Pirkanmaalla on 25% nuorisotyöttömyys.
Paikallinen Tredu tarjoaa alueen nuorille vain koulutusalaoja, joilta ei työllisty, tai joilla ei ole tulevaisuutta enää 2020.
Tredun opiskelijoiden poissaoloprosentit hurjia: 20-30%. Niihin ei puututa. Ei ole halua. Ei tahtoa. Ne halutaan peittää kuin koiran jätökset. Tredun taholta. Tredun johto elää jäsenkirjoineen 1970-luvulla. Oma suu lähinnä. Kaukana todellisuudesta. Kaukana kaikesta. Vain oma eläke mielessä. Katsokaa niiden ikää !!!
Arvona Tredulla kuitenkin on Välittäminen. Kenestä? Siihen ei sen arvo-ajattelu vastaa. Välittäminen Treduperheen työntekijöiden omasta toimeentulosta ja omasta saldosta. Se lienee totuus... Oma-napa-ajattelu.
Kuka syrjäyttää nuoria?
Nuoria ja yhteiskuntaa syyllistetään, mutta tekeekö sen Tredu?
Yhteiskunnan verovaroin, 10000 e / vuosi / opiskelija koulutetaan ohi työelämän, ammatteihin joita ei ole, koulutetaan epäpätevin ja epäosaavin opettajin, joilla ei ole Työelämäjaksoilla tapahtuvaa työelämäkokemusta. Opettajat eivät osallistu niihin, ettei heidän todellinen epäpätevyytensä paljastuisi työelämässä.
Tredun näytöistä lasketaan läpi kuka vaan, jotta rahoitus turvataan.
Kuka puuttuu Treduun, syrjäyttäjään?
Kuka on valmis syrjäyttämään Tredun?
Minä. Sinä. Me.
TREDU - nuorten syrjäyttäjä ?
5
499
Vastaukset 5
- eras12
Nostetaan ylös.
- ooopiskelija
Naulan kantaan. Itse opiskelin aikoinaan Tredussa aikuisena nuorten ryhmässä katsoen sivusta sitä touhua ja allekirjoitan tämän kaiken. Ei lisättävää. Ensinnäkin hallinnosta voisi puolet potkaista suoraan menemään. Seuraavaksi voisi puolet koulutusaloista suoraan lakkauttaa. Sen jälkeen voitaisiin ruveta miettimään koulutuksen syvintä olemusta ja tarkoitusta sitä koulua käyvän opiskelijan näkökulmasta ja tulevaisuuden työelämän tarpeista lähtien. Melkoinen suojatyöpaikkojen paratiisi. Kaikenlaisia paperinpyörittäjiä, pomojen pomoja ja muita jonninjoutavia tärkeilijöitä riittää yllin kyllin.
- Anonyymi
Tilanne on edelleen sama. Tredussa ei opeteta yhtään mitään. Opettajia ei edes näy paikalla, ehkä viestein jotain laitetaan että puuhastellaan nyt jotain.
Kaikille toki kirjoitetaan paperit, mutta työttömäksi ja syrjäytyneeksi valmistuu. - Anonyymi
Treduun pitäisi puuttua erittäin kovalla kädellä. Siellä opettajia ei todellakaan kiinnosta, ei yhtään. Eikä tuota laitosta valvo kukaan.
Monessa toimipisteessä lähinnä maleksitaan ja puuhastellaan päivät. Ei tuolla mitään opi. Ja tottakai nuoret syrjäytyy kun ei koulunkäynnissä ole minkäänlaista järkeä.
Treduun pitäisi saada nyt rotia, oikein kunnolla. - Anonyymi
Onko Tredun tilanne edelleen yhtä heikko? Mitään opetusta ei saa, pelkkää jonninjoutavaa joka päivä? Toki kaikki valmistuu osaamatta yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901348
- 45727
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit49640- 53618
- 79614
- 47591
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568- 50563
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan190551