Ihminen on sekasyöjä , eli pysyäkseen terveenä ihminen tarvitsee kaikkea ravintoa kohtuudella.Syöttekö itse kuivattuja nappuloita.?..ja pärjäätte niillä onnellisina ja terveinä.Koirathan joutuvat pakosti syömään sitä mitä niille annetaan.Nehän ovat alkuperältään lihansyöjiä, raakaa lihaa ja luita. Nämä nykyajan ylijalostetut ja nappuloilla elävät koirat käyvät sääliksi.Voi sitä onnellista koiraa joka saa narskutella ja piilotella luita pihan perälle ja kantaa ylpeänä luupötikkää suussaan..Markkinavoima jyllää ..on kaikenlaista "kuivarehua" tarjolla..sanoisin, että maalaisjärki kunniaan..
Vastaukset 9
- Rouskis
Tutkipa asiaa hieman. Koira on nykyisin sekasyöjä.
- tööttis
Sekasyöjä nimenomaan. Kaukana jo alkuperäisestä esi-isästään.
- Eeemilia
Siinä suhteessa komppaan aloittajaa, että pelkkä nappula koiran ruokana on surkea eväs. Tuoretta kuppiin, lihaa, rasvaa, yms. Vaikkapa nappulan lisäksi parantamaan ruuan laatua.
- 344
Koirasta ei saa sekasyöjää tekemälläkään. Vaikka se onkin kaukana sudesta, sillä on silti sama LIHANsyöjän hampaisto ja ruuansulatuselimistö. Piste.
- bone
Koirilla on hammaspuutoksia ym. Joillain roduilla on mm.hammasaines niin huonoa, ettei kestä luita. Ja jos vertaa jo kokoonkin, niin eroahan löytyy... ruuansulatuselimistö ei ole samaa mm.entsyymitoiminnaltaan. Kannattaa lukea uusimmat tutkimustulokset ;) Jos olisi lihansyöjä, niin tuskinpa pystyisi edes syömään muuta kuin puhtaat lihansyöjät...
- Sensatin
Aloittaja: sen takia 50/50 malli onkin kasvussa. Koira saa lisät sekä lihan samassa paketissa. Sitten on tietenkin markkinoilla kuivatavara versiot Orijen, Acana ja Pure Natural, Earthborn ''laiskemmille'' :)
Koiramme lehdessä oli asiaa raakaruokinta trendistä ja hyvin sanottu ettei kaikille koirille/omistajille sovi pakastin tilaa sekä ajatusta vaativa täysipainoteinen liharuokinta vaan juuripa helppo puolet lihaa ja puolet nappulaa (esim. Brit Caren kera) - Mikä_syöjä_on
Entä mikä syöjä koira on silloin kun se popsii lapen ulosteen. Olin kutsuilla, jossa vaihdoin kakkavaipan. Pyllyn pesun ajaksi laitoin kakkavaipan lattialle, kun roskis puuttui. Vieraana ollut koira ryntäsi raollaan olevasta kylppärin ovesta ja hotkaisi koko kakan. Onnellisena nuoleskeli huuliaan. Kyllä puistatti kun usein nuolee isäntänsä naamaa ja isäntä antaa suukkoja. Isäntä ei ollut moksiskaan kakan syönnistä, on kuulemma ihan tyypillistä.
- threeam
Ihminen on sekasyöjä, koira lihansyöjä. Verrataan ihmisen ja koirien hampaita niin näkyy aika selvä ero. Ei kukaan ole koiraa sudeksi väittänyt, mutta koiralla on lihansyöjän elimistö. Koirahan ei voi esim kasviksia hyödyntää paitsi silloin, kun ne on keitetty ja mössätty, eikä silloinkaan koira saa niistä juuri mitään irti.
- petolux
Lihansyöjä ei pysty käyttämään viljoja kuten koirat. sekasyöjä. Entsyymitoiminnat poikkeavat toisistaan. niiltä osin mm. Ihmisen ja koiran hampaita on turha edes verrata. ovat eri lajia täysin. Kaikkien koirien hampaatkaan ei kestä edes luita. kaukana lihansyöjästä jo on.
ps.pilkku ei toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS762317Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.15925Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52786Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke46721- 49706
- 47644
- 80616
- 50585
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35584Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍58557