FESS leikkaus ja RFTA hoito

toivottavasti

Hei, Maanantaina Turun mehiläisessä otsikon hoidot alla. Toimenpide sinällään kivuton, nukutuksessa, kun tehtiin. Heräämisen jälkeen erittäin reipasta verenvuotoa joka jatkui vielä iltamyöhään. Saatiin lääkkeillä rauhoitettua noin 8 tunnin kuluttua leikkauksesta.
Nyt voisi sanoa, että nenässä on varmasti yksi ISO hyytymä.. ilma ei kulje mihinkään suuntaan ja poiskaan ei oikein uskalla alkaa kirnuamaan...
Muuten annan erittäin ison kiitoksen Turun Mehiläisen leikanneelle lääkärille, anestesia väelle ja kaikille niille ihanille hoitajille, jotka jaksoi minusta koko ajan siellä huolehtia ! Kiitos !

Olo on karmea edelleen, pientä kuumetta ja ilma ei kulje... toivottavasti se tästä.. :)

4

383

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivottavasti

      Päivitetäänpäs tätä;
      Nyt 4 päivää leikkauksesta. Väsymys alkaa painaa, kun nukkumisesta ei tahdo tulla yhtään mitään... Eilen aloin änkeä.. tunkea sarvikuonolla huuhtelua nenään... no eihän se mennyt.
      Nasolinilla ensin auki... ja sitten uusiksi.... ( kirvelee muuten melko mukavasti tuo yhdistelmä ) haa.. ja okei... huuhtelu vesi meni läpi... toiseen suuntaan.. :) siis puoli voittoa !

      Toiseen suuntaan se sitten pulputti sinne jonnekin sisälle ja sinne jäi... jeee.. yök!
      Tunnin kun makoili vatsallaan ja käänteli päätä sinne ja tänne... niin lähti tulemaan ulos !

      Tänään tämä alkaa sujua jo rutiinilla... huuhtominen meinaan... heikottaa.. pyörryttää...
      kyllä... mutta isoin saavutus oli tänään, että sain toisesta sieraimesta tulemaan ulos jonkin hiton ison tupon... se oli varmaan jokin niistä sinne sisään sulavista .. no ei kerinnyt sulamaan.

      Nyt vaan jatketaan tätä veren räkimistä ja hyytymien sylkemistä.. melko kuvottavaa !

      • toivottavasti

        Jos nyt jotain kiinnostaa kokemus...

        Niin tänään tuli totaali romahdus, veren jatkuva vuoto vaan lisääntyy...??? Lääkäri totesi yhteyttä häneen otettuani... no voi????

        Ei helv... sentään... viikon räkinyt ja niellyt tuoretta verta... ja huolestumisen jälkeen kommentti on.. no voi !

        Aamen... sanon mä!


      • toivottavasti

        Kauhea yö siis takana ja edellä oleva turhautuminen jotenkin tasaantunut..... ???

        Ei tässä lie muu auta kuin, että huomenna takas leikanneelle lääkärille, katsotaan mihin se sitten johtaa....

        Huh tätä oloa...


      • toivottavasti

        Se oli tässä sitten.
        Vaikka meinasi harmituksen puolelle jossain vaiheessa heittää ( sorry for that ) niin en voi kuin hattua nostaa edelleen leikanneelle lääkärille.
        Eilenkin olimme puhelin yhteydessä ja sain uskomattoman upeaa palvelua ja hyviä ohjeita, kiitos.
        Olo on edistynyt noin 300% siitä, joka se oli vielä lauantaina.

        Nyt vaan reippaasti itsensä hoitoa ja kohti tulevaa kevättä !

        Ja jos joskus joku kohtalo toveri tätä lukee... niin muista NENÄKANNU sen käyttö lääkärin ohjeiden mukaan aloitettuna on kaiken A ja O !

        This story end


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      71
      1917
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1008
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      19
      957
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      89
      685
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      105
      662
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      648
    8. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      614
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      58
      570
    Aihe