Millaisia paheita teillä on?

TosissaniTunnustan

Millaisia paheita vanhoilla ihmisillä on? Uskallatko tunnustaa omiasi?

Olen luopunut kaikista puheista, joten minulla itselläni on vain hyveitä.

25

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä toi pohjaton hyvyys ja kirkasotsaisuus

      • TosissaniTunnustan

        Olemme samoilla linjoilla.


    • luutturätti

      Piipun polttaminen.

      • Onks teil nokipalo ollu?


      • luutturätti
        piikkiö kirjoitti:

        Onks teil nokipalo ollu?

        Ai sä oletki huumormiehii. Nuohooja kyl kävi tänään.


      • luutturätti kirjoitti:

        Ai sä oletki huumormiehii. Nuohooja kyl kävi tänään.

        Nokipalo tuli mieleen ihan ensin ku ,ei kukaan enää tupakki polta.
        Mä olen aika totinen luonne, ei turhia hirnuta.


    • LikiPaheetonMinäkin

      Olen tosi hyvilläni, että pääsin tupakanpoltosta eroon. E n ymmärrä, miten rahani riittivät moiseen. - Olen toisaalta ylpeä ja toisaalta nöyrän kiitollinen onnistumisesta. Luin tänään jostain, että terveyden suhteen on parempia ennusteita ja toipuminen olisi liki täydellistä muutaman vuoden päästä. En tiedä, pitäisikö uskoa. Vaan väliäkö sillä enää on.

    • Viatonsivullinen

      Taidan olla melkohyvä ihmiseksi.
      Paheet on niin pikkuruisia ettei kehtaa mainita, joku voisi luulla minua tiukkapipoiseksi.

    • Valitettavasti ainoa pahe minkä olen saanut pitää (mitä tohtorit tai muut hyväätarkoittavat ympäristönsuojelijat) eivät ole saaneet minulta vielä pois on rajaton laiskuuteni. Viini on nyt kahdessa puoilasissa viikko,tupakanpoltto loppui pallolaajennuksen ja stenttien asennuksen yhteydessä jo vuosia sitten, hyvää ruokaakaan en saa enää syödä. Onneksi saan vielä nukkua Lutusen vieressä.

      • reppuriika

        Olen kai liinan puhelias ja laiska.


    • EntinenIrtonainen

      Paheita ei taida ollakaan. Olen luopunut tupakoista ja irtosuhteista.

    • Paheidenpesällinen-he-he

      Paheiden summa on vakio. Hinta ei nouse ei laske ja korkokin nolla prosenttia.

    • ent.siivoojaparka

      Mitä ne paheet on? Miten ne määritellään? Tarkoittaako se jotain sellaista, mitä itse paheksuu itsessään vai sellaista mitä toiset paheksuvat minussa?
      En minä itselläni ole nähnyt koskaan olleen mitään paheita. Olisinhan minä jo niille jotain tehnyt, jos niitä olisi ollut.
      Tuoltapa löytyikin määritelmät paheelle. Siis; "...joita jotkut pitävät moraalittomina". Jotkut!!! Ketkä jotkut???
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Pahe

      • Kaikki elikkäs jotkut eivät voi paheilleen mitään, paheet pitävät heitä vallassaan, niin ku tupakka sua, et vaan pysty lopettamaan.
        Eri juttu sit onko ittensä myrkyttäminen pahe vai elämäntapa, ei se ehken muille kuulukaan, haisee vain jos liian lähelle menee.
        En mäkään noista tiedä mikä on pahe, mulla kun ei ole sellasii.


      • ent.siivoojaparka
        prisca kirjoitti:

        Kaikki elikkäs jotkut eivät voi paheilleen mitään, paheet pitävät heitä vallassaan, niin ku tupakka sua, et vaan pysty lopettamaan.
        Eri juttu sit onko ittensä myrkyttäminen pahe vai elämäntapa, ei se ehken muille kuulukaan, haisee vain jos liian lähelle menee.
        En mäkään noista tiedä mikä on pahe, mulla kun ei ole sellasii.

        Ihmiset myrkyttävät itseään niin monella tapaa sitä tietämättään. Sanotaan nyt vaikkapa se itsensä hölvääminen kaikenlaisilla kauneusvoiteilla. Niistä menee ihon läpi monenlaista kemiallista ainetta kroppaan. Se nyt tosin on hyvänhajuista myrkyttämistä, mutta mikä ero muuten.
        Minulle tupakka ei ole pahe, ei myöskään kahvinjuonti. Kahviin tulee yhtä lailla riippuvaiseksi, eikä senkään terveellisyys vastaan haitat ole täysin selvillä.


      • pri.sca
        ent.siivoojaparka kirjoitti:

        Ihmiset myrkyttävät itseään niin monella tapaa sitä tietämättään. Sanotaan nyt vaikkapa se itsensä hölvääminen kaikenlaisilla kauneusvoiteilla. Niistä menee ihon läpi monenlaista kemiallista ainetta kroppaan. Se nyt tosin on hyvänhajuista myrkyttämistä, mutta mikä ero muuten.
        Minulle tupakka ei ole pahe, ei myöskään kahvinjuonti. Kahviin tulee yhtä lailla riippuvaiseksi, eikä senkään terveellisyys vastaan haitat ole täysin selvillä.

        En kyl vertais noita toisiinsa, jonkun voiteen vetämistä naamaansa ja keuhkojensa tuhoamista. Tupakka sisältää tappavia ainesosia, voiteita sentäs tutkitaan monella tapaa ennen kuin ne päästetään markkinoille ja ainahan voi valita mahdollisimman luomua.
        Kaikenlaista saastetta tulee ulkoilmastakin eikä kaikkeen voi itse vaikuttaa.


      • Itsekäs

        "
        mielettömyys (viisauden käyttämättömyys)
        pelkuruus (rohkeuden käyttämättömyys)
        turmelus (oikeamielisyyden käyttämättömyys)
        himo (kohtuullisuuden käyttämättömyys) "
        " Termiä pahe käytetään myös yleisesti monista toimista, joita jotkut pitävät moraalittomina. Näihin kuuluvat muun muassa alkoholin, tupakan, tai huumeiden käyttö, uhkapelaaminen, vastuuntunnottomuus, pettäminen, valehtelu tai itsekkyys."
        Vastuutomuus? Pettäminen? Valehtelu? Itsekyys? Ovatko ne erillisiä toimia, minusta ne ovat itsekyyden tuotosta!
        Mutta itsekäs ei voi toteutaa itseään, jos lähimmäiset eivät ole hyväksi käytettäviä.


    • t.l

      Ei nytuu miäleen. Ehkä laiskuus joissakin asioissa.

    • Tapojensa.mukaisesti

      Miten mikään minkä ihminen on keksinyt tai oivaltanut, voi olla pahe?
      Käyttää hyödykseen tai turmiokseen itsensä ulkopuolisia juttuja, puree perunaa syö ylen ryyppää polttaa - - - lista on loputon.

      • ent.siivoojaparka

        Taitaa olla niin, että kaikki mitä ei itse ole tehnyt tai on lopettanut tekemästä, on toisessa ihmisessä pahe.


      • tyypillinensavolainenoot
        ent.siivoojaparka kirjoitti:

        Taitaa olla niin, että kaikki mitä ei itse ole tehnyt tai on lopettanut tekemästä, on toisessa ihmisessä pahe.

        Sä jaksat jankuttaa maaliman tappiin saakka etkä lopeta ellei toinen sitä tekis.


    • Tottahan toki uskallan tunnustaa...kaiken
      kaiket yöt selailen pornosivuja ja vietän aamut treffipalstoilla, herrojen kanssa hehkutan auvoista seksielämää,
      riiailen risupartoja halailen halukkaita nuoria miehiä, allakka on jo juhannukseen asti täynnä...
      elämä ja arki vaatii vastapainoksi jotain luomua ja läheisyyttä ...
      heh, heh... ja hymyä en unohda koskaan...

      • eppu2

        Voi peeveli sentään, ny rupee ihan käymään kateeks, noin hienon paheinen elämä.


    • saarenukko

      Minäkin olen lopettanut puheet, yleisö ei jaksanut enää kiinnostua vanhan jaarituksiin.

    • moitteeton

      Minä myös olen paheeton nykyään. Ja elämä tuntuu aika kivalle ilman niitä :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      185
      4231
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      92
      2766
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      144
      2277
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      82
      2233
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      25
      2128
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2031
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1841
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1839
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe