Tyhmä lantalainen kysyy:
-Asun itse Etelä-Norjassa mutta 12 vuotta elämästäni vietin Finnmarkissa joten Norjan saamelaiset tuli hyvinkin tutuksi. Olen syntynyt Etelä-Suomessa mutta ajautunut jonkun tuulen mukana ensin Tanaan ja Varangerbotniin. Myöhemmin sitten isompiin kyliin.
Kysymykseni kuuluu; puhuvatko/ymmärtävätko Suomen saamelaiset Norjan saamelaisten kieltä? Paljonhan on esim.poikkinaintia eli kyllä joku yhteinen kieli pitää kai löytyä? Vai puhuuko kaikki esim. Karasjoella ja Nuorgamissa myös norjaa? Norjanpuolella en koskaan törmännyt suomea puhuviin saamelaisiin, kveeneihin kylläkin.
Lisäksi olen joskus Suomen tv-kanavalta kuullut saamenkielistä puhetta, ja minusta se poikkeaa norjalaisesta (saamenkilestä).
Oletteko muuten tekemisissä toisienne kanssa yli rajan, kulttuuri yms?
Kiva jos joku viitsisi vastata! :-) Ei mun maailma tähän kaadu, mutta mutta kun yks hullu kysyy enemmänkuin kymmenen viisasta ehtii vastata! :-)
Suomen saamelaiset vs. Norjan saamelaiset
3
312
Vastaukset
- saakysyä
On hyvä kysyä, jos ei tiedä!
Kyllä tekemisissä ollaan rajojen yli ilman muuta! :)
Pohjoissaamen puhujat kyllä ymmärtävät toisiaan, oltiin sitten Norjan, Ruotsin tai Suomen puolella (tai missä tahansa päin maailmaa). Pohjoissaame on yksi ja sama kieli, vaikka siitäkin löytyy toki murre-eroja. Nämä murre-erot siis aiheuttavat sen, että pohjoissaame saattaa kuulostaa hieman erilaiselta Norjan kuin Suomen puolella. Esimerkiksi Koutokeinossa ja Inarissa puhutaan pohjoissaamea hieman erilailla, vaikka kyseessä on sama kieli. Lisäksi uutisissa on usein aiheita uutisoitu myös muilla saamen kielillä kuin pohjoissaamella.
Kuten saatat jo tietää, Suomessa puhutaan kolmea eri saamen kieltä: pohjoissaamea, koltansaamea ja inarinsaamea. Norjassa taasen puhutaan pohjoissaamen lisäksi sekä luulajansaamea ja eteläsaamea. Googlesta löydät varmasti useita karttoja, joissa esitellään saamen kielten (huom!) perinteiset puhuma-alueet. Pohjoissaame on siis yhteinen kieli monille sekä Norjan että Suomen puolella asuville saamelaisille. Muita mainittuja kieliä puhutaan taas vain jomman kumman maan alueella (sekä Venäjän tai Ruotsin puolella)
On siis eri asia, jos henkilöt, jotka puhuvat eri saamelaiskieltä, kohtaavat. Esimerkiksi Suomen puolelta pohjoissaamenkielinen henkilö tuskin ymmärtäisi paljoa eteläsaamesta ihan muutamaa yksittäistä sanaa lukuunottamatta.
Toivottavasti onnistuin selittämään asian ymmärrettävästi ja tästä on sinulle apua!- lisäänvielä
Korjaan vielä edelliseen, kun kirjoitin näin:
"Esimerkiksi Suomen puolelta pohjoissaamenkielinen henkilö tuskin ymmärtäisi paljoa eteläsaamesta ihan muutamaa yksittäistä sanaa lukuunottamatta. "
Ei siis tarvitse olla Suomen puoleltakaan, vaan ihan yleisesti pohjoissaamenkielen puhujista kukaan tuskin ymmärtää kuin muutaman sanan eteläsaamea, ellei ole eteläsaamea muuten opiskellut! :)
- Kaikkiasitä
Kiitos! :-) Kiva kun vastasit! Kaikkea sitä pitää kysyä, mutta kun asia kiinnosti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1695467
- 114238
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513685Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032995Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv792678Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62138- 441465
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121398Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos621244Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4091224