Olen 16-vuotias nuori naisen alku ja oikeassa korvassa pysyvä huomattava kuulon alenema (hiljaisimmat äänet jotka kuulen ovat noin 80-90dB) epäilyksenä siis tosiaan on ollutm menieren tauti, kun muitakin tähän viittaavia oireita on ollut (huimaus, tasapainovaikeudet, korvan soiminen), myös aivvokasvainta/kuulohermokasvainta epäiltiin joten magneettikuvissa käyty, mutta tuloksia ei vielä ole. Mutta niin siis itse asiaankoarvasta on ruvennut lähtemään ajoittain kuulo ihan yhtäkkiä kokonaan palaa yleensä pikkuhiljaa seuraavan vuorokauden sisällä, joskus heti joskus vasta myöhemmin. Mietin vain sitä, että pitäisikö mennä lääkäriin vai voinko odottaa toukokuuhun asti, kun on seuraava korvalääkäri käynti?
Kuulo lähtee vähän väliä toisesta korvasta
5
182
Vastaukset
- hohhoj
Kysyisin itse asiaa lääkäriltä enkä täältä suomi24:lta jos saan neuvoa
- IT-kokki
Älä odota pidempään. Mene vain heti lääkäriin. Koulun tai työterveyden kautta pääsee suht helposti. Voisi vaatia pääsyä esim yliopistosairaalaan kattaviin tutkimuksiin, jos et ole vielä ollut. Toki magneettikuva kuulostaa jo hyvältä.
- Lähespuolikuuronuori
Hyksissä on kaikki tutkimukset tehty, ei ole menieren tauti, eikä mikään kasvain, mysteeri lääkäreille ja itselle, kuulo vain huononee huononemistaan, mutta millekkään ei tehdä mitään, kun magneettikuvissa ei mitään normaalista poikkeavaa ollut.
- oisko_meluvaurio
Kuunteletko paljon musiikkia kuulokkeilla ? Tietysti jos kuulossa on huomattava heikkeneminen, syy saattaa olla joku muukin, kuin melu, mutta kuulokkeilla ei tarvitse kovin kovaa edes soittaa musaa, kun kuulo saattaa heiketä..
Itsellä oli muutama vuosi sitten kuulonalenema, ja tinnitusta toisessa korvassa, kun kuuntelin paljon musaa tietokoneen kuulokkeilla. Nyt on kuulo jo osittain palautunut ja tinnitus vähentynyt, kun heitin kuulokkeet menemään, ja ostin tilalle pc- kaiuttimet.- Lähespuolikuuronuori
Enpä oikeestaan, toisella korvalla en edes kuulisi kuulokkeita, tai no ääni pitäisi laittaa niin kovalle, että häiritsisi muita ja toisaalta korvani tulehtuvat herkästi, mikäli eivät pääse hautumaan (tää ongelma on alkanut vasta kuulonalenemisen jälkeen). Ton takia kuulolaitettakaan ei voi lääkärin mukaan mielellään edes kokeilla. En nykyisin kuuntele paljon ollenkaan musiikkia, kun en siitä selvää saa, kun on lähtenyt nyt sitten toisestakin korvasta kuulo heikkenemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka662382- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww651115EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41077- 77803
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82650- 43648
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23615- 27571