Scania nuorten kuljettajien kisa, vinkkejä.

Scaania

Hei kaikille!

Haluaisin kuulla kokeneimmilta kuskeilta että miten tuo taloudellinen ajotapa onnistuu parhaiten. Eli tottakai noi perusjutut on jotenkin hallussa, mutta pienetkin erot voi olla ratkasevia eli kaikki pienetkin vinkit otetaan vastaan.

Ylinopeutta ei tietenkään kannata ajaa lainkaan (paitsi alamäessä hieman), vaan maanteillä asettaa aina tuon vakionopeussäätimen siihen 80 km/h vai kannataisko tässä jopa ajella vähän alinopeutta esim. 77 km/h (jos säännöt sallii). Ottaa vakkarin ajoissa pois ennen kääntymistä/punaisia valoja, välttää turhaa jarrun käyttöä jne.

Itse ajoasetukset on tod. näk. samat kaikille eli ajetaan varmaan jollain eco ajotavalla, joten siihen ei pysty vaikuttamaan.

Mites vaihteenvaihdot antaako automaatin hoitaa homman vai onko taloudellisempaa käyttää manuaalia jossain tilanteissa?

Kiitos jos joku jaksaa vastata ja jos jotain jäi kysymättä niin saa vinkkata muitakin neuvoja.

6

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha_rahti

      tuulilasiin tarroja sekä lippu-lappuja reilusti. hajukuusia muutama tuuman nippu. omalla rahalla ostettuja ledejä puolensataa, lisäpitkät ja valoraudat samalla viiviin omakustanteisesti. kasi kanjasta äänäri pois, että brotisee kunnolla, putki takapyörän edestä ulos ja hiukan kuskin sivuikkuna raollaan kokoajan, että marina kuuluu.
      Ensin nämä perus setit kuntoon ja sitten mietit muita asioita. Muistathan möykätä kovin ja syödä makkaraperunaa joka päivä. ylipaino on myös tärkeä sekä liukainen heijastin takki ja mustat verkkarit.

    • ruittinrenki

      Kannattaa varmistaa että autossa on jo valmiiksi magneetit vaihdelaatikossa ja rajoitin ohitettu. Mitä nopeampaa rahti kulkee niin sitä parempi. Sanomattakin selvää että kolitsihousut jalassa ajetaan ja ei todellakaan ole pahaksi jos kolitsimpultussa hieman sitä "hyvää", eli löysää sontuulia. Ajat vaan urgoolit soiden nilkka suorana ja LA-mikki turvan eessä heiluen, se on tosi siistiäkin ja morjestelet joka rekkaa aina.

    • Rhth

      Eipä ainakaan kannate vakionopeus-säädintä käyttää. Vie vaan enempi polttoainetta. Treenaamalla kait tuon oppii. Jos on ajanut yhdistelmää parivuotta,niin eiköhän se suju aivan hyvin. Hyvää treeniähän se on painaa pitkää päivää.

      • muna_

        Kyllä, pitkää päivää ja lämmintä sontuulia pultussa, niin olet oikea rahti-ahma. Kovasti mölyyt äl aa mikkiin ja nakkelet pahvikahvikuppeja akkunasta pihalle ajun aikana. Pää asia, että lämmin brojo haisee hytässä ja rahti kulkee saatanan saatana.


    • kasikone

      Ajat vaan pintakeikkaa pintakaasulla ja jätät huoltiksella tyhjäkäynnille koska motti pysyy lämpösenä ja helppo lähtee kiskoon mälliä jälleen. Risteyksissä ajat tyylillä "mä meen eka koska oon isoin" ja ulvotat isoa kasia niin että jytisee.

    • Rhth

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      155
      5785
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      84
      3273
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      96
      1800
    4. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      124
      1190
    5. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1114
    6. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      60
      1061
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      78
      983
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      58
      980
    9. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      865
    10. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      158
      844
    Aihe