Palasimme juuri viikon matkalta Abu Dhabista. Hotellinamme oli Hotel Hilton Abu Dhabi..
Täytyy hieman heittää kommenttia, kun kaupunkia on näilläkin areenoilla moitiskeltu. Oli nimittäin niin upea kokemus, että parempaa on hankala löytää - Ei ainuttakaan heikkoa kohtaa! Abu Dhabi on eräs parhaista, mitä voi ajatella, jos aikaa on vain viikko ja haluaa päästä matkakohteeseen alle 6 tunnin, jossa on takuuvarma aurinko, jossa aikaero ei tuota ongelmia (2h). Jonnekin Thaimaahan tai Karibialle on turha lähteä viikoksi! Siisti, turvallinen, ystävällinen, mutta samalla sykkivä suurkaupunki.
Dubaita on nälläkin palstoilla kehuttu ja Abu Dhabia moitittu jopa tylsäksi yhden päivämatkan perusteella. En tiedä Dubaista mitään, kun olen ajanut vain sen läpi, mutta kommentit kuvastavat Abu Dhabin kannalta täydellistä tietämättömyyttä.
Kaupunki on mielestäni helmi! Upea kaupunki - monessa mielessä ihan konkreettisesti suurin ja kaunein. Mahtavia ostoskeskuksia, huikeita nähtävyyksiä; Suuri moskeija, johon mahtuu n. 40.000 ihmistä ja jossa on maailman suurimmat kattokruunut ja suurin matto, Varmaan maailman komein hotelli; Emirates Palace, jonka "Kauniit ja rohkeat"-TV-sarja on nyt tehnyt tyunnetuksi. Kannattaa piipahtaa!
Maailman suurin sisähuvipuisto; Ferrari park, jonka vuoristoradalla Ferrarin nopeus nousee 240km/h. Suurkaupungiksi tiivis City, Häikäisevän kaunis rantabulevardi. Siisti, turvallinen ja ystävällinen suurkaupunki. Huikaiseva kokemus olla miljoonakaupungissa, jossa ei ole ainuttakaan juoppoa örveltäjää.
Dubai-diggareiden on syytä myös muistaa, että Abu Dhabi on Arabiemiranttien pääkaupunki ja vauraimpana myös keskuskaupunki, joka pyörittää koko "Liittovaltiota" ja sen näkee kaupungissa! (Toki samalla aistii myös tietynlaisen abusurdin ilmapiirin yläluokkaan kuuluvien länsimaisten asiantuntijoiden ja laakereillaan lepäävän kantaväestön sekä työn tekemisestä vastaavien siirtotyöläisten välillä). Maa, jossa ei ole veroja ja jossa koulutus ja sairaanhoito ovat ilmaisia!??
Varasimme Hilton - hotellin aamupalan ja illallispöytä-kattauksen, kun niitä meille kehuttiin ja nyt tiedämme, että noutopöytäkin voi olla luksusta joka aamu ja ilta viikon ajan!!!
Tämän kokemuksen perusteella mielestäni Playa Del Carmen, Lontoo, Siem Riep, Cartagena ja Abu Dhabi ovat viisi parasta (kiehtovinta) kaupunkikohdetta, joissa olen käynyt!! (siis kaupunki ja sen läheisyydessä olevat nähtävyydet yhteenlaskien). Laitapa oma TOP 5!
Abu Dhabi - yksi parhaista!
3
547
Vastaukset
- yksi-mielipide---
1. singapore, 2. dubai, 3. pariisi, 4. tokio, 5. new york....
..... abu dhabi... shanghai.... miami... havanna... los angeles... sydney ...ihan yhtä äkkiä mieleen... noin sadasta kaupungista... - anjoris
Dubai, Taormina, Funchal, Capri, Dubrovnik. Siinäpä viisi.
Vaikea oli valita, mutta kyllä näissä on sitä jotain. Kun on lomalla, mielen pitää saada levätä ja näissä paikoisss se onnistuu. - Dippadappa
Etkö sorru vähän samaan kuin mistä syytät Abu Dhabin arvostelijoita. Molemmissa kaupungeissa enemmänkin aikaa viettäneenä voin sanoa ettei Abussa ole mitään mitä ei Dubaista löytyisi. Vastakkainasettelu on sinänsä turhaa,molemmat ovat lomakohteina ehdotonta eliittiä, harmi vain kun ovat tällä hetkellä 20% kalliimpia kuin vuosi sitten, euron surkean kurssin vuoksi. Parasta tosiaan molemmissa kohteissa on känniörveltäjien täydellinen puuttuminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on03879- 453873
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai793262Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist303055Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1632801En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛142737- 252339
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42080Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141778Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231697