Kokemuksia Homemap Oy:stä

Sinisara

Soittelivat kotiin ja tuli tilattua ilmanvaihtosysteemin säätö hulppeaan hintaan 220€, kun tiedossa oli, että jotain vikaa on, kun etenkin jälkikasvun huoneessa ei ilma vaihtunut, ja kovaa kohinaa oli yhdessä luukussa. Putsaus ja säätö oli tehty reilut 2 vuotta sitten. No säätöä vaadittiin vain hivenen, työ kesti puoli tuntia, josta osa kevyttä keskustelua. Ja koska oli sovittu tuo urakkahinta, niin mitään alennusta ei tullut.

Että älkää nyt muut erehtykö tällaiseen hullunkauppaan. Ilmeisesti olisi ollut mahdollista sopia myös tuntiperusteinen veloitus, mutta ei sitä esitetty, enkä osannut alunperin vaatia. Ja olin siinä luulossa, että säätöä kovastikin tarvitaan.

Ammattitaitoansa en arvostele, osasivat hommansa, kivat pojat.

12

11701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonne.joo

      Voi hesus taas yhtä tyhmää kusetettiin...

    • Hammaspeikkonen

      Lyhyesti. Poijjat kävi. noin 3-4 valitusta ja sain poijjat tekemään hommat niin miten ne kuulluukin tehdä ... Myyjä jopa myönsi poikien virheen.... Eli ei se ihan läpi mätä firma ole.

    • Pohojanmaalainen

      Meillä kävi Homemapin asentajat vuoden alussa ilmat säätelemässä kun meillä ei edellinen firma niitä säätäny, hinta oli 200e mutta kuulemma puhdistuksen yhteydessä halvempi. Kaikki tuli kuntoon ja oli mukavat pojatkin. Huvikseen kysyin muilta firmoilta niin halvin taisi olla 150e.

    • Anonyymi

      Kehnot Google arvostelut tällä firmalla

    • Anonyymi

      Meillä kävi tänään tuosta firmasta kanavat putsaamassa ja huolsi koneen. Hyvää ja siistiä työtä ja tuli ihan niinkuin sovittiin.

    • Anonyymi

      Meillä myös ja samalla korjasivat hyvin keittiön liesituulettimen poiston, Oli hormin putki irronnut. Alkuaan huonosti kiinnitetty.

      Tilaan ensi kerralla myös tuolta puhdistustyön.

    • Anonyymi

      Ei oikein natsaa. Huolsivat liesituulettimen ja olivat rikkoneet valaisimen suojalasien,koska eivät olleet ottaneet selville,kuinka se oikea oloisesti avataan, siihen olisi ollut ohjeet valmistajana ja sivuilla. Itse ilmastointikoneen huolto pyörivän kennon pesu aiheutti viikon käytön laakeri vaurion koska vesi oli päässyt laakerin sisään.
      Ilmastointikoneen ohjelmisto oli mennyt sekaisin . Huollon jälkeen ihmettelin ilmanvaihto koneen suurehkoja ääntä,syyksi paljastui ettei ilmanvaihto koneeseen oltu laitettu suodattimia ollenkaan vaan ne suodattimet oli viereisellä pöydällä pussissa yms. Mitä tästä oppii,ainakin sen ettei meidän talon ilmanvaihto koneisiin koske ulkopuoliset se ainakin on varmaa. Kun olin yhteydessä kyseiseen firmaan myönsivät virheet ja lähettivät liesituulettimen valaisimen suojalasien samoin uudet suodattimet veloituksetta. Kerroin heille myös tuosta laakeri vauriosta,heidän mielipide oli se,että 9vuotta käytössä ollut IV kone on vaihtokuntoinen ja meidän mielestä IV koneen käyttö ikä on vähintään 25vuotta. Heti alkoivat kauppaan ilmanvaihto konetta 6500€ hintaan googlettelin koneen todellista hintaa,kun kuulosti hurjan hintaiselta ja taloon.com myy kyseistä mallia josta tekivät tarjouksen 2450€. Perustelivat myös että saan kotitalousvähennys verotuksessa ettei se kallista heidän mielestään ollut.
      Se olikin se viimeinen vinkki joka tuosta firmasta paljasti luotettavuudesta. Jokainen tekee itse päätökset kenen kanssa asioi👍

    • Anonyymi

      Lestat on epärehellisiä.

    • Anonyymi

      Lestat niittää kaikilla sektoreilla asiakkaittensa pettymyksiä.

    • Anonyymi00010

      Lestat vallanneet markkinat talkoolaisten työvoimalla. Kun kysyt tarjouksia niin paikallisella rauhanyhdistyksellä tarjouksesi käsitellään.

    • Anonyymi00011

      Lestatiolainen firma. Tilaan oitis uuden iv- koneen.

    • Anonyymi00012

      Homemap liioittelee kovasti uuden koneen hyödyistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      3026
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      15
      1699
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      10
      1379
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1228
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1221
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1137
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1042
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1035
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      957
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      942
    Aihe