viesti turvallisesti

hkfjsg

Kumpi on turvallisempi tapa lähettää luottamuksellisia tietoja, tekstiviesti vai sähköposti?

8

5207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seebrakala

      Vastaaan, että salattu sähköposti.

    • Hackercracker

      Ei kumpikaan!

      Kuiskaten korvaan, jos aiot olla varma ettei joku muu saa tiedon käsiinsä.

    • aloittajaaa

      kysymys oli kumpi turvallisempi, ei siihen voi vastata ei kumpikaan.

    • Riippuu monesta asiasta. Ei voi vastata suoraan.

    • Salatulla sähköpostilla voidaan varmistaa sekä lähettäjän oikeellisuus että viestin suojaus sekä ulkopuolisten lukemiselta että sorkkimiselta.

      Kaikki luottamuksellinen viestintä tehdään aina salattuna.

      • Anonyymi

        Tuo ei vastannut aloittajan kysymykseen, vaikka asiaa olikin. Salaamaton sähköposti on turvaton, tekstiviesti hieman parempi. Lähettäjästä varmistuminen on tekstiviestin kanssa helpompaa, koska sähköpostissa voi tekeytyä joksikin muuksi lähettäjäksi, ainakin näennäisesti (paljastuu tarkemmalla tutkimisella).

        Salatusta sähköpostista ei kysyjö mielestäni kysynyt.


    • vax750

      Tekstiviesti on suht.turvallinen edellyttäen, että luotat operaattoriin eikä ole pelkoa valetukiasemista. Siis verkossa liikkuvien viestien tarkastelunäkökulmasta. Suurempi riski on, että esim. vanhat puhelimeen tai SIMmiin talletetut tekstiviestit päätyvät asiattomiin käsiin varkauden, romutuksen tms. kautta. Tietenkin, jos aikoo hämärähommia tehdä niin tekstiviestien "turvallisuus" viranomaisien tutkimuksia vastaan on operaattorista kiinni -- käytännössä varmaan painavin perustein aina viranomaisten saatavilla.

      Sähköpostin salaus on turvallinen viestinvälitystapa, kunhan huolehtii salausavaimista.

      • Heikk1

        GSM verkkojen salaukset on kyllä valittettavasti purettu vuosikymmen sitten. Ei mitään valetukiasemia tarvita, vaan ihan pelkkää kuuntelua. Niinkuin [Seebrakala] sanoi jo ensimmäisessä viestissä on salattu sähköposti luotettavin. Vaan senkin luotettavuus on tasan avaimen pituuden ja säilytyksen vartainen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      121
      1667
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe