tahdistus vaihtojännitteen pulssilla?
Lisäksi vaihtojännite tasasuunnattuna ja suodatettuna on n. 1,41 kertaa korkeampi.
Jos siellä on puoliaaltotasasuuntaus, se toimisi vain napaisuuden ollessa oikeinpäin.Tuosta linkistä löytyy kuva sisältä (keskimmäinen kuva, saa suurennettua viemällä hiiren kuvan päälle): http://www.ebay.com/itm/Viking-Electronics-VK-DNA-510M-Digital-Mass-Notification-Announcer-/231506571839?pt=LH_DefaultDomain_0&autorefresh=true&hash=item35e6ddf23f&nma=true&si=mmr6971j jexLDnBhwe8UvEH4Ec=&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
- schottky
Äkkiä katsoen arvaten:
Tuossa on tyypillinen hakkuri. Ensin tasasuunnataan sitten hakataan suureen taajuuteen ja pikku ferriittimuuntajalla tuotetaan sopivia jännitteitä.
Ne puolestaan tasasuunnataan ja tarvittaessa reguloidaan eri kohteisiin piirilevyllä.
Koska siinä on myös jonkilaisia ajastimia, voi olla että sitä jaksolukua käytetään "kellona". Paremmissa ratkaisuissa "kellot" tuotetaan kiteillä.
Usassa se verkosta tuotettu kello perustuisi 60 Hz:iin. Suomessa on 50 Hz.
Koska tuossa on pieni PCB ferriittimuuntaja sitä virtalähteen jännitettä ei käytetä suoraan vaan ensi se tasasuunnataan.
Tällöin olisi mahdollista (omalla vastuulla) käyttää tasajännitelähdettä, jonka jännite olisi 13.8 * 1.41 0,6 V. Diodien jännitehäviö on n. 0,6 V. Eli yht. n. 20 V DC.
Minä en kyllä siihen tökkäisi mitään muuta jännitettä ennenkuin olisin avannut sen ja tutkinut piirilevyn kytkentöjä virtapistokkeelta vähän eteenpäin.
Sitten jos olisi tuollainen 13,8 AC lähde, niin piirilevytä mitattuna ne virtapistokkeen lähellä olevat jännitteet kertoisivat tarkemmin mitä siihen virtapistokkeeseen voi syöttää. - schottky
Laskelmani oli vähän suurpiirteinen. Tuossa laskussa tasurisillan jännitehäviö olisi ehkä lähempnä 2 * 0,7 V, koska virta on aika suuri ja sillassa se kulkee aina kahden diodin kautta.
Lisäksi tasasuunnattu jännite väistämättä vähän "notkahtaa" suurehkosta virrasta johtuen.
Ei tuo 13,8 VAC voi olla laitteelle mikään ehdoton vaatimus, jo verkkojännitteen normaali /- 10% vaihtelu muuttaa jännitettä reilulla voltilla.
Lieneekö sattumaa vai synergiaa kun perinteisen akkulaturin verkkomuuntajan mitoitusarvo on juuri tuo 13.8 VAC. Siispä käyttäisin laitteen virtalähteenä tavallista halpaa akkulaturia, josta voisi vielä varmuudeksi poistaa tasasuuntaajan välistä.- poltikassäkki
Tuotekuvauksessa on myös takuujuttuja ja mm. varoitus:
This warranty does not cover any damage to the product due to lightning, over voltage, under voltage, accident, misuse, abuse, negligence or any damage caused by use of the product by the purchaser or others. This warranty does not cover
non-EWP products that have been exposed to wet or corrosive environments.
Parhaiten tietoa saisi firman tekniseltä avulta, jonka puhelinnumero on siinä mukana. Tarttee olla hyvin lontoota puhuva henkilö kyselemässä.- Alkuperäinen
Tuohan on ihan peruslause jokaisen laitteen käyttöohjeessa. Kyllähän se on itsestäänselvää, että valmistajan mukaan tulee käyttää vain alkuperäistä virtalähdettä jne. jne. ja takuu menee jos yrittää mitä tahansa käyttöohjeen tai valmistajan ohjeiden vastaista, eikä sieltä auta mitään kysellä. Ei valmistaja mihinkään omiin virityksiin neuvoja anna.
Nyt on kyse vähän harvinaisemmasta käytetystä USAlaisesta laitteesta, joka pitäisi saada toimimaan Suomessa, joten siksi tässä elektroniikkapalstalla elektroniikasta ymmärtäviltä kyselen, mikä olisi paras ratkaisu.
Tuossa tosiaan pistin jo linkin kuvaan, jossa näkyy laitteen sisuskalut, mikäli olisi jotain apua. Löytyi muuten nurkista myös 9VAC-virtalähde, uskaltaisiko sillä kokeilla?
- poltikassäkki
Sen virtalähteen ulostulo on todennäköisesti vakavoitu verkkojännitteen heilahtelua vastaan. Vieläköhän jenkeissä käytetään 110 V ja 115 V , jotka olivat ennen tavallisia? Kuinka suuri siellä voi tavallisen kyläsähkön heilahtelu olla, meneekö se tuohon 110 volttiin asti, ja onko semmoisesta vaaraa laitteelle? Luulisi, että vehje on tehty kestämään ainakin 115 V...125 V.
- rautamuuntaja
Tuskinpa on mitään jännitteen vakavointia, kun antaa ulos vaihtosähköä, on pelkkä muuntaja.
- poltikassäkki
rautamuuntaja kirjoitti:
Tuskinpa on mitään jännitteen vakavointia, kun antaa ulos vaihtosähköä, on pelkkä muuntaja.
Kyllä se voi olla hakkurivirtalähde, joka tuottaa suurtaajuista vakavoitua vaihtojännitettä, josta laitteessa tasasuunnataan ja jaetaan erilaisia tasajännitteitä. Suuri taajuus tarkoittaa helppoa suodatusta jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961886- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693