Mitä varten niin paljon ajetaan mursketta tontille perustusta varten? Eikö se ole jo iso kustannuserä kokonais kustannuksesta siis talosta??
Onko sellaista perustamista missä ei tarvitsisi murskevuoria?
Onko perustamisessa muuta kallista?
Kysyn tälläisiä tyhmiä kun en ole alanammattilainen, vain ihmettelen..
Miksi mursketta niin paljon?
3
218
Vastaukset 3
- Seebra
Talon alla kulkevat putket pitää saada asennettua johonkin.
Talon perustusten alle pitää saada routimaton kerros.
Kaikki nämä riippuvat tontista, suunnittelijat ovat tehneet tutkimuksia... - Maainssi
Aina saa kysellä. Ammattilainen vastaa: Perustaminen on kokonaisuuden kannalta varsin edullista hommaa. Toisaalta se on sananmukaisesti perustavaa laatua oleva vaihe rakentamisessa. Se "murskevuori" ja kapillaarikatkomateriaali siirtyy talon alle muutamalla tonnilla. No paljonko on paljon, se on tietysti suhteellista. Jos tasamaan maanvaraiseen perustamiseen (kaivu, täytöt, salaojat ja kattovesiviemärit kaivoineen sekä anturat) saa kulumaan yli 15% hankkeen kokonaisbudjetista, niin mielestäni melkoinen fakiiri on kyseessä.
Perustamisessa ja salaojituksessa ei kannata tinkiä, koska jälkikäteen niissä tehdyistä säästöistä aiheutuneiden virheiden ja ongelmien korjaus on yleensä hankalaa ja erittäin kallista.
Rakentamisessa rahaa alkaa kulua yleensä siinä vaiheessa, kun rouva pääsee keittiö- ja sisustuskauppaan... - A.mmattilainen
Ennen ajettiin pelkkää täytehiekkaa tontille ja nyt monessa tuollaisessa kohteessa on kosteusongelmia, kun vesi nousee kapilaarisesti perustuksiin.
Sepelillä ei siis murskeella saadaan katkaistua kapilaarinen veden nousu ja tämän takia sitä nykyään ajetaan talon alle.
Paaluperustuksessa periaatteessa voisi tehdä koko perustuksen ilman minkäänlaista maan vaihtoa, ainoastaan kaapeli/vesijohto/viemäri kaivantoon tulisi täytehiekkaa putkien ymprille, mutta paaluttaminen itsessään on kalliimpaa, kuin sepelivuori.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53907
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64657- 55650
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli46589Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33563En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32528Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5513- 75457
- 37446
- 33435