Voinko/kannattaako tehdä jonkinlainen paperi siitä että mahdollinen minulle joskus tuleva perintö menisi suoraan lapsilleni. Ihan siltä varalta ajattelin jos sattuisin itse olemaan huonossa hapessa siinä tilanteessa kun mahdollinen perintö olisi tulossa.
Onko niin, että perinnöstä on luovuttava ennen perunkirjoitusta? Mistä tietää etukäteen ettei tule perineeksi pelkkää velkaa? Voiko perinnöstä luopua vielä myöhemminkin?
Perinnöstä luopuminen
4
200
Vastaukset
- helsinginherra
Voi luopua,ensin katsot perukirjan että paljonko omaisuutta ja teet sitten päätöksen että luovutko vai et.
Kirjallisesti,voit myös tallettaa maistraattiin heti kuoleman jälkeen perinnöstä luopumisilmoituksen.Sillä estetään tehokkaasti voudin toiminta.
Ainut asia jota EI kannata tehdä on se että ilmoitat tai jollain muotoa osoitat että haluat pesästä jotain,pelkkä perukirjotuksiin osallistuminen ei vielä ole perinnön vastaanottamista.
Perinnöstä voi luopua eläessä tai sitten kun henk.kuolee.
Google auttaa.Ennen kaikkea auttaa perintökaaren 17. luku, jonka otsikko on "Perinnöstä luopumisesta ja perintöosuuden luovuttamisesta". Luku on varsin lyhyt, vain neljä pykälää.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1965/19650040#L17- Herratäälläkin
"Voinko/kannattaako tehdä jonkinlainen paperi siitä että mahdollinen minulle joskus tuleva perintö menisi suoraan lapsilleni."
Et mitenkään yleispätevästi. Vain tiettyä perittävää kohtaan esimerkiksi hyväksymällä testamentin, jonka mukaan sinulle ei tule perintöä, tai muuten kirjallisesti ilmoittamalla ko. perittävälle asiasta.
"Onko niin, että perinnöstä on luovuttava ennen perunkirjoitusta?
Ei. Pelkkä perunkirjoitukseen osallistuminen ei vielä ole perinnön vastaanottamista.
Mistä tietää etukäteen ettei tule perineeksi pelkkää velkaa? Voiko perinnöstä luopua vielä myöhemminkin?"
Velat eivät enää nykyaikana lähtökohtaisesti periydy perillisille.
Perinnöstä voi luopua niin kauan kuin ei ole ryhtynyt toimin perinnön vastaanottamiseksi.
Kiitos kaikille vastauksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2266609Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1115003Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1534769"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste573247Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1042873En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.652319Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1361837- 691834
odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391714- 581575