Teen omaehtoisia aikuisopintoja työmarkkinatuella (näyttöperusteinen ammatillinen perustutkinto). Opintolaitos ei anna opiskelusta opintosuoritusmerkintöjä opintojen aikana, vaan vasta näyttökokeista, jotka alkavat vuoden päästä. Entä jos opinnot jostain syystä keskeytyvät ennen sitä, esimerkiksi töihin pääsyn takia? Alkaako Kela perimään työmarkkinatukia takaisin, koska opintoviikkoja ei ehtinyt kertyä?
Kummastuttaa tämä tilanne, kun Kelan sääntöjen mukaan pitää olla tietty opintoviikkomäärä kuukautta kohti, mutta tämän tyyppisissä aikuisopinnoissa voi kulua vuosikin niin, ettei tule yhtään opintoviikkoa. Tajuaako Kela ja TE, että oppilaitoksella voi olla tällainen käytäntö opintosuoritusmerkintöjen suhteen? Nimittäin hirmuinen lasku tiedossa, jos menee takaisinperintään.
Opintoviikot omaehtoisessa aikuisopiskelussa
aikuisopiskelija28
0
72
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48910Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14783Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl496766- 45682
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30576- 32553
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE171522Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470