Millaisia paheita teillä on?

TosissaniTunnustan

Millaisia paheita vanhoilla ihmisillä on? Uskallatko tunnustaa omiasi?

Olen luopunut kaikista puheista, joten minulla itselläni on vain hyveitä.

25

1053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä toi pohjaton hyvyys ja kirkasotsaisuus

      • TosissaniTunnustan

        Olemme samoilla linjoilla.


    • luutturätti

      Piipun polttaminen.

      • Onks teil nokipalo ollu?


      • luutturätti
        piikkiö kirjoitti:

        Onks teil nokipalo ollu?

        Ai sä oletki huumormiehii. Nuohooja kyl kävi tänään.


      • luutturätti kirjoitti:

        Ai sä oletki huumormiehii. Nuohooja kyl kävi tänään.

        Nokipalo tuli mieleen ihan ensin ku ,ei kukaan enää tupakki polta.
        Mä olen aika totinen luonne, ei turhia hirnuta.


    • LikiPaheetonMinäkin

      Olen tosi hyvilläni, että pääsin tupakanpoltosta eroon. E n ymmärrä, miten rahani riittivät moiseen. - Olen toisaalta ylpeä ja toisaalta nöyrän kiitollinen onnistumisesta. Luin tänään jostain, että terveyden suhteen on parempia ennusteita ja toipuminen olisi liki täydellistä muutaman vuoden päästä. En tiedä, pitäisikö uskoa. Vaan väliäkö sillä enää on.

    • Viatonsivullinen

      Taidan olla melkohyvä ihmiseksi.
      Paheet on niin pikkuruisia ettei kehtaa mainita, joku voisi luulla minua tiukkapipoiseksi.

    • Valitettavasti ainoa pahe minkä olen saanut pitää (mitä tohtorit tai muut hyväätarkoittavat ympäristönsuojelijat) eivät ole saaneet minulta vielä pois on rajaton laiskuuteni. Viini on nyt kahdessa puoilasissa viikko,tupakanpoltto loppui pallolaajennuksen ja stenttien asennuksen yhteydessä jo vuosia sitten, hyvää ruokaakaan en saa enää syödä. Onneksi saan vielä nukkua Lutusen vieressä.

      • reppuriika

        Olen kai liinan puhelias ja laiska.


    • EntinenIrtonainen

      Paheita ei taida ollakaan. Olen luopunut tupakoista ja irtosuhteista.

    • Paheidenpesällinen-he-he

      Paheiden summa on vakio. Hinta ei nouse ei laske ja korkokin nolla prosenttia.

    • ent.siivoojaparka

      Mitä ne paheet on? Miten ne määritellään? Tarkoittaako se jotain sellaista, mitä itse paheksuu itsessään vai sellaista mitä toiset paheksuvat minussa?
      En minä itselläni ole nähnyt koskaan olleen mitään paheita. Olisinhan minä jo niille jotain tehnyt, jos niitä olisi ollut.
      Tuoltapa löytyikin määritelmät paheelle. Siis; "...joita jotkut pitävät moraalittomina". Jotkut!!! Ketkä jotkut???
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Pahe

      • Kaikki elikkäs jotkut eivät voi paheilleen mitään, paheet pitävät heitä vallassaan, niin ku tupakka sua, et vaan pysty lopettamaan.
        Eri juttu sit onko ittensä myrkyttäminen pahe vai elämäntapa, ei se ehken muille kuulukaan, haisee vain jos liian lähelle menee.
        En mäkään noista tiedä mikä on pahe, mulla kun ei ole sellasii.


      • ent.siivoojaparka
        prisca kirjoitti:

        Kaikki elikkäs jotkut eivät voi paheilleen mitään, paheet pitävät heitä vallassaan, niin ku tupakka sua, et vaan pysty lopettamaan.
        Eri juttu sit onko ittensä myrkyttäminen pahe vai elämäntapa, ei se ehken muille kuulukaan, haisee vain jos liian lähelle menee.
        En mäkään noista tiedä mikä on pahe, mulla kun ei ole sellasii.

