Kuinka vaikea kieli Saame on oppia?

eisaaminainen

Kuinka vaikea kieli toi saame on oppia ihan nollista ja missä sitä voi opiskella? Haluaisin ihan harrastuneisuuden kannalta käydä tekemässä saamen yo-kokeen, onko se kovinkin haastava? :) Äidinkieleni on siis suomi mutta osaan myös englantia ja hiukan ruotsia.
Kiitoksia :)

8

4149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan-alkajaisiksi

      Mitä saamen kieltä tarkoitat? Pohjoissaamea, inarinsaamea vai koltansaamea?

      • Eisaaminainen

        Pohjoissaamea! :)


      • ihan-alkajaisiksi

        Ihan ok valinta, koska saamenkielisistä ihmisistä valtaosa puhuu pohjoissaamea ja sillä kielellä tehdään eniten materiaalia, uutisia ja käännöksiä ym.

        Mutta paha mennä sanomaan kuinka vaikeaa on oppia jokin vieras kieli. Se kun riippuu paljon oppijasta ja oppijan motivaatiosta. Lisäksi oppimista helpottaa se että ympärillä on kyseisen kielen käyttäjiä ja että oppijan on mahdollista puhua kieltä toisten ihmisten kanssa.


      • Eisaaminainen
        ihan-alkajaisiksi kirjoitti:

        Ihan ok valinta, koska saamenkielisistä ihmisistä valtaosa puhuu pohjