Lastensuojelu tarjoaa nykyisin lapsen kaikkiin pulmiin ratkaisuksi perhetyötä, olipa kyse lapsen oppimisen ongelmasta, kotiintuloaikojen noudattamisesta, homevauriolle altistumisesta, neurologisesta häiriöstä tai vanhempien väsymyksestä tai epäilyttävästä elämäntavasta.
Moni perhe on ottanut vastaan perhetyötä olettaen saavansa helpotusta arkeensa mutta onkin saanut kotiinsa vain kirjaamaan ja komentelemaan pyrkivän puutteellisesti koulutetun, pahansuovan ja ammattitaidottoman urkkijan.
Perhetyö on siis etääntynyt kodinhoidosta ja muuttunut konkreettisesta ja käyttökelpoisesta avusta kieltäytyväksi perheiden valvonnaksi, syntien kyttäämiseksi ja kirjaamiseksi ja oletettujen tai keksittyjen patologioiden selvittämisen amatöörisalapoliisityöksi, jota ei tutki tai valvo mikään instanssi.
Leeni Ikosen mukaan perhetyöntekijöiden huostaanottoasioihin kirjoittamista lausunnoista ilmenee, että luottamuksella kerrottuja, jo ohitettuihin elämänkriiseihin liittyviä tietoja käytetään kritiikittömästi perheitä vastaan.
Ikosen tapana on hallinto- oikeuden käsittelyssä kysyä perhetyöntekijöiltä, kuinka työ suunniteltiin ja tavoitteet asetettiin. Yleensä he vastaavat vain"sosiaalitoimen kanssa päätettiin aloittaa perhetyö". Vastaus paljastaa, ettei tavoitteita tai suunnitelmaa ole ja työtä tehdään perheiden toiveet ohittaen.
Perhetyöllä tavoitellaan lastensuojelun lanseeraamaa riittävän hyvän vanhemmuuden mittaa, jolle ei kuitenkaan löydy täsmällistä määrittelyä. Tyypillistä on, että lastensuojelun työntekijät eivät osaa vastata edes siihen, miksi perhe on lastensuojelun asiakkaana, mistä viranomaiset tuntevat huolta , mihin työskentely tähtää tai mitä halutaan muuttaa.
Kuinka mahdottoman tehtävän edessä ja viranomaismielivallan kohteena ovat vanhemmat, joiden tulisi muuttua sellaisiksi, mitä kukaan ei osaa määritellä?
http://vanhemmat.com/phpbb/viewtopic.php?t=7161&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
Perhetyö- oikeusturvariski kaikille perheille
1
114
Vastaukset
- oikeassaolet
Perhetyö on täysin määrittelemätöntä ja hallitsematonta. Sitä tosiaankin määrätään kaikille, ja joka ongelmaan. Missään ei lue miten sen pitäisi auttaa ja mitä sillä haetaan. Tarkoitus lienee voimaannuttaa ja saada asiakas näkemään ongelmansa itse. Toisella puolen sitten perhetyö vie sen väsyneen vanhemman lopunkin ajan ja ainakaan meillä perhetyö ei ole parantanut lasta (se ei ole edes mahdollista), eikä ole auttanut edes oireisiin... Olin paljon väsyneempi perhetyön aikana, joten ketä se auttoi? Lopetin perhetyön, koska siitä tuli isompi stressi, kuin sairaasta lapsesta. Että tuollaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6382433Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,291197- 1091148
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki101036- 93945
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101885Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?94810Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759- 64741
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e229693