Kokemuksia Homemap Oy:stä

Sinisara

Soittelivat kotiin ja tuli tilattua ilmanvaihtosysteemin säätö hulppeaan hintaan 220€, kun tiedossa oli, että jotain vikaa on, kun etenkin jälkikasvun huoneessa ei ilma vaihtunut, ja kovaa kohinaa oli yhdessä luukussa. Putsaus ja säätö oli tehty reilut 2 vuotta sitten. No säätöä vaadittiin vain hivenen, työ kesti puoli tuntia, josta osa kevyttä keskustelua. Ja koska oli sovittu tuo urakkahinta, niin mitään alennusta ei tullut.

Että älkää nyt muut erehtykö tällaiseen hullunkauppaan. Ilmeisesti olisi ollut mahdollista sopia myös tuntiperusteinen veloitus, mutta ei sitä esitetty, enkä osannut alunperin vaatia. Ja olin siinä luulossa, että säätöä kovastikin tarvitaan.

Ammattitaitoansa en arvostele, osasivat hommansa, kivat pojat.

12

12118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonne.joo

      Voi hesus taas yhtä tyhmää kusetettiin...

    • Hammaspeikkonen

      Lyhyesti. Poijjat kävi. noin 3-4 valitusta ja sain poijjat tekemään hommat niin miten ne kuulluukin tehdä ... Myyjä jopa myönsi poikien virheen.... Eli ei se ihan läpi mätä firma ole.

    • Pohojanmaalainen

      Meillä kävi Homemapin asentajat vuoden alussa ilmat säätelemässä kun meillä ei edellinen firma niitä säätäny, hinta oli 200e mutta kuulemma puhdistuksen yhteydessä halvempi. Kaikki tuli kuntoon ja oli mukavat pojatkin. Huvikseen kysyin muilta firmoilta niin halvin taisi olla 150e.

    • Anonyymi

      Kehnot Google arvostelut tällä firmalla

    • Anonyymi

      Meillä kävi tänään tuosta firmasta kanavat putsaamassa ja huolsi koneen. Hyvää ja siistiä työtä ja tuli ihan niinkuin sovittiin.

    • Anonyymi

      Meillä myös ja samalla korjasivat hyvin keittiön liesituulettimen poiston, Oli hormin putki irronnut. Alkuaan huonosti kiinnitetty.

      Tilaan ensi kerralla myös tuolta puhdistustyön.

    • Anonyymi

      Ei oikein natsaa. Huolsivat liesituulettimen ja olivat rikkoneet valaisimen suojalasien,koska eivät olleet ottaneet selville,kuinka se oikea oloisesti avataan, siihen olisi ollut ohjeet valmistajana ja sivuilla. Itse ilmastointikoneen huolto pyörivän kennon pesu aiheutti viikon käytön laakeri vaurion koska vesi oli päässyt laakerin sisään.
      Ilmastointikoneen ohjelmisto oli mennyt sekaisin . Huollon jälkeen ihmettelin ilmanvaihto koneen suurehkoja ääntä,syyksi paljastui ettei ilmanvaihto koneeseen oltu laitettu suodattimia ollenkaan vaan ne suodattimet oli viereisellä pöydällä pussissa yms. Mitä tästä oppii,ainakin sen ettei meidän talon ilmanvaihto koneisiin koske ulkopuoliset se ainakin on varmaa. Kun olin yhteydessä kyseiseen firmaan myönsivät virheet ja lähettivät liesituulettimen valaisimen suojalasien samoin uudet suodattimet veloituksetta. Kerroin heille myös tuosta laakeri vauriosta,heidän mielipide oli se,että 9vuotta käytössä ollut IV kone on vaihtokuntoinen ja meidän mielestä IV koneen käyttö ikä on vähintään 25vuotta. Heti alkoivat kauppaan ilmanvaihto konetta 6500€ hintaan googlettelin koneen todellista hintaa,kun kuulosti hurjan hintaiselta ja taloon.com myy kyseistä mallia josta tekivät tarjouksen 2450€. Perustelivat myös että saan kotitalousvähennys verotuksessa ettei se kallista heidän mielestään ollut.
      Se olikin se viimeinen vinkki joka tuosta firmasta paljasti luotettavuudesta. Jokainen tekee itse päätökset kenen kanssa asioi👍

    • Anonyymi

      Lestat on epärehellisiä.

    • Anonyymi

      Lestat niittää kaikilla sektoreilla asiakkaittensa pettymyksiä.

    • Anonyymi00010

      Lestat vallanneet markkinat talkoolaisten työvoimalla. Kun kysyt tarjouksia niin paikallisella rauhanyhdistyksellä tarjouksesi käsitellään.

    • Anonyymi00011

      Lestatiolainen firma. Tilaan oitis uuden iv- koneen.

    • Anonyymi00012

      Homemap liioittelee kovasti uuden koneen hyödyistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      752
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      672
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      493
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      465
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe