talon myynti osamaksulla

mitentoimia

Hei.
olisiko jollakin kokemusta asunnon myymisestä tällä keinoin?
tilanne on tämä:

Veljeni asuu vuokralla (opiskelee tyttöystävänsä kanssa) omistamani paritalon toisessa päädyssä. vuokra n. 500€/kk ja haluaisin antaa puoliskon hänelle. (rakensimme koko talon yhdessä minun ottamallani lainalla) eli jos möisin taloni minimihinnalla hänelle ja sopisimme lainan lyhennykseksi tuon samaisen 500€ ja talo siirtyisi hänen nimiinsä. Tässä mielestäni on se etu, että veljeni ei tarvitsisi maksaa korkoa lainastaan saisin hänen osamaksulla maksettua omasta lainastani osan. (lainaa jäljellä n. 140000€ jos myyn veljelleni talon minimihinnalla esim. 80000€ niin kumpikin maksaa pankin myöntämää lainaa suunnilleen saman verran mahdoliisimman vähällä korolla) verrattuna esim. minun lainan 160000€ ja jos veljeni ottaa lainaa 80000€ = 240000€ maksamista pankille korkoineen ja kuluineen. eli en yritä tehdä yhtään voittoa ja haluan vain saada puolikkaan veljelleni mahdollisimman pienellä vaivalla, sekä mahdollisimman pienillä kuluilla.

ideaali tilanne olisi että päivänä jona oma lainani on maksettu( n.10vuoden kuluttua) veljeni omistaisi oman puolensa talosta ja olisimme selvinneet koko lainasta 500€/kk/per tyyppi ja omistaisimme molemmat omat puolet talosta.

Kiitos jo etukäteen jos joku osaisi auttaa. Olen soittanut ja käynyt kysymässä vaikka millaisissa virastoissa ja toimistoissa ja kukaan ei osaa antaa selvää vastausta!

1

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sekavaa-

      "jos möisin taloni minimihinnalla hänelle ja sopisimme lainan lyhennykseksi tuon samaisen 500€ ja talo siirtyisi hänen nimiinsä"

      "ideaali tilanne olisi että päivänä jona oma lainani on maksettu( n.10vuoden kuluttua) veljeni omistaisi oman puolensa talosta ja olisimme selvinneet koko lainasta 500€/kk/per tyyppi ja omistaisimme molemmat omat puolet talosta."

      ?????

      Jos myyt talon veljellesi ja talo siirtyy hänen nimiinsä niin miten kuvittelet omistavasi puolet siitä 10 vuoden kuluttua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3153
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      68
      3143
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2805
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      157
      2706
    5. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2069
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      10
      1723
    7. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1347
    8. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      11
      1330
    9. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1286
    10. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1227
    Aihe