Saunamakkaran kypsennystapa?

Heli321

Mikä on paras tapa kypsentää makkarat saunassa?
Makkarapussiin? Folio? Makkaranpaistoastia (joka ripustetaan katosta)? Makkaraputki? Muu tapa?

17

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muu_tapa

      rasvan käry ei kuulu saunaan

    • Heli321

      Käsittääkseni makkaran kypsentäminen saunassa on yleinen tapa, jota on harrastettu vähintään vuosikymmeniä.

      • viis-kymmenen

        minuuttia riittää kypsentämiseen ei siihen vuosikymmeniä mene


    • Heli321

      Ihan kunkin omia mielipiteitä kaipasin, siis keskustelupalstalle keskustelua...

    • Rasvakaapeli

      Helpompi on varmaan laittaa uuni 70 asteeseen ja makkarat sinne saunomisen ajaksi ja syö ne sitten, kun on saunonut.
      Kiukaalla ne ainakin täytyy olla melko pitkään, että lämpenee.

      • Samaa mieltä olen minä. Ikinä ei kiukaan päällä saatu kypsäksi, eikä jaksettu jäädä odottelemaan.
        Usein on saunasta lähtiessä niin hyvä hiillos, että tekisi mieli paistaa siellä. Kypsyy nopeasti eikä tule kiukaalle rasvoja.


      • Heli321

        Ajattelin mieluummin käyttää kiuasta kuin uunia, kun se kerran jokatapauksessa syö ihan pirusti sähköä. Lämpiää reilun tunnin ja sitten siellä istutaan max vartti.


    • Kuohintaa

      Istu kiukaalle, kyllä ne siinä kärvenee ajan kanssa.

    • Heli321

      Huumorikin on taitolaji.

      • Hyvinkypsyy

        Makkarapussi on ainakin meillä todettu hyväksi.


    • Folio on hyvä, kunnes se vuotaa. Ja sen se tekee joka tapauksessa jossain vaiheessa. Sitten haisee rasva... Heikoin ratkaisu tähän mennessä oli joku vuolukivininen makkaranpaistokivi, jossa makkara kärähti pinnalta, jäi kylmäksi sisältä ja onnistui vielä jotenkin valuttamaan rasvat kiukaalle. Paras taas on ollut vanhan uunipellin virittäminen kiukaan päälle rautalangalla. Koukku kattoon ja pari ruuvia seinään, joiden avulla voi säätää korkeutta, ettei ole tiellä jos tarkoitus on vain saunoa.

    • Aluminifolio

      Folion kanssa pärjää hyvin kunhan vähän taittelee ja jättää "liikkumatilaa" rasvalle. Sitä meillä on käytetty useasti.

    • makkarapötsi

      lapsuudessa isäni laittoi tinapussiin hk.sinistä ja loraus vettä sekaan ja kiukaalle paketti tiiviisti suljettuna. ne oli kunnon tinapusseja silloin. sitten tuli niitä joissa oli sispinta paperia, sytty välillä palamaan. foliopaperistakin voi paketin yrittää pyöritellä. oli muuten todella hyvää..

    • 56yb345y

      Laita makkara foliopussiin, laita pussi auton pakosarjan päälle, laita auto tyhjäkäynnille saunomisen ajaksi, ja näin sulla on kuumaa makkaraa saunomisen jälkeen.

    • herkkuperse

      omassa paketissaan vaan kiukaalle ja ei kun löylyttelemään.kunhan paketti vaan on ehjä eli avaamaton.pitkistä löylyistä nauttiva nauttii myös hyvistä makkaroista.pakettia voi siinä välillä myös kääntää.eikä käryä rasva!

    • wanhahyväkonsti

      Makkara ja pussit suoraan kivien päälle ja kohtuudella löylyä. Kypsyy kyrsä ja kärsii perso.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      100
      3507
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3163
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      221
      2719
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      38
      2299
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      35
      1636
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1466
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1446
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      14
      1341
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1279
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1261
    Aihe