Kesätorpalla valvontakameroiden bootti on järjestetty kellokytkimillä. Kaksi kellokytkintä on tullut elinkaarensa päätepisteeseen, toiseen jäi onneksi sähköt päälle, mutta toiseen sitten ei. Matkaa torpalle on yli 400 km, joten pelkästään kellokytkimiä ei tee mieli lähteä vaihtamaan. Onko markkinoilla tarjolla muita kellokytkimiä, kuin noita halpiksia, jotka eivät kestä edes vuotta yhtäjaksoista käyttöä ?
Kestävä kellokytkin ?
V-inkki
6116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ehkä kannattaisi hankkia sellaiset valvontakamerat mitkä toimii ilman turhaa boottailua tuollaisen pelleilyn sijaan.
Jaa, kerrotkos sinä tietäjä, mitkä ip-kamerat eivät koskaan tarvitse boottia ?
Tulit tänne kertomaan, että että asiantuntemuksesi tästä asiasta = 0. Sen minä kyllä jo tiesinkin, kun luin kommenttisi. No, kuluuhan se aika noinkin.
Sinähän se melko pelle olet kun et ole havainnut että buuttihan on välttämätön toimenpide kaikkien nykylaitteiden kanssa aina sillointällöin.
Rakenna johonkin koteloon ajastinreleestä. Johto, shukopistoke ja koteloon pistorasia.
http://www.taloon.com/digitaalinen-kellokytkin-tr-610-top2/S-3572210/dp?openGroup=6142
Jos ei tavi kovin tarkkaa aikaa niin perus ajastinrele irtoo parilla kympillä.
Mites jos esim. std-32 gsm-modeemilla tarvittaessa boottaat. Lisäksi kaksi inputtia olis käytettävissä esim. alilämpöä varten ja hälyttimen. Lisäksi yksi kärkitieto mökille päin.
std-35 5-kanavainen malli.
http://www.tv-ora.fi/info/ele/bn_ip.htm
Siinä sulle kytkin, se pelaa nytkin.