Täällä etelä-suomessa. Ihan on kokonaan pimennossa, harmaiden pilviverhojen takana. Ei tarvitse sytkärillä noeta moniteholaseja, ovat ainoat. Sytkäri oli jo valmiina tuossa pöydällä.
Onpa hieno, auringonhämärrys.
15
50
Vastaukset
- mustatlasit
Tampereella paistaa aurinko pilvettömältä taivaalta, ainakin tällä hetkellä. Vaan äkkiäkös niitä pilviä ilmaantuu!
- jäpöt
En jaksa kiinnostua kuu mennee auringon eteen jos olis täydellinen pimennys jonka katoin suorana yhekskymmen luvulla niin saattaisin katsoa uusintana.
- jäpöt
Roskia viedessä vilkuilin joo niin näky mitä näky, tädellisen pimennyksen aikaan näkee hyvin nyt kun tiirailin meinasi näkö sumeta se on sitä pimeetä.
- äijä-
-täysin kirkas on paiste juuri nyt...klo.11.32....ei pystynyt katsomaan suoraan aurinkoon paljain silmin...
- saarenukko
Täällä Joutsassa kirkas pilvetön taivas, joten kiva on aina välillä kurkkasta miten edistyy. Ainakaan vielä ei ole linnut reagoineet alkaneeseen pimennykseen mitenkään, sirkutus on korvia huumaavaa.
Täällä Jyväskylän liepeillä näkyy hienosti, aurinkolaseilla ja toisella silmällä sihtailin, hyvin erottui...pilvet on keskitaivas ja pilvet ovat kaikki metsien reunoissa.
Täällä stadissa näkyy alku-peräisen aloituksen kangastus Bodom-järvestä.
Kuin Lasi-Palatsi se ois...
H.- Bo-Don-White
Jaa mutta et tainnut asua bodomin pinnalla?
Itselle Bodom melkein näkyy. No, on tuossa etualalla horisontissa puita. Mutta ei heijastele.
Hämärtynyt.
- äijä-
-no nyt huomaa selvästi; aurinko paistaa kirkkaalta taivaalta, mut silti ulkona hieman oudon näköistä, ja sisätiloissa hämärtää vaikka ei pitäisi....Vaasassa.
Hyvin näkyi itäisessä Suomessa. Aurinko näytti kovasti kuulta Kanarialla, etc. Taaksepäin kellellään. Vuoden -52 (tai ehkä seuraava) auringonpimennys oli sentään ihan eri luokkaa. Silloin - pikkutyttönä - maailma näytti jotenkin aavemaiselta. Nyt ei kovinkaan erikoiselta.
Olenkohan elänyt jo turhan kauan kun on tuohonkin 'tottunut' ...?- hyttynen.hämärän.henki
Vähällä oli, ettei maisema hämärtynyt vielä enemmän: http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2015/03/usan-armeijan-komentaja-sai-potkut.html kirkkaan leimahduksen jälkeen...
- entinen.renki
Tämä selittääkin Venäjän sotavoimien nykyisen maanlaajuisen "harjoituksen".
Ja Amerikan sotavoimien keskittämisen sen rajoille.
Suomen kenraalikunta on tehnyt maanpetoksen, jota Oikeuskansleri nimellisesti tutkii http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2015/03/oikeuskansleri-joutuu-selvittamaan-nato.html
Kävihän maailman valejuutalaisen rikolliseliitin sätkynukke Obama jo aikaa sitten Tukholmassa kertomassa Pohjoismaitten sätkynukkejohdolle käynnistettävästä ydinsodasta ja antamassa toimintaohjeet sekä mitä siitä seuraa, jos määräyksiä ei totella.
Maailman rikolliseliitti kuvittelee selviävänsä hengissä luolissaan, joita on rakennettu eri puolille viime vuosina. Suomessakin eduskuntatalon alle on sellaiset bunkkerit rakennettu, mutta eipä niistä kovin paljoa kerrota.
Elämme vaarallisia aikoja. Antikristus on maailmassa ja ikääntymässä. Vuosisataisen suunnitelman toteuttamisella on jo kiire!
Onko totuus liian hirvittävää uskottavaksi? Itsehän uskotte mihin haluatte tai pelkäätte ettekä usko sitä mitä omin silminne näette. - ent.isäntä
entinen.renki kirjoitti:
Tämä selittääkin Venäjän sotavoimien nykyisen maanlaajuisen "harjoituksen".
Ja Amerikan sotavoimien keskittämisen sen rajoille.
Suomen kenraalikunta on tehnyt maanpetoksen, jota Oikeuskansleri nimellisesti tutkii http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2015/03/oikeuskansleri-joutuu-selvittamaan-nato.html
Kävihän maailman valejuutalaisen rikolliseliitin sätkynukke Obama jo aikaa sitten Tukholmassa kertomassa Pohjoismaitten sätkynukkejohdolle käynnistettävästä ydinsodasta ja antamassa toimintaohjeet sekä mitä siitä seuraa, jos määräyksiä ei totella.
Maailman rikolliseliitti kuvittelee selviävänsä hengissä luolissaan, joita on rakennettu eri puolille viime vuosina. Suomessakin eduskuntatalon alle on sellaiset bunkkerit rakennettu, mutta eipä niistä kovin paljoa kerrota.
Elämme vaarallisia aikoja. Antikristus on maailmassa ja ikääntymässä. Vuosisataisen suunnitelman toteuttamisella on jo kiire!
Onko totuus liian hirvittävää uskottavaksi? Itsehän uskotte mihin haluatte tai pelkäätte ettekä usko sitä mitä omin silminne näette.Joo sano renki eikä se muuta sanonutkaan.
- entinen.piika
ent.isäntä kirjoitti:
Joo sano renki eikä se muuta sanonutkaan.
Ja isäntä sanoi sen minkä sanoi.
Essolaiset katselivat kiikarilla
Meidän kylässä oli tänään aurinkoinen päivä, joten saatoimme Essolla seurata auringonpimennystä ihan alusta loppuun asti. Meillä oli käytössämme erikoisvarusteltu kiikari, jolla tapahtumaa oli äärettömän helppo seurata täysin turvallisesti.
Meidän essolaisten käyttämä katselulaite oli ihan tavallinen kiikari, jonka objektiivilinssin eteen oli laitettu kaksinkertaiset kaasuhitsauslasit. Saimme tummennuslasit lainaksi Esson korjaamolta, koska auringonpimennyksen aikana siellä ei suoritettu hitsaustöitä. Näiden hitsauslasien avulla auringonvalo himmenee niin paljon, että kiikarin voi huoletta suunnata kohti aurinkoa. Aurinko näkyi tällä kiikarilla sopivalla kirkkaudella ja väriltään vaalean vihreänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815