Miksi mursketta niin paljon?

eiammattilainen

Mitä varten niin paljon ajetaan mursketta tontille perustusta varten? Eikö se ole jo iso kustannuserä kokonais kustannuksesta siis talosta??
Onko sellaista perustamista missä ei tarvitsisi murskevuoria?
Onko perustamisessa muuta kallista?

Kysyn tälläisiä tyhmiä kun en ole alanammattilainen, vain ihmettelen..

3

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seebra

      Talon alla kulkevat putket pitää saada asennettua johonkin.
      Talon perustusten alle pitää saada routimaton kerros.


      Kaikki nämä riippuvat tontista, suunnittelijat ovat tehneet tutkimuksia...

    • Maainssi

      Aina saa kysellä. Ammattilainen vastaa: Perustaminen on kokonaisuuden kannalta varsin edullista hommaa. Toisaalta se on sananmukaisesti perustavaa laatua oleva vaihe rakentamisessa. Se "murskevuori" ja kapillaarikatkomateriaali siirtyy talon alle muutamalla tonnilla. No paljonko on paljon, se on tietysti suhteellista. Jos tasamaan maanvaraiseen perustamiseen (kaivu, täytöt, salaojat ja kattovesiviemärit kaivoineen sekä anturat) saa kulumaan yli 15% hankkeen kokonaisbudjetista, niin mielestäni melkoinen fakiiri on kyseessä.

      Perustamisessa ja salaojituksessa ei kannata tinkiä, koska jälkikäteen niissä tehdyistä säästöistä aiheutuneiden virheiden ja ongelmien korjaus on yleensä hankalaa ja erittäin kallista.

      Rakentamisessa rahaa alkaa kulua yleensä siinä vaiheessa, kun rouva pääsee keittiö- ja sisustuskauppaan...

    • A.mmattilainen

      Ennen ajettiin pelkkää täytehiekkaa tontille ja nyt monessa tuollaisessa kohteessa on kosteusongelmia, kun vesi nousee kapilaarisesti perustuksiin.

      Sepelillä ei siis murskeella saadaan katkaistua kapilaarinen veden nousu ja tämän takia sitä nykyään ajetaan talon alle.

      Paaluperustuksessa periaatteessa voisi tehdä koko perustuksen ilman minkäänlaista maan vaihtoa, ainoastaan kaapeli/vesijohto/viemäri kaivantoon tulisi täytehiekkaa putkien ymprille, mutta paaluttaminen itsessään on kalliimpaa, kuin sepelivuori.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2034
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1445
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1144
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      882
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      836
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      794
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      782
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      16
      722
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      703
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      195
      617
    Aihe