saunalahti vai joku muu?
Mulla on aina ollu joku elisan liittymä mut nyt haluan vaihtaa.
Toivoisin todella että joku kertoisi mikä on ihan oikeasti halvin liittymä kaikkine menoineen kk/avaus/puhelut, sillä nyt joulun aikaan myyjät käy kuumina enkä oikein hahmota kuka eniten on laskenut hintoja?
Mulla on aina ollu joku elisan liittymä mut nyt haluan vaihtaa.
Toivoisin todella että joku kertoisi mikä on ihan oikeasti halvin liittymä kaikkine menoineen kk/avaus/puhelut, sillä nyt joulun aikaan myyjät käy kuumina enkä oikein hahmota kuka eniten on laskenut hintoja?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Dna Onni on edullisin, tasahintaisista, jälkikäteen laskutettavista.
Muutama teoreettisesti halvempi löytyy puhepakettijutuista, mutta niissä joutuu seuraamaan soitetut minuutit jne.
Onnin rinnalle, tuli pari muuta ihan samoin hinnoin, mutta dna aloitti tämän syksyn hinta-alennukset ja on pysynyt koko ajan sen eturivissä.
olen katsellut sillä silmällä ja vielä vaikuttaa parhaalta.
Mutta vaikea on sitten näiden erilaisten pekettien vertailu liittymän välisine puheluineen jne.
"...dna aloitti tämän syksyn hinta-alennukset ja on pysynyt koko ajan sen eturivissä."
Voidaan myös katsoa, että Saunalahti aloitti tasahintaisissa liittymissä hintakilpailun -- kesällä, Simppeli-liittymällään.
Lisäksi dna oli hetken kakkosena mm. Saunalahden alennettua Ykkösessään kuukausimaksua.
Tilanne elää koko ajan ja liittymää saa olla vaihtamassa myötänään jos halvinta hamuaa.
Vaikea tietää mikä kullekkin on se halvin kun jokaisella on hiukan erilaiset käyttötottumukset.
Itse valitsen liitymän muutamilla ehdoilla;
1. Puhelut aina samanhintaisia kaikkiin liittymiin, myös lankaliittymiin. Tietää mitä maksaa olipa vastaanottajalla sitten mikä operaattori hyvänsä ja saldoakin voi seurata helposti kertomalla minuutit minuuttitaksalla pikaisesti päässälaskuna.
2. Liittymässä ei ole minkään valtakunnan kk/maksua.
Kuukausimaksu on joutava lisämaksu jolla ei ole muita perusteita kuin operaattorin ahneus.
Moni menee varmaan lankaan noissa tarjouksissa 100 euroa tai 500 euroa puheaikaa/5e/kk. Se ei kata edes aina tuota ylimääräistä kuukausimaksua eli tulos on plus miinus nolla.
Ottaisin dna Onni tai Saunalahti Ykkönen
Vertaa tälllä liittymälaskurilla www.vertaa.fi
ja sieltä gsm-liittymät.
Saunalahti on aina edullinen.
Dna ei varmasti ole huono mutta Dnalta loppuu paukut varmasti aiemmin ku Saunalahdelta.
Eli nyt DNA ja Saunis voi yhden liittymän osalta olla samanhintaisia mutta liittymäskaala Sauniksella laajempi ja varmasti tulee jatkossa olemaan aina edullisin.
Näin se on!
Et taida kaveri tietää, että saunalahti oli vastikään velkasaneerauksessa, eikä tulokset mitään hyviä vieläkään. Hintakilpailu on nyt veristä, mut dna:lla on vahvat taustat, eikä mitkään hämäräbisnesmiehet.
halvempia kuin 0,069 sentin puhelumaksuja kellään, saunalahdella?
Jos sinulla on Elisan liittymä tällä hetkellä, pääset helpoimmalla ottamalla Kolumbus K1-liittymän.
Sinulla säilyy kaikki Elisan lisäpalvelut, Etusopimusta ja S-bonusta lukuunottamatta, ennallaan. Esimerkiksi Heimo säilyy entisenlaisena. Myöskään korttia ei tarvitse vaihtaa.
Minulla on ollut Radiolinja vuodesta 1997 ja nyt keväällä vaihdoin sitten Kolumbukseen ja tosi tyytyväinen olen ollut. Laskutus toimii ja kaikki pelaa yhtä hyvin kuin Elisan liittymissä.
sanoa mitä puhelut maksavat Kolumbuksen K1 ssä?
Oikeastaan pitäs saada melkein ilmainen(halvin mahdollinen) 4-5 ihmisen ystävä rinki mukaan liittymään.
Koko ringille dna Helmi -liittymät. Siinä on kaikki dna-dna puhelut 2 senttiä minuutti ja muutkin puhelut vain 9 senttiä minuutti.
K1 puhelut ja tekstarit 6,9 s/min, 66 s/kk, eli samat hinnat kuin dna:lla ja sauniksella. Kuukausimaksullahan ei tuossa vaiheessa ole mitään merkitystä. Kaverisoitto 3,9(?) s/min viidelle, maksut tais olla 0 e vuoden loppuun, sen jälkeen ilmeisesti 1,95 e/kk jos tarjous ei jatku. Saa nähdä koska heimopalveluhinnat laskee siitä 8 sentistä, sonera laski jo omansa.
Saunalahden ykkönen. Huippuhalpa ja kuuluvuus parempi kuin denalla. Voit valita haluatko käyttää Elisan vai Soneran verkkoa. Dna käyttää Finnetin verkkoja jossa on enemmän katveita kuin Elisalla ja Soneralla varsinkin harvaan asutuilla alueilla. Oli aiemmin dena mutta oli pakko vaihtaa pois kun harrastan veneilyä ja se ei kuulu saaristossakaan ollenkaan. Hyvä kuuluvuus tuo turvallisuuden tunnetta varsinkin syysmyrskyillä. =) Saunalahdella on hyvät palvelut myös netin puolella kuten ilmainen saldon tarkistus ja nettilasku jne...
hintoja siellä vertaa, fi ssä ja tulos oli, että
kaikki täällä mainitut ovat suurinpiirtein samanhintaisia, siis Dna Onni,Sunalahti Ykkönen, Kolumbus KI ja Tele Finland pulina, sitten tuli selkeä ero muihin.
Joten kiitos kaikille, tästä oli paljon apua kun en oo jaksanut asiaa edes oiken ajatella kunnolla aiemmin, ainakin oma vanha elisa on liian kallis.
Vielä yksi kysymys onko verkoissa eroja ja missä paras palvelu.
Kalamies en oo muuuten vaan kalastelen kuivalla maalla, joskus.Ja sihen tarttee hyvät yhteydet.
Kaikilla operaattoreilla on noin 99% kuuluvuus kaikkien suomalaisten kännyistä.
Tottakai on paikallisia eroja, toisissa kuuluu sonera paremmin, toisissa dna/elisa, jotka monesti on samassa tolpassa.
Itse otin Telefinlandin Pulina liittymän jossa puhelut ja tekstarit 6.9 senttiä ja kk-maksu 68 s ja senkin sai puol vuotta ilmaiseksi ja siihen lisäsin vielä kaverisoiton mihin sain 6 liittymää joihin pystyn puhumaan ja tekstailemaan 3.9 sentillä puhelinlaskut ovat pudonneet reippaasti alle puoleen ja kun Soneran verkossa toimii ei ole kuuluvuudenkaan kanssa mitään ongelmia :)