Paras musiikkikirjasto-ohjelma? Ei tartte ripperiä. Foobaria kokeiltu, enkä tykännyt. Sori useampi aloitus, mutta edelliset kadonneet jonnekin ja halusin tarkentaa kysymystä.
Musiikkikirjasto-ohjelma
Hulilupteri2
1090
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Banshee
Rhythmbox
gmusicbrowser
Winamp, Clementine, AIMP 3. Noita on itse tullut käytettyä. Pääasiallisesti edelleenkin käytössä Winamp.
Onko Winampissa haittaa ettei sitä ole päivitetty pitkään aikaan. Ja Windows-ohjelmia kiitos, ei ole tällä hetkellä Ubuntua tai muuta Linuxia.
En ole itse huomannut mitään haittaa siitä, että Winampista ei ole tullut uutta versiota. Viimeisin versio 5.666 tjsp. on toiminut ihan hyvin. Clementinestä on olemassa Windows versio. AIMP 3 on pelkästään Windowsille tehty.
Yleensä noita kaikkia avoimen koodin ohjelmia saa Windowsillekin, mutta
jos ei osaa eikä jaksa katsoa niin antaa olla.
itunes
iTunesin käyttöliittymä on ylivoimaisen selkeä ja fiksu - kuten Applen tuotteelta voi odottaakin. Ohjelmiston ilmainen Windows-versio on ala-arvoista ja matoista koodia, tunsin syvää helpotusta, kun onnistuin hävittämään iTunesin sekä ne ziljoona p-skaohjelmaa, jotka Apple asensi väkisin ja lupaa kysymättä iTunesin mukana.
Useiden kokeilujen jälkeen päädyin MediaMonkey-nimiseen ohjelmaan. Kokeilin sen ilmaista perusversiota vuoden verran, sitten maksoin muutaman kympin ja siirryin "Gold-versioon". En etsinyt soitto-ohjelmaa, vaan halusin pitää musiikkikirjastoni järjestyksessä. MediaMonkeyssa on tällä hetkellä n. 4000 CD:llistä kamaa. Olen myös aloittanut LP-levyjen siirron sinne, sieltä tulee sellaiset 3000 lisää. Softa toimii hyvin vanhalla läppärillä, musiikki on ulkoisella kovalevyllä.
MediaMonkeyta voi räätälöidä vaikka minkälaiseksi. Netistä löytyy valmiinakin tosi mageita "skinejä", joissa tapahtuu vaikka mitä ihmeellisiä temppuja. Entä minä? Joo, latasin iTunesin näkoisen "skinin" MediaMonkeyhin - yksinkertainen, rauhallinen, selkeä ja helppo. Voin suositella tutustumista MediaMonkeyhin. Ja tosiaankin, se ilmainen versio riittää useimmille.
windows media player