80-luvun Aniara ws-pytyn vesiventtiili

Kohosysteemi ei katkaise vedentuloa. Sopiiko jokin nykyinen venttiili tuon pytyn mittoihin ja kierteisiin, tai saako jopa jostakin samanlaisia osia.
594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyseisen pytyn vesiventtiiliin saa huoltopaketteja, joissa on neulaventtiili -kumi ja kuminen sulkukalvo. Noiden vaihto on pieni homma ja laite toimii jälleen. Vaihdon ajaksi tulee pytylle tulevan veden tulo katkaista.

Äänestä
  • Kiitos. Näkyy olevan myös kokonaisia venttiilejä, joissa uimuri on fiksummin kuin alkuperäisessä. Numero 64090. Kai tuokin pelaa.

    Äänestä

  • Vastaan itselleni. Kyllä tuo 64090 sopii -84 pyttyyn. Se on sikäli hyvä, että alkuperäisessä vaikkapa tyhjennyspuolen tiivistettä vaihdettaessa pitää ottaa varren päässä oleva palloviritys irti, ja sen paikalleen saaminen voi olla hankalaa, tai ainakin siinä voi töpätä. Jos varsi ei mene oikein paikalleen, koho ei katkaise täyttöä.

    Äänestä

  • Tiivisteenkin voi tehdä itse silikoonista ja pikaliimasta (locktite). Kestää jälleen vuosikymmeniä.

    Äänestä

Kyseiseen wc-pönttöön ei ole valmistettu uusia venttiilejä kohta kymmeneen vuoteen. jos jostain vanhasta varastosta löytyy niin hyvä, mutta muuten melkein kannattaisi hankkia kokonaan täysin uusi wc-pönttö johon varaosia saa jatkossakin.

suosittelen uuden pöntön hankkimista joka tapauksessa vaikka sen saisikin nyt kuntoon ettei tule jossain vaiheessa yllätystä ja ole ns. kusessa kun pönttö ei toimi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


wcongelma kirjoitti:

Kohosysteemi ei katkaise vedentuloa. Sopiiko jokin nykyinen venttiili tuon pytyn mittoihin ja kierteisiin, tai saako jopa jostakin samanlaisia osia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu