Onko pohjois-Suomessa paljon ja mitä kenneleitä? Narttu pentu ois hakusessa. Työ/näyttely koiraksi. Kiitos vinkeistä!
Sakemanni näyttöön ja käyttöön
6
118
Vastaukset
- sakupe
Onko tämä nyt ihan vakavassa mielessä tehty aloitus? Jos haluaa saksanpaimenkoiran näyttöön ja käyttöön niin kannattaa ostaa kaksi eri koiraa.
- Pöpöä
No perehyppä rotuun paremmin.. Tarkoitus on käydä näyttelyissä ja harrastaa tokoa, jälkeä ja homekoirakoulutukseen.
- Pympyyy
Tosiaan olen kiinnostunut näyttelyistä, tokosta ja homekoirakoulutuksesta.
- sakupe
No olisit sitten kirjoittanut heti tarkemmin. Minä ajattelin, että tarvitset koiraa johonkin vaativaan työkäyttöön, koska työkäyttö yhdistetään saksanpaimenkoirilla yleensä poliisiin/armeijaan/rajavalvontaan ja suojeluun. Manitsemiisi juttuihin riittää vähemmänkin ominaisuuksia, ja niihin sopivia saksanpaimenkoiria löytää luultavasti kaikista linjoista.
Pentueita löydät esimerkiksi Kennelliiton pentuvälityksestä: https://omakoira.kennelliitto.fi/pentuvalitys/frmEtusivu.aspx
ja SPL:n pentulistalta: http://www.spl.fi/jalostus/pentulista
SPL:llä on myös kasvattajalista: http://www.spl.fi/jalostus/kasvattajat/spl-kasvattajalista
Jos haluaa vakavasti tähdätä sinne näyttelyihin, niin sitten kyllä kasvattaja- ja pentuevalikoima on melko suppea, suurin osa Suomessa syntyvistä pentueista ei ole tehty näyttelymenestys mielessä. Oikeasti näyttelyihin panostavia kasvattajia uskaltaisin väittää olevan alle 10 koko Suomessa.
Mutta millä kriteereillä koiraa haetkin, niin älä sivuuta terveysasioita. Saksanpaimenkoirilla on ikävän paljon erinäköisiä perinnöllisiä sairauksia selkävioista allergioihin, jos kasvattaja ei kerro avoimesti sukujensa riskeistä niin siirry seuraavaan. Käytä Kennelliiton jalostustietojärjestelmää: http://jalostus.kennelliitto.fi/ ja lue saksanpaimenkoiran jalostuksen tavoiteohjelmaa: http://www.spl.fi/saksanpaimenkoiraliitto/asiakirjat/jalostus?view=document&id=403 - Pympyyy
Olen tutustunut noihin terveys juttuihin kyllä. Eikä kyse ole ensimmäisestä sakusta. Ollut aiemminkin uros ja narttu. Mutta kysyin osaisko joku suositella jotain kenneliä täältä pohjoisesta. Asutaan siis Lapissa. Toki haku onnistuu mistä vaan jos sopiva löytyy.
- sakupe
Pympyyy kirjoitti:
Olen tutustunut noihin terveys juttuihin kyllä. Eikä kyse ole ensimmäisestä sakusta. Ollut aiemminkin uros ja narttu. Mutta kysyin osaisko joku suositella jotain kenneliä täältä pohjoisesta. Asutaan siis Lapissa. Toki haku onnistuu mistä vaan jos sopiva löytyy.
Pohjois-Suomen kenneleistä positiivisessa mielessä tulee mieleen Britax ja Jenidon, tosin jälkimmäisen kasvateilla ei kannata näyttelyissä menestystä odottaa, eikä välttämättä ensimmäisenkään vaikka ns. näyttelylinjaisia kasvattaakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511397- 639660
- 1385484
- 1443774
- 753730
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373625- 403368
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal243153- 632783
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak762544