Hotellimajoitus

mauri25

Olen lähdössä lokakuussa New Yorkiin. Kaipaan vinkkejä hotellimajoituksesta. Toivoisin, että joku kertoisi hotelleista, jotka ovat lähellä metroasemia.
Kiitos

11

548

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nepparipoks

      Hampton inn Manhattan Chelsea on lähellä useaa metroasemaa ja moneen paikkaan pääsee ihan kävellen.

    • Jebou

      Voin suositella Salisbury hotellia 57th streetillä. Tilavat, siistit huoneet ja kaksi metropysäkkiä molemmin puolin katua. JFKltä pääsee kätevästi yhdellä vaihdolla ihan hotellin viereen. Hotellissa on myös aamupala (muistaakseni 9$), joka on ihan hyvä, jos ei halua lähteä etsimään aamupalaa erikseen. Olimme hotellissa kaksi vuotta sitten ja toukokuussa yövymme uudestaan, kun menemme NYCiin.

      • 1_ja_3

        En ole alkuperäinen kysyjä, mutta kiitos vinkistä kuitenkin :-) Juuri oon etsimässä sopivaa hotellia syksyiselle matkalle, tuohan vaikuttaa hyvältä paikalta. Hinta / laatu / sijainti... Kaikki sopii. Ja tripadvisorissakin hyvät arvostelut.


    • Moikka. Itse olen nyt pari kertaa käynyt New Yorkissa viimeisen kahden vuoden sisällä. Molemmilla kerroilla on ollut hotelli Upper West Sidella Broadwayn varressa. Ekalla reissulla mulla oli joku hotel Inn 94 streetiltä ja jälkimmäisellä kerralla Royal Park hotelli 96 streetiltä. Ekan reissun hotla oli Broadwayn itäpuolla ja jälkimmäisen reissun hotla länsipuolla. Hotellit oli edullisia ja ainakin itselle riitti se Royal Park hotelli varsin mainiosti viikon reissulle. Ei mikään hieno, mutta pääsi suihkuun, oli hyvä sänky ja lyhyt matka (100-200m) tosiaan metroasemalle (94-96st punainen linja), lisäksi hotellin "respa" ymmärsi tarpeeni, kun kyselin mitä milloinkin... Punaisen linjan metrolla pääsee oikean junan (1-2-3) valitsemalla noin viidellä pysähdyksellä Penn Stationille tai Timesille ja samanlaisti takaisin. Nyt en tarkalleen muista, mikä se linja oli. Tarvis olla paikanpäällä niin muistais heti :)

      Itse viihdyin tuolla halvan hinnan takia ja koska siinä samassa rakennuksessa, missä ensimmäisen reissuni hotelli oli, on törkeän hyvä Diner (Mannhattan Diner). Ystävystyin tarjoilijoiden (Miehet, olen itsekin mies) kanssa ja siellä oli hyvät alennukset, ja paljon kanta-asiakkaita kenen kanssa tuli juoruttua milloin mistäkin... :)

      Mutta jos sun budjetti hotelliin ja shoppailuun on 5000-10000€ niin mene vain sinne keskelle glamouria. :)

    • NYssa_käynyt

      Kannattaa katsella tarjouksia eri hakukoneilla. Hotellien hinnat vaihtelevat rajusti. Seurasin muutamaa haluamani hintaluokan hotellia ja mukana oli pari kalliimpaakin. Yhtenä iltana yksi näistä vähän kalliimmista oli yllättäen haarukassa ja otin ne saman tien.

      Valittu oli lopulta Upper West Sidella, ihan Lincoln Centerin vieressä sijainnut The Empire. Tarjous oli sen verran hyvä, että hinta / laatu oli todella kohdallaan.

      Hotellie valitessa kannattaa vilkaista Bed Bugg sivusto, sillä voi pienentää riskiä ikäviin yllätyksiin.

      http://www.bedbugregistry.com/metro/nyc

    • Suomalainen111

      Olin siellä heinäkuussa ja hotelli oli Yotel (http://www.yotel.com/en/hotels/yotel-new-york)JFK terminaali 8 edestä lähti bussi, joka vei 300m päähän hotellilta. Pen Station kadun varteen, siitä katua rantaa kohti ja hotelli oli siellä. Paluumatka sujui samalla helppoudella. Hotelli siisti, mutta huoneet pieniä, ilmastointi ja äänieristys ok. Aamupalaksi sai hyvät kahvit ja tuoreet muffinssit, sai ostaa hotelliaamiaisen, mutta en koskaan kokeillut. Rauhallinen alue, koska poliisiasema hotellin vieressä, helppo kulkea joka paikkaan, Hop on Hop Off, bussit kulki läheltä ja risteilyt 500m päässä. Ei eritysen halpa mutta ensikertalaiselle hyvä valinta.

      • samakirjoittaja

        Korjataan vähän edellistä kirjoitusta, eli bussi ei pysähdykkään Pen Stationin kadun varteen vaan The Port Authority Bus Terminal, viereen.


      • Käynyt
        samakirjoittaja kirjoitti:

        Korjataan vähän edellistä kirjoitusta, eli bussi ei pysähdykkään Pen Stationin kadun varteen vaan The Port Authority Bus Terminal, viereen.

        Helpoin tapa NY:ssa päästä lentoasemalta Mahattanilla sijaitsevalle hotellille on taksi. Virallislla takseilla on kiinteät ja kohtuulliset hinnat keskusta - lentoasema välilä.

        Itse suosittelen Upper West Sidea hotellialueena. Päivän hinta vaikuttaa valintaan, mutta jos Empire'lla on hyvä tarjous, se on ok. Sijainti on hyvä ja palvelut toimivat.

        http://www.empirehotelnyc.com


    • PurepalaNYkiä

      Itselläkin on miellyttäviä muistoja tuosta Salisbury Hotellista, joka ei ole hinnaltaankaankamalan kallis, On myös turvallisella alueella, ja tosiaan kahden metroaseman välissä, eli liikkuminen on erityisen vaivatonta!

      Yleisesti ottaen hotelleissa kannattaa sitten varata majoitus mahdollisimman korkealta, jotta melu ei häiritse (jos kaipaat hiljaisuutta). Hotellivalikoimia kannattaa tsekkailla eri palveluiden kautta, koska hinnoissa saattaa olla eroja, ja lue myös niiden saamat arvostelut huolella...tavallisesti ne miinukset ainakin käyvät sieltä ilmi!

      New Yorkista lomakohteena saat parhaat palat haukattua yhdellä puraisulla, kun luet sivun:

      http://kaupunkilomalle.com/new-york

      Kaikki perustiedot matkaa varten löytytvä yhdeltä sivulta, ja vieläpä mukavasti kirjoitettuna!

    • donarump

      Palsta täynnä pellejä. Puhutaan aamiaisten hinnoista, ei hotellihuoneen hinnoista. Halloo. Toiselle 200 on halpa toiselle 100 kallis. Hintoja.

      • Käynyt

        Hinnat vaihtelevat rajusti. Hotelli, joka tänään on kallis, voi huomenna olla halpa ja taas päin vastoin. Jos kerron, että Hotell Empire maksoi $150, se tänään voi olla $200 tai $100.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      159
      1120
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      176
      727
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      28
      583
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      36
      517
    5. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      481
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      337
      477
    7. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      462
    8. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      17
      447
    9. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      446
    10. Komulan mylly

      Tuli vastaan tietoa, että Komulan myllyä korjataan. Hyvä niin. Mutta kuka tuon myllyn nykyisin omistaa, kuka huolehtii s
      Hyrynsalmi
      13
      442
    Aihe