Norman automaattinen käynnistys

Koneessani on Norman palomuuri. Ottamatta kantaa ohjelman hyviin tai huonoihin puoliin, ongelma on seuraava. Aiemmin ohjelma käynnistyi automaattisesti vaan ei enää. Palomuurin avustaja pitää laittaa aina erikseen päälle. Onko ohjelma päällä, kun avustaja on pois? Mistä saan päälle automaattisen käynnistyksen?
1319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kun noi palomuurin ohjeet on sitä ja tätä (varmaan suomentaja ei ole tuntenut tietotekniikkaa).
Ohjeethan löytyy kun klikkailee hiiren oikealla korvalla palomuurin ikonia jne...

Hyvin toi palomuuri mulla on kyllä toiminut ja se on avustajineen hetkessä päällä kun laittaa koneen käyntiin.

Vaikea sanoa onko asialla mitään tekemistä XP:n(SP2) palomuurin kanssa (olen huomannut että XP:n muuria ei edes saa päälle ellei Normanin muuria sulje).

Alla kopioituna vähän ristiriitaista tietoa Avustajan ohjeista:

Norman Personal Firewall -konsolin Avustaja on ainoa tapa, jolla Norman Personal Firewall voi antaa käyttäjälle tietoa uusista tapahtumista tai auttaa sääntöjen luomisessa. Jos Avustaja ei ole käytössä, Personal Firewall sallii kaikki uudet yhteydet tai säännöt, joita ei ole aiemmin "muistettu".

Kun Avustaja on käytössä, näyttöön tulee ohjattujen toimintojen valintaikkunoita, joissa käyttäjää pyydetään valitsemaan uusi yhteys. Näin Personal Firewall voi luoda säännön tätä yhteyttä varten.

Jos Avustaja-toiminto on pysäytetty, kaikki Personal Firewall -ohjelman havaitsemat määrittämättömät yhteydet estetään.

Voit pysäyttää Avustaja-toiminnon käyttämällä Personal Firewall -sovellusta (asetukset)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tepi kirjoitti:

Koneessani on Norman palomuuri. Ottamatta kantaa ohjelman hyviin tai huonoihin puoliin, ongelma on seuraava. Aiemmin ohjelma käynnistyi automaattisesti vaan ei enää. Palomuurin avustaja pitää laittaa aina erikseen päälle. Onko ohjelma päällä, kun avustaja on pois? Mistä saan päälle automaattisen käynnistyksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu