Perinnöstä luopuminen

Voinko/kannattaako tehdä jonkinlainen paperi siitä että mahdollinen minulle joskus tuleva perintö menisi suoraan lapsilleni. Ihan siltä varalta ajattelin jos sattuisin itse olemaan huonossa hapessa siinä tilanteessa kun mahdollinen perintö olisi tulossa.
Onko niin, että perinnöstä on luovuttava ennen perunkirjoitusta? Mistä tietää etukäteen ettei tule perineeksi pelkkää velkaa? Voiko perinnöstä luopua vielä myöhemminkin?

4

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helsinginherra

      Voi luopua,ensin katsot perukirjan että paljonko omaisuutta ja teet sitten päätöksen että luovutko vai et.
      Kirjallisesti,voit myös tallettaa maistraattiin heti kuoleman jälkeen perinnöstä luopumisilmoituksen.Sillä estetään tehokkaasti voudin toiminta.

      Ainut asia jota EI kannata tehdä on se että ilmoitat tai jollain muotoa osoitat että haluat pesästä jotain,pelkkä perukirjotuksiin osallistuminen ei vielä ole perinnön vastaanottamista.
      Perinnöstä voi luopua eläessä tai sitten kun henk.kuolee.
      Google auttaa.


      • Herratäälläkin

        "Voinko/kannattaako tehdä jonkinlainen paperi siitä että mahdollinen minulle joskus tuleva perintö menisi suoraan lapsilleni."

        Et mitenkään yleispätevästi. Vain tiettyä perittävää kohtaan esimerkiksi hyväksymällä testamentin, jonka mukaan sinulle ei tule perintöä, tai muuten kirjallisesti ilmoittamalla ko. perittävälle asiasta.

        "Onko niin, että perinnöstä on luovuttava ennen perunkirjoitusta?

        Ei. Pelkkä perunkirjoitukseen osallistuminen ei vielä ole perinnön vastaanottamista.

        Mistä tietää etukäteen ettei tule perineeksi pelkkää velkaa? Voiko perinnöstä luopua vielä myöhemminkin?"

        Velat eivät enää nykyaikana lähtökohtaisesti periydy perillisille.

        Perinnöstä voi luopua niin kauan kuin ei ole ryhtynyt toimin perinnön vastaanottamiseksi.


    • Kiitos kaikille vastauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3894
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2619
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      44
      2584
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2375
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      29
      2208
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      303
      2103
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1809
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1633
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1498
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1477
    Aihe