        Ihmiset myrkyttävät itseään niin monella tapaa sitä tietämättään. Sanotaan nyt vaikkapa se itsensä hölvääminen kaikenlaisilla kauneusvoiteilla. Niistä menee ihon läpi monenlaista kemiallista ainetta kroppaan. Se nyt tosin on hyvänhajuista myrkyttämistä, mutta mikä ero muuten.
        Minulle tupakka ei ole pahe, ei myöskään kahvinjuonti. Kahviin tulee yhtä lailla riippuvaiseksi, eikä senkään terveellisyys vastaan haitat ole täysin selvillä.


      • pri.sca
        ent.siivoojaparka kirjoitti:

        Ihmiset myrkyttävät itseään niin monella tapaa sitä tietämättään. Sanotaan nyt vaikkapa se itsensä hölvääminen kaikenlaisilla kauneusvoiteilla. Niistä menee ihon läpi monenlaista kemiallista ainetta kroppaan. Se nyt tosin on hyvänhajuista myrkyttämistä, mutta mikä ero muuten.
        Minulle tupakka ei ole pahe, ei myöskään kahvinjuonti. Kahviin tulee yhtä lailla riippuvaiseksi, eikä senkään terveellisyys vastaan haitat ole täysin selvillä.

        En kyl vertais noita toisiinsa, jonkun voiteen vetämistä naamaansa ja keuhkojensa tuhoamista. Tupakka sisältää tappavia ainesosia, voiteita sentäs tutkitaan monella tapaa ennen kuin ne päästetään markkinoille ja ainahan voi valita mahdollisimman luomua.
        Kaikenlaista saastetta tulee ulkoilmastakin eikä kaikkeen voi itse vaikuttaa.


      • Itsekäs

        "
        mielettömyys (viisauden käyttämättömyys)
        pelkuruus (rohkeuden käyttämättömyys)
        turmelus (oikeamielisyyden käyttämättömyys)
        himo (kohtuullisuuden käyttämättömyys) "
        " Termiä pahe käytetään myös yleisesti monista toimista, joita jotkut pitävät moraalittomina. Näihin kuuluvat muun muassa alkoholin, tupakan, tai huumeiden käyttö, uhkapelaaminen, vastuuntunnottomuus, pettäminen, valehtelu tai itsekkyys."
        Vastuutomuus? Pettäminen? Valehtelu? Itsekyys? Ovatko ne erillisiä toimia, minusta ne ovat itsekyyden tuotosta!
        Mutta itsekäs ei voi toteutaa itseään, jos lähimmäiset eivät ole hyväksi käytettäviä.


    • t.l

      Ei nytuu miäleen. Ehkä laiskuus joissakin asioissa.

    • Tapojensa.mukaisesti

      Miten mikään minkä ihminen on keksinyt tai oivaltanut, voi olla pahe?
      Käyttää hyödykseen tai turmiokseen itsensä ulkopuolisia juttuja, puree perunaa syö ylen ryyppää polttaa - - - lista on loputon.

      • ent.siivoojaparka

        Taitaa olla niin, että kaikki mitä ei itse ole tehnyt tai on lopettanut tekemästä, on toisessa ihmisessä pahe.


      • tyypillinensavolainenoot
        ent.siivoojaparka kirjoitti:

        Taitaa olla niin, että kaikki mitä ei itse ole tehnyt tai on lopettanut tekemästä, on toisessa ihmisessä pahe.

        Sä jaksat jankuttaa maaliman tappiin saakka etkä lopeta ellei toinen sitä tekis.


    • Tottahan toki uskallan tunnustaa...kaiken
      kaiket yöt selailen pornosivuja ja vietän aamut treffipalstoilla, herrojen kanssa hehkutan auvoista seksielämää,
      riiailen risupartoja halailen halukkaita nuoria miehiä, allakka on jo juhannukseen asti täynnä...
      elämä ja arki vaatii vastapainoksi jotain luomua ja läheisyyttä ...
      heh, heh... ja hymyä en unohda koskaan...

      • eppu2

        Voi peeveli sentään, ny rupee ihan käymään kateeks, noin hienon paheinen elämä.


    • saarenukko

      Minäkin olen lopettanut puheet, yleisö ei jaksanut enää kiinnostua vanhan jaarituksiin.

    • moitteeton

      Minä myös olen paheeton nykyään. Ja elämä tuntuu aika kivalle ilman niitä :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6480
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5392
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3735
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3377
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      198
      3093
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2345
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2098
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      45
      1684
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1646
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1346
    Aihe