Asensin tammikuussa Win-10, XP tilalle. Nyt olen testailu jonkun viikon, ei ole minkään laista ongelmaa. Harkitsen kesällä, jos hankin lisenssin. Linuksia en voi laitta, koska se ei toimi USB-Wlan. Kyseessä on pöytäkone, jossa ei ole verkkokorttia, sen takia joudun käyttää USB-korttia.
Windows 10
xxx4956
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aika jännää maksaa satanen lisenssistä joka menee pilalle koneen hajotessa, kuin että dyykkaisi ilmaiseksi verkkokortin.
"Aika jännää maksaa satanen lisenssistä joka menee pilalle koneen hajotessa"
Meneekö siis ihan oikeesti lisenssi pilalle jos pc pöytäkone hajoaa?
Näyttäisi menevän.
http://www.winbeta.org/news/microsoft-windows-10-free-lifetime-device-after-initial-upgrade-no-yearly-fee-upgraders
Ne reilun satasen OEM lisenssit ovat käytännössä sidottuja emolevyyn, ne on ns. kertakäyttöisiä että ostetaan joka koneeseen mitä käytössä ja aina koneen uusimisen yhteydessä myös. Niitä ei siis siirrellä pois kun on kerran johonkin asennettu.
Eli ne on sellaista ns. kulutushyödykettä kuin vaikka lamput, niitä ostetaan kaappiin tarpeeksi ja niitä kun poksahtelee niin voi sitten ottaa uutta tilalle.
Sitten on erikseen ne retail lisenssit mitkä myydään niin, että yhdessä koneessa kerrallaan mutta voi siirtää rajattomasti. Ne maksaa sitten enemmän. Esim. Windows 8.1 Pro retail oli verkkokaupassa 259€.
Windows 7 ja 8.x käyttäjille sitten on tarjous jolla voi päivittää ensimmäisen vuoden ajan maksutta Windows 10 OEM versioon, eli emo kun kyrvähtää niin lisenssi on käytetty.
Matti - vain linukshihhulit dyykkaavat. Windowskäyttäjät OSTAVAT tarvikkeensa. Näin he varmistavat laitteidensa yhteensopivuuden ja toimivuuden!
Tämähän ei onnistu mitenkään tubuttimilla.......†
No kyseessähän on vanha romu, tietysti siihen dyykataan.
Aina voi ostaa uuden tietokoneen vaikka laadukkaaksi ja toimivaksi havaitulla Ubuntulla niin ei tarvitse pelleillä ja säätää Microsoftin tubuttimien kanssa.
"Toimivalla tubuttimella..." Heh heh heh heh........http://aijaa.com/mcw5Ae
Herätys, Matti!
Tarkoitat siis että Windows ei toimi.
Eh!
Kyllä Linux kerneliin saa usb portissa toimvan mokkulan!
Aloittaja taitaa olla tämä osaamaton ristintumputtaja.
Mikähän pöytäkone se sellainen on missä ei ole verkkokorttia, ainakin letkullinen taitaa olla kaikissa.
Siunattu kommentti! Kiitos!
Kyllä vaan toimii Ubuntussa USB-Wlan. Itsellä on juuri sellainen kombo käytössä ja ollut jo reilut 3 vuotta itseasiassa.
Mitenkähän siinä tubuttimessa saisi ne mokkulat oikein toimimaan kunnolla ilman valtavia sudo-apteekkeja tai että käy 100km:n päästä Rovaniemeltä ajureita hakemassa?
Takana kolmisenkymmentä linux mint 17.1 asennusta eri rautoihin ja aina kaikki verkkoliikenteeseen liittyvä on toiminut suoraan ilman windowsin ajurimetsästyksen kaltaista pelleilyä. Käytössä on ollut eri mokkuloita, wlan-kortteja ja piirejä, myös usb sellaisia sekä tietysti normaaleja verkkoliitäntöjä.
Uudempien windowsien (8, 8.1ja wX) kanssa taas ongelmia on riittänyt loputtomiin kun ne eivät tue suoraan vanhempia wlan kortteja ja mokkuloita. Samoin vanhemmat kirjoittimet ovat ongelma uusien windowsien kanssa kun niihinkään ei löydy ajureita. Tai jos löytyy niin ne ovat kökkötraktoritasoa. Joku vannoutunut windowsin ystävä voi varmaan kertoa miksi normaalia pcl5:tä käyttävän laserkirjoittimen ajuri vie 124 Mt keskusmuistia. Linuxissa saman kirjoittimen muistijalanjälki ei ole kuin 1 Mt.
Myös netistä windowsajurien etsiminen on yhtä tuskaa kun hakukoneet on vallannut erilaiset maksulliset ajuripalvelut joihin on jopa osa laitevalmistajista haksahtanut. Pisteeksi i:n päälle osassa näistä palveluista niiden ajuritarveskannausohjelma vielä saastuttaa koneen kaupan päälle.