Tarvis kesävesi järjestelmään suodatin järveen,oisko ehdotuksia?
mökkisuodatin
33
3236
Vastaukset
- tarkoitukseen
Kerros nyt ensin että mitähän sillä vedellä olisi tarkoitus tehdä -kastella, tiskata, juoda ja minkälaisista vesimääristä kyse.
- hyttunen
Meillä suihku saunassa ja tiskivedet ja kastelu,ei juomiseen,pohjaventtilin paikalle olis tarkotus laitaa ja järvestä tosiaa imetään,google anto noita vaihtoehtoja mut ei oo oikeen kokemusta noista.
- AktiivihiiliUV
hyttunen kirjoitti:
Meillä suihku saunassa ja tiskivedet ja kastelu,ei juomiseen,pohjaventtilin paikalle olis tarkotus laitaa ja järvestä tosiaa imetään,google anto noita vaihtoehtoja mut ei oo oikeen kokemusta noista.
Me tehtiin vanhoista saaveista suodattimet. Porattiin saaviin reikiä pohjalle ja laitettiin kolme kerrosta puuvillaa pohjalle. Sen jälkeen hiekkaa ja aktiivihiiltä noin 5cm kerros ja taas kolme kerrosta puuvillaa ja taas kerros hiekkaa ja aktiivihiiltä. Viimeiseksi tuli vielä puuvillaa alumiiniritilällä peitettynä. Lisättiin 200watin UV-lamppu joka tuhoaa bakteereita. Liitettiin järjestelmään ja puhdistaa vedet hienosti. Noin kerran puolessa vuodessa huudellaan aktiivihiili etikalla ja taas toimii. Hyvä ja halpa konsti.
- kirkasta
hyttunen kirjoitti:
Meillä suihku saunassa ja tiskivedet ja kastelu,ei juomiseen,pohjaventtilin paikalle olis tarkotus laitaa ja järvestä tosiaa imetään,google anto noita vaihtoehtoja mut ei oo oikeen kokemusta noista.
Meillä on järvi vesi niin puhdasta että soveltuu myös juomiseen mutta kaivosta löytyy vielä parempaa. Vain pohjaventiili muuhun tarkoitukseen.
- kaikkea
AktiivihiiliUV kirjoitti:
Me tehtiin vanhoista saaveista suodattimet. Porattiin saaviin reikiä pohjalle ja laitettiin kolme kerrosta puuvillaa pohjalle. Sen jälkeen hiekkaa ja aktiivihiiltä noin 5cm kerros ja taas kolme kerrosta puuvillaa ja taas kerros hiekkaa ja aktiivihiiltä. Viimeiseksi tuli vielä puuvillaa alumiiniritilällä peitettynä. Lisättiin 200watin UV-lamppu joka tuhoaa bakteereita. Liitettiin järjestelmään ja puhdistaa vedet hienosti. Noin kerran puolessa vuodessa huudellaan aktiivihiili etikalla ja taas toimii. Hyvä ja halpa konsti.
anna minun nauraa....varmaan muutakin Pelle Peloton juttuja löytyy....naurettavaa touhua 2000 luvulla.
- Mökkinaapuri
www.mokkisuodatin.fi ,sieltä löytyy
- Liisaö
Meillä isäntä tilasi tuolta.Oli nopea toimitus ja pätevän oloinen suodatin.Viikonloppuna mennään mökille ja laitetaan pakoilleen.
- Siniin
Meillä on ja tuommonen sininen suodatin,on muuten todella hyvä.Lampi josta vettä pumpataan on todella likaista.Tuon suodattimen kun laittoi ni johan alkoi kirkastumaan.
Olemme jo yli 10 vuotta käyttäneet viritelmää jossa suodattimena toimii alassuin käännetty 10 litran ämpäri jonka suuaukkoon on kiinnitetty muovinen hyttysverkko. Imuputki menee tiivistettynä pohjasta läpi ämpärin sisälle ja putken päässä on pohjaventtiili omalla imusihdillä varustettuna.
Järven pohjaan laitoimme saaviin valetun betoni möhkäleen jonka keskellä on neliömäinen reikä johon joka kevät tyrkätään painekyllästetty soiro jossa imuputken koskeutta voidaan säätää.
Helppoa ja nopeaa eikä maksa paljon- Kesämehes
No jo on viritykset.
Eikös noita ole tarpeeks jo valmiitakin suotimia.
vekisan villamöykky
mokkisuodatin.fi taitaa olla uus juttu
watman tosin ilman pohjaventtiliä
noramaa ilman pohjaventtiiliä- myöstalviaika
Valmiita suodattimia löytyy, mutta kaikki täytyy asentaa paikkaan, josta ei tule pohjamutia putkeen sekä yleensä ottaa talveksi pois. Meillä on uppupumppu ämpärissä. Helppo laskea keväällä järveen ja nostaaa syksyllä pois. On tuettu niin, ettei kaadu paikassaan.
- Vanusuodatus
Minulla oli muutaman vuoden käytössä sellainen viritys, että pohjaventtiili oli upotettu vanulla täytettyyn verkkopönttöön. Putken pää venttiileinee ja suodattimineen nostettiin väliveteen pohjaan ankkuroidulla 1,5l limupullolla. Pullo oli n. metrin veden pinnan alla, joten voi jättää talveksikin ilman pelkoa, että jäät vie kohon ja putken mennessään. Näin vettä sai jo ennen jäiden lähtöä. Putken pään sai nostettua vanujen vaihtoa varten veneeseen koukkukepillä.
Toimi ihan hyvin. Ainoa vaan, että vanut limottui joinakin kesinä muutamassa kuukaudessa niin tukkoon, että pumpun teho heikkeni. Joten suodatin vanut sai uusia keväällä ja toisinaan myös loppukesästä. Näin vaikka järvi on näitä kirkkaimmasta päästä olevia suurjärviämme ja ranta nopeasti syvenevä karu kivi-/hiekkapohja. Putkea oli järvessä n. 25 metriä. Syvyys olisi riittänyt muutaman metrin päässä rannasta, mutta pidemmällä putkella vältti enimmät myrskyaaltojen rantakivistä erottamat moskat. Tiski-, pesu- ja saunavedet otettiin järvestä. Juomavesi tuotiin kaupungista.
Humus- ja leväpitoisemmissa vesistöissä suodatin voi tukkeutua useammin. Kannattasko sillon laittaa suodatin patruuna rannalla olevan putken osaan niin on helpompi vaihtaa ja järvessä on pelkkä pohjaventtiili.
Nyt on kaivovesi ja sitä saa mökin hanoista läpi talven. Saunan putki on sen verran pinnassa, että jäätyy muutamaksi kuukaudeksi, joten talvella otetaan saunavesi avannosta. Täytynee sekin putki jossain vaiheessa kaivaa lapiohommina (en viitti kaataa puita kaivurin vaatimalta leveydeltä rannan tuntumasta) syvemmälle ja eristää.
Kaivoveden yksi etu minulle on, että saa puhdassta kylmää vettä kalojen käsittelyyn. Ja johan tuo juomaveden roudauskin alko tympimään. - einaapureita
paskaistahan se vesi on kun etelän järvissä ja muuallakin vähän , niin t arvii
suodatin olla.
onneksi on virtaava pyhäjoki josta voi juoda kipollisen vettä, sairastumatta. - mökkisuodatin
mokkisuodatin.fi vaikuttas aika pätevältä,eikä oo paha hintakaan.
- toinenrahasika
onko sekin likaisille lilluville järvilammikoille jossa pulikoi paskaperseet rahasiat?
onneksi on edelleen se virtaava joki.... - sammahäärmieki
komppaan edellistä...
- sopiipaskapäille
"Meillä suihku saunassa ja tiskivedet ja kastelu,ei juomiseen,pohjaventtilin paikalle olis tarkotus laitaa ja järvestä tosiaa imetään"
paskaako sieltä imette?
olisi kannattanut harkita pari kertaa vesistöä ennenkuin järven rannalta hankitte ja menitte kiinteistöreppanan lankaan "maisemahinnoista".
Paikallaan lilluva järvi on bakteeripesä.
Imette siis paskaa.- Anonyymi
Aika ikävä kom nentti. Olen 67 -vuotias ja pystyin yhdessä lasten kanssa nyt vasta hankkimaan mökin joka pitkään kaikilla on ollut haaveena valitettavasti noiden kirkasvetisten järvien rannoilla mökit maksavat niin paljon ettei meillä olisi ollut varaa ostaa vieläkään ja toiskseen matkoihin olisi kulunut niin paljon aikaa. Harmiksemme järvi on matala ja mutainen.
- juomamies
Mä laitoin sankoon hiekka ja kiviä, putki siitä välistä.
Kyl on muuten hyvää vettä nyt, ihan ku lähteestä tulis, naapuriki kehu.
Ei tuu paskaa !
Toisil on paskaa päässä, perkele pääsiäinen tulee. - ruppan
Ripuli tuleee
- Zempalo
Tuleehan se ripuli jos paskaa juo,se on selvä se.Eipä meikä ainakaan paskaa suuhuni laita.
Semmonen villakikkare ollu meillä suodattamassa,ens kesäks täytyy etti joku muu vaihtoehto. - ruppan
Ripuliiiiiiii
- jäte
Moi !
jos ei ole paineverkostoa eli vesi otetaan ns kantovetenä joko kaivosta tai pumpulla järvestä
niin kaiken halvin on kun laittaa ihan vaan esim 60 cm kaivonrenkaan ja pohjalle suodatushiekaa : tähän ei tarvita muuta suodatusta ( voit tarkistaa vaikka jätevesimääräyksistä itselläni suunnittelijan luvat ) ja olen tehnyt kahteen paikkaa paikkaa tällä systeemillä mikäli ette
johda WC:n vesi eli pelkästään harmaat vedet !
terv jätevedet - sukkisSuodattaa
Laita putkenpäähän vaimosi käytetyt sukkahousut ja hyvin toimii.
- paskasukka
No hyi helvetti
käytetyt sukkahousut ja puhdasta tuleee - sammakonkutu
Mokkisuodatin.fi kokemuksia???asiallisen näköinen ainakin
- Kummakonsatu
Tilauksessa mulla 1kpl.Tulee ehkä huomenna,sitten lisää kokemusta.
- sukkakakkoin
Kananmunakennon kun silpoo pieneksi ja työtää kakkoseen ja pierasee kunnon töötit
heheh ämpäri pumpulit ja sukkahousut mitähän vielä - Filsut
Muistakaa suodattimet
- ABdu
Muistetaan!
Meillä ollut jo vuosia käyttövesi järvestä. Pumppu nostaa veden joka menee lämminvesivaraajalle suodattamen kautta...joka on vaihtopatruuna. Putkessa lämmityskaapeli joka pitää vesijohdon automaattisesti aina sulana oli sitten pakkasta kuinka paljon vaan. Meidän järvessä vesi on juomakelpoistakin eli humusta on tosi vähän. Patruuna kestää noin vuoden kerrallaan.
- Saviranta
Meillä täysin sama systeemi käyttövedelle, ruokaveden otamme lähteestä. Nyt on alkanut pumpun ääni rassaamaan, asennettu lämminvesivaraajan viereen wc-tilaan ovien taakse. Onko hyviä ideoita sen äänieristykseen vai pitäisikö vaihtaa uppopumppuun, joka järvessä? Sen toimivuus tosin askarruttaa, koska käytämme mökkiä paljon myös talvella. Hyviä ehdotuksia vastaan otetaan.
- Vesipuhdas
Watman ollut käytössä vuodesta -99 ja hyvin toimii. Soita Watman Lahti niin homma toimii.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5148785Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1556076Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3535106Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli634716Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984321Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664033SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1813893- 911828
- 1031374
- 47939