Olen 15 v. tyttö ( no, vasta toukokuun lopussa), ja haluaisin tietää, mitä teen äidilleni. Olen siis huostaanotettu vuonna 2013, ja nykyään aina puheluissa hän ei juuri puhu muusta kuin perhetyöntekijöistä, jotka vain haittaavat arkea. Hän on myös hieman rasistinen toista, Valko-Venäjältä kotoisin olevaa perhetyöntekijää. Hän ei osaa puhua muustakaan. Kotilomilla tunnelma on kireä koko ajan, koska äiti odottaa meidän tekevän koko ajan jotain, ja hän osaa tosi hyvin syyllistää. Hän puhuu omista ongelmistaan puheluissa ja kotiloman aikanakin.
Tulevan rippijuhlan takia stressaan kauheasti, ja äitini ei tunnu paljoa piittaavan. Mietin, millainen hän on pikkusisaruksiani kohtaan, kun olen poissa. Minulla on 2 siskoa ( 8 ja 1,5 v.)
ja kaksi veljeä (13 ja 7 v.), paitsi että vanhempi pikkuveli on huostaanotettu myös.
Mitä minun pitäisi tehdä äidille, joka itkee yhdestäkin negatiivisesta lauseesta ja joka nauraa muiden suruille? Olen jo tosi surullinen. Mutta älkää miettikö mun mahdollista itsemurhaa?
Eikö tappaminen ole 10 käskyssä kielletty?
Miksi äitini valittaa minulle omista ongelmistaan?
3
94
Vastaukset
- uhytgfrr
Et voi äidillesi paljoakaan tehdä. Ja sisaruksillesi on kuitenkin parempi vielä olla kotona, koska ovat niin pieniä. Parempi jos yrität keskittyä omaan elämääsi ja annat äidillesi luvan selviytyä itse. Sinulla on oikeus tavata kavereitasi myös viikonloppuisin mielestäni.
Itsemurha ei ole ratkaisu. Yritä keskittyä kouluusi, kotona riittää kun käyttäydyt ystävällisesti. Joissain tapauksissa kyllä sosiaalipuolen huoli loppuu. - sinnittele
Sinnittele vielä muutama vuosi. Sitten pääset muuttamaan omillesi, kauas äidistä ja saat aloittaa oman elämän. Keskity siihen ja rakenna uutta elämääsi päänmäärätietoisesti: kerää rahaa takuuvuokraa varten ja mieti, mitä alaa haluaisit opiskella ja missä.
Nyt on varmasti raskasta. Äitisi käytös ei ole hyväksyttävissä, vaan se on huonoa ja rumaa käytöstä. Äidin pitäisi käyttäytyä ihan eri tavalla. Mutta en usko, että äitisi käytös muuttuu.
Olen nyt 35 ja lapsuuteni ei ollut helppo. Laskin päiviä ja viikkoja, kuukausia ja vuosia, koska pääsisin pois kotoota ja unelmoin siitä, että minulla olisi oma koti, jossa on oma ovi, jonka saa lukkoon. Muutin 19 -vuotiaana. Nyt elämäni on ihanaa, turvallista ja sopusointuista rakkaan miehen ja pienen lapsen kanssa, vaikka alkutaival elämässäni olikin vaikea. Usko siis, että matkaa on vielä jäljellä nuoruutesi jälkeen ja se matkanteko voi olla paljon mukavampaa. Älä siis tee mitään peruuttamatonta, vaan sen sijaan unelmoi ja suunnittele. Kiinnitä katse kauas tämän ajan taakse, sinne omaan kämppään ja omaan elämään, siihen aikaan, kun äiti ei voi kuin etäältä soitella ja sitten sinun ei ole pakko vastata, jos ei huvita.
tsemppiä sinulle! - surullinentyttö
Kiitos :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1372415Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3461880- 401557
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311383Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281310Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104850Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752