Kuulo lähtee vähän väliä toisesta korvasta

Lähespuolikuuronuori

Olen 16-vuotias nuori naisen alku ja oikeassa korvassa pysyvä huomattava kuulon alenema (hiljaisimmat äänet jotka kuulen ovat noin 80-90dB) epäilyksenä siis tosiaan on ollutm menieren tauti, kun muitakin tähän viittaavia oireita on ollut (huimaus, tasapainovaikeudet, korvan soiminen), myös aivvokasvainta/kuulohermokasvainta epäiltiin joten magneettikuvissa käyty, mutta tuloksia ei vielä ole. Mutta niin siis itse asiaankoarvasta on ruvennut lähtemään ajoittain kuulo ihan yhtäkkiä kokonaan palaa yleensä pikkuhiljaa seuraavan vuorokauden sisällä, joskus heti joskus vasta myöhemmin. Mietin vain sitä, että pitäisikö mennä lääkäriin vai voinko odottaa toukokuuhun asti, kun on seuraava korvalääkäri käynti?

5

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoj

      Kysyisin itse asiaa lääkäriltä enkä täältä suomi24:lta jos saan neuvoa

    • IT-kokki

      Älä odota pidempään. Mene vain heti lääkäriin. Koulun tai työterveyden kautta pääsee suht helposti. Voisi vaatia pääsyä esim yliopistosairaalaan kattaviin tutkimuksiin, jos et ole vielä ollut. Toki magneettikuva kuulostaa jo hyvältä.

      • Lähespuolikuuronuori

        Hyksissä on kaikki tutkimukset tehty, ei ole menieren tauti, eikä mikään kasvain, mysteeri lääkäreille ja itselle, kuulo vain huononee huononemistaan, mutta millekkään ei tehdä mitään, kun magneettikuvissa ei mitään normaalista poikkeavaa ollut.


    • oisko_meluvaurio

      Kuunteletko paljon musiikkia kuulokkeilla ? Tietysti jos kuulossa on huomattava heikkeneminen, syy saattaa olla joku muukin, kuin melu, mutta kuulokkeilla ei tarvitse kovin kovaa edes soittaa musaa, kun kuulo saattaa heiketä..
      Itsellä oli muutama vuosi sitten kuulonalenema, ja tinnitusta toisessa korvassa, kun kuuntelin paljon musaa tietokoneen kuulokkeilla. Nyt on kuulo jo osittain palautunut ja tinnitus vähentynyt, kun heitin kuulokkeet menemään, ja ostin tilalle pc- kaiuttimet.

      • Lähespuolikuuronuori

        Enpä oikeestaan, toisella korvalla en edes kuulisi kuulokkeita, tai no ääni pitäisi laittaa niin kovalle, että häiritsisi muita ja toisaalta korvani tulehtuvat herkästi, mikäli eivät pääse hautumaan (tää ongelma on alkanut vasta kuulonalenemisen jälkeen). Ton takia kuulolaitettakaan ei voi lääkärin mukaan mielellään edes kokeilla. En nykyisin kuuntele paljon ollenkaan musiikkia, kun en siitä selvää saa, kun on lähtenyt nyt sitten toisestakin korvasta kuulo heikkenemään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      91
      6094
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5515
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1748
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1611
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1453
    Aihe