Global pass 22pv

Reilaamaantaas

Mitä luulette jos hommaisit tuollaisen otsikon mukaisen global passin niin kerkeekö käydä seuraavaat maat läpi: saksa, puola, tsekki, itävalta, italia, ranska, luxemburg ja saksa. Kaupunkeina tämä olisi: hampuri, berliini, varsova, wroclaw, praha, wien, milano, lyon, pariisi ja sieltä esim. Frankfurtiin, josta lento kotiin. Eniten minua kiinnostaisi tietää kuinka aika riittää ja kuinka helposti tämän kaltainen matka onnistuisi. Myös vaihtoehtoisia reittejä voi ehdotella.

1

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SuperTiiviste

      Lennätkö siis ensi Hampuriin?

      Mitä ehdit ja haluat nähdä on itsestäsi kiinni. Voisit lähteä matkaan rennolla asenteella ja olla valmiina muuttamaan suunnitelmia kesken matkan. Esimerkiksi jos Tsekeissä on kivaa (on siellä), voisit olla valmiina viipymään kauemmin.

      Todennäköisesti matkustat tämän jälkeenkin, joten ei haitaa, vaikka nyt jättäisitkin muutaman suurkaupungin väliin. Reilillä voi piipahdella pienissä kaupungeissa, esim Tsekeissä on paljon maailmanperintökohteita.

      Kysyit vaihtoehtoisia reittejä. Sloveniaa on aina suositella. Pieni maa, jossa välimatkat ovat lyhyitä ja nähtävää on paljon (vuoristoa, kauniita järviä (Bohinj, Bled), tippukiviluolia, lipizzanhevosia, Välimeren rannikkokyliä). Siellä on myös kauniita junareittejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      119
      3694
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      27
      2760
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2465
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      126
      2328
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2084
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      37
      1667
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1076
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1000
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      974
    10. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      48
      918
    Aihe