Rintojen poisto

bäää

Täällä olen löytänyt jonkun samankaltaisen keskustelun aikaisemmin, mutta se taisi olla melko vanha. Haluaisin vain tiedustella, onko täällä ketään, kuka on päässyt rintojen poistoon ilman trandiagnoosia, tai terveydellisiä syitä? entä onko ketään ylipainoista, joka on päässyt rintojen poistoon?

Itse olen sairaalloisesti ylipainoinen. Muuta ongelmaa minulla ei kehoni kanssa sinäänsä ole, mutta suuret rinnat tuottavat etovat joka päivä itseäni. En pukeudu naisellisesti, enkä tosiaankaan halua korostaa rintoja mitenkään. Enkä olla onnellinen isoista rinnoista niinkuin joku saattaisi sanoa, että ne nyt voivat olla ainoa hyvä asia mitä ylipainoiselta löytyy. Ei. Vihaan rintojani, ja olisin todella onnellinen mikäli pääsisin niistä kokonaan eroon. Ongelmana tietysti on että näin runsaasti ylipainoiselle ei mitään rintaleikkauksia tehdä.

Koska en halua että rintani erottuvat mitenkään, en ole koko ikäni aikana käyttänyt tavallisia rintaliivejä. Noin puoli vuotta sitten tilasin bindereitä netistä, mutta nekään eivät poista sitä tosiasiaa että rinnat minulta löytyy. Voi tuntua joistakin turhalta marmatukselta, mutta itseäni asia häiritsee suunnattomasti.

En kaipaa nyt sellaisia neuvoja että laihduta niin rintasi kutistuvat, sillä ne ovat silti olemasssa. Tosiaan haluaisin kuulla onko kenelläkään ollut/on vastaavaa tilannetta, ja miten olette sen ratkaisseet? Tehdäänkö missään, esimerkiksi virossa yli satakiloisellekin rinnanpoistoja? Tietääkö kukaan?

2

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei_kokonaan

      Terveen naisen rintoja ei poisteta kokonaan ilman mainitsemaasi transdiagnoosia. Pienentää kyllä voidaan, paljonkin aivan oman pyynnön perusteella. Mikäli kriteerit ei täyty julkisen puolen pienennysleikkaukseen (ylipaino?) vaihtoehdoksi jää yksityispuoli. Mikäli olet liian paljon ylipainoinen, sielläkin voidaan vaatia laihduttamista (yleensä BMI 30 tai hiukan yli) ennen leikkausta terveydellisistä syistä. Samalla nähdään miten rinnat pienenee laihduttaessa ja leikkaustulos on parempi.

      • bäää

        Kiitos vastauksesta, tuota olin pohdiskellut, että onko se mitenkään mahdollista. Tämä selvensi asiaa, kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      195
      6626
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5513
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      284
      3544
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      127
      3493
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      116
      2512
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2170
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1976
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      54
      1957
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1793
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      104
      1498
    Aihe