TREDU - nuorten syrjäyttäjä ?

Nuorten_puolesta_G7

Pirkanmaalla on 25% nuorisotyöttömyys.
Paikallinen Tredu tarjoaa alueen nuorille vain koulutusalaoja, joilta ei työllisty, tai joilla ei ole tulevaisuutta enää 2020.
Tredun opiskelijoiden poissaoloprosentit hurjia: 20-30%. Niihin ei puututa. Ei ole halua. Ei tahtoa. Ne halutaan peittää kuin koiran jätökset. Tredun taholta. Tredun johto elää jäsenkirjoineen 1970-luvulla. Oma suu lähinnä. Kaukana todellisuudesta. Kaukana kaikesta. Vain oma eläke mielessä. Katsokaa niiden ikää !!!

Arvona Tredulla kuitenkin on Välittäminen. Kenestä? Siihen ei sen arvo-ajattelu vastaa. Välittäminen Treduperheen työntekijöiden omasta toimeentulosta ja omasta saldosta. Se lienee totuus... Oma-napa-ajattelu.

Kuka syrjäyttää nuoria?
Nuoria ja yhteiskuntaa syyllistetään, mutta tekeekö sen Tredu?
Yhteiskunnan verovaroin, 10000 e / vuosi / opiskelija koulutetaan ohi työelämän, ammatteihin joita ei ole, koulutetaan epäpätevin ja epäosaavin opettajin, joilla ei ole Työelämäjaksoilla tapahtuvaa työelämäkokemusta. Opettajat eivät osallistu niihin, ettei heidän todellinen epäpätevyytensä paljastuisi työelämässä.

Tredun näytöistä lasketaan läpi kuka vaan, jotta rahoitus turvataan.
Kuka puuttuu Treduun, syrjäyttäjään?
Kuka on valmis syrjäyttämään Tredun?
Minä. Sinä. Me.

5

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eras12

      Nostetaan ylös.

    • ooopiskelija

      Naulan kantaan. Itse opiskelin aikoinaan Tredussa aikuisena nuorten ryhmässä katsoen sivusta sitä touhua ja allekirjoitan tämän kaiken. Ei lisättävää. Ensinnäkin hallinnosta voisi puolet potkaista suoraan menemään. Seuraavaksi voisi puolet koulutusaloista suoraan lakkauttaa. Sen jälkeen voitaisiin ruveta miettimään koulutuksen syvintä olemusta ja tarkoitusta sitä koulua käyvän opiskelijan näkökulmasta ja tulevaisuuden työelämän tarpeista lähtien. Melkoinen suojatyöpaikkojen paratiisi. Kaikenlaisia paperinpyörittäjiä, pomojen pomoja ja muita jonninjoutavia tärkeilijöitä riittää yllin kyllin.

    • Anonyymi

      Tilanne on edelleen sama. Tredussa ei opeteta yhtään mitään. Opettajia ei edes näy paikalla, ehkä viestein jotain laitetaan että puuhastellaan nyt jotain.

      Kaikille toki kirjoitetaan paperit, mutta työttömäksi ja syrjäytyneeksi valmistuu.

    • Anonyymi

      Treduun pitäisi puuttua erittäin kovalla kädellä. Siellä opettajia ei todellakaan kiinnosta, ei yhtään. Eikä tuota laitosta valvo kukaan.

      Monessa toimipisteessä lähinnä maleksitaan ja puuhastellaan päivät. Ei tuolla mitään opi. Ja tottakai nuoret syrjäytyy kun ei koulunkäynnissä ole minkäänlaista järkeä.

      Treduun pitäisi saada nyt rotia, oikein kunnolla.

    • Anonyymi

      Onko Tredun tilanne edelleen yhtä heikko? Mitään opetusta ei saa, pelkkää jonninjoutavaa joka päivä? Toki kaikki valmistuu osaamatta yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      40
      8587
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6378
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      119
      4538
    4. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      74
      4531
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      159
      4428
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      69
      2983
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      165
      2166
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2068
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      151
      1982
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      48
      1785
    Aihe