Pieni tyttönen siis tuloillaan ja nimi vielä vähän hakusessa. Moni nimi on jo käynyt mielessä, ja monesta kyllä ollaan tykätty, mutta mikään ei ole vielä tuntunut oikealta. Ongelmana on ehkä enemmänkin runsaudenpula kun kivoja nimiä on niin paljon, ja toisaalta tykätään vielä niin monenlaisista nimistä, esim. kaikki nämä ovat sillä tykätään-listalla:
Emilia, Anna, Sofia, Hilda, Hilma, Hilja, Hulda, Helga, Hilkka, Hertta, Hanna, Hannah, Elina, Elena, Jenni, Isabella, Katariina, Aurora, Aili, Aila, Ada, Emma, Emmi, Irina, Irene, Iiris, Elisabeth, Astrid, Marie, Sofie, Judith, Ella, Elle, Ellen, Ida, Iida, Mia, Tia, Oona, Viivi, Riina, Noora, Nora, Sara, Vera, Veera, Rosa, Roosa, Stella, Stina, Christina, Charlotta, Celeste, Cecilia, Karoliina, Vilhelmiina, Olivia, Olga, Elsa, Alma, Milma, Isla, Aisla, Emily, Adele, Alina, Aino, Lilja, Lily, Noona, Noomi, Naomi, Nanna, Nia, Nelli, Nelly, Susanna, Annie, Alexandra, Isadora, Leonora, Diana, Dina, Amelia, Alice, Maria, Edith...
Sukujuuret osin Ruotsissa ja Norjassa, osin täällä Suomessa ja Venäjällä, ja sitten vielä Skotlannissa. Ei ole helppoa, voin sanoa. Suomessa ollaan asuttu nyt kuitenkin jo muutama vuosi vakituisesti, ja asutaan nyt ainakin muutama seuraava vuosi, joten olisi kiva jos Suomikin jotenkin näkyisi tytön nimessä... Eli varsinkin kivoja suominimiä :)
Tytsylle nimi?
11
138
Vastaukset 11
- kohyjeeno
Mertsi Allani Dimitri tai Tenho Rooger Valdemar
- SuperKawaiiNinjaHime
Ota sellaiset nimet mitkä on muissakin maissa niminä ja osataan jollakin tapaa ääntää ilman sen kummempaa miettimistä että mitenkä tuo ääntyy. Esim Anna, Vera, Sara... jne.
- Karsintaperusteita
Ihan hyviä nimiä. Koska sinulla on liikaa ehdokkaita, niin ehkä voisit karsia pois esimerkiksi:
1) Suosituimmat, joita annetaan joka toiselle vauvalle
2) Sellaiset, joista ei tiedä miten ne kuuluu kirjoittaa tai ääntää, koska niitä on väsyttävää selittää jokaiselle koko loppuelämän ajan. Tämä riippuu tietysti asuinmaastakin.
3) Kaikki, joissa on yli 3 tavua, koska kukaan ei jaksa arkikäytössä sanoa niitä, joten lasta ei oikasti ikinä kutsuta sillä nimellä
4) Noonan, koska se muistuttaa monen kielen sanaa "mummi"- Karsintaperusteita
Nyt kun oikein miettii, niin on kyllä vaikea löytää sellaista nimeä, joka olisi suomalainen, mutta osattaisiin ääntää ja kirjoittaa oikein joka maassa, ja joka ei olisi hirveän tavallinen.
Listastasi itse henk.koht. tykkään eniten nimistä Aila, Elsa, Lilja, Nia, Irina, Elina ja Elena, koska ne eivät ole niin selkeästi muotinimiä. Aino ja Anna ovat klassikkoja, lisään vielä muodon Aina. Isadorasta lyhyempi muoto on Isa tai Iisa, Elisabethistä Elisa. Turkulaisena ehdota myös Auroran lyhyempää versiota Aura. :) - kummitätiltä
Elina ponppasi minullakin ekana mieleen. Joten ehdotan.
Elina
Elisa
Alina
Alisa
- tytsylle
Nina
Anne
Anna
Helena
Maria
Amanda
Anelma
Marlena
Maya
Natalia
Nomi
Livia
Linnea - stenkarasin
Tosta noin voit kattoo esm. venäläisiä naisten nimiä:
http://lapsennimi.com/venalaiset-nimet/- stenkarasin
Samalta sivustolta öydät eri maiden nimiä. Joten valinta eikun vaikenee.
Koska sinulla on niin monta eri maata mielessä nimien annossa niin täältä voi löytyä - stenkarasin
stenkarasin kirjoitti:
Samalta sivustolta öydät eri maiden nimiä. Joten valinta eikun vaikenee.
Koska sinulla on niin monta eri maata mielessä nimien annossa niin täältä voi löytyäaika outoja nuo skottilaiset nimet
- kiitäntiedosta
Kiitos tiedosta. En ole tuo aloittaja mutta sieltäpä alkoi löytyä mun pojallinen nimi. Siellä on vaikka mitä mielenkiintoista, nimikoneesta alkaen. Samoin nuo ulkomaalaiset nimet joista saa helposti nimen tänne meillekkin sopivaksi. Ei ole vaikeaa lausua.
- IslaAileene
Skontlantilaisia nimiä esm: Ailen, Aileene, Aileana, Edina, Elsie, Mairi, Maisie
Isla yms....
Norjasta: Anrid ,Disa, Elle, Elli, Lene, Lindea, Klara yms...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2291984
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601164- 20995
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125696- 38679
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤224658Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa201587- 51435
- 38418
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42412