Nyt puhutaan Windows 10:stä, ja käsittääkseni vika Windows oli Windows 8. Mihin siis 9 on jääny vai onko se tullu jo?
Windows 9 ???
Dingdowssi
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Se on jäänyt samaan paikkaan kuin MSE 3
Yleensä joka toinen windows on kelvollinen. Viimeisin sellainen oli seiska. Microsoft teki virheen kun hylkäsi ysin, koska se olisi taas ollut se hyvä ja siirtyi suoraan kymppiin joka taas epäonnistuu kuten kasikin.
Sitä ei tule ollenkaan.
Samassa paikassa kuin Larry 4.
Siellä missä Half-Life 3:nenkin :(
No eihän niitä tullut 4, 5 ja 6:kaan
NT4 oli olemassa. Siitä seuraava NT kernelillä oli Windows 2000.
Windows API ilmoittaa Windows 7:n versioksi 6.1. Eli ei se oikeasti ole mikään seiska, vaan Windows versio 6.1 viralliselta nimeltään ja versionumeroltaan.
8/8.1/10 puolestaan ovat todellisuudessa versiota 6.2 (mitä siis Windows api kaikille ohjelmille ilmoittaa), niiden väliset erot ovat niin pieniä ja vastaavat lähinnä service packeja, ettei siitä edes kernelin todellinen minor-versionumero kasva.
Windows 7 -> 6.1
Windows 8 -> 6.2
Windows 8.1 -> 6.3
Tälläistä olen kuullut, en ole täysin varma asiasta:
Windows 9 muutettiin 10ksi koska vanhemmat ohjelmat on koodattu "huonosti".
Ne tarkastavat Windowsin version "Windows 9..." ja olettavat sen olevan joko Win98 tai 95 ja toimivat sen mukaan, eli antavat virheilmoituksen että pitää olla uudempi Winukka.
Jos toi oli vitsiksi tarkoitettu nii aika facepalm kamaa on...
Ei välttämättä vitsi, on tuosta ollut juttua aiemminkin. No kun ei ole se ysi niin vaikea todistaa oisko asia ollut noin.
Humpuukia se on. Windows-ohjelmille ilmoitetaan versio 6.2 myös 8.1:ssä ja kympissä. Eli lukeeko logossa "win9 " vai "win10", sillä ei ole mitään väliä ohjelmien kannalta, jotka käyttäytyvät kuten win6.2:ssa.
Samaan tapaan kuin win7 ilmoittaa versiokseen 6.1 myös win7sp1:ssä. Ihan sama mikä sen windowsin myyntinimi on, se on eri kuin varsinainen versionumero.
Myös kernelillä on nykyisin "brändinumero", joka kympissä on 10.0, mutta se on eri kuin kernelin varsinainen tekninen versionumero 6.2.
Nyt puhutaan Windows 8.1:stä.
Joo, ei haluta sekoilla 95, 98, 98SE käyttiksiin.
Windows 10 on se, josta käytettiin ennen nimeä Windows 9. Microsoft vain päätti nimetä uuden Windows-version tavalla, jota ei odotettu.
http://muropaketti.com/windows-81n-seuraava-suurempi-paivitys-syyskuussa-mukana-kaynnista-valikko
Vielä vuosi sitten kympistä käytettiin nimeä Win8.2. Muropaketin artikkelissa päiväys 22.4.2014, ja siinä puhutaan MS:n seuraavasta win8.2 versiosta. Päivitys on syksyllä kuitenkin vaihtanut nimensä win10:ksi, kun ms haluaakin nyt eroon win8 brändistä.
Win9 puolestaan on myös kehitteillä, mutta se on eri versio kuin 8.2/10. Se on kuitenkin seuraava Windows joka julkaistaan kympin jälkeen 3-4 vuoden päästä, eli win11/cloud/win365, ja siinä on paljon isompia uudistuksia kuin kympissä on kasiin verrattuna, ja kernelikin on täysin uudistettu.
Windows 9 on nyt varattu tulevalle uudelle versiolle: Windows 999999999999999.99
Odota hetki ... kyllä se sieltä joskus tulee. Toivottavasti maailmanloppu ei ehdi ennen sitä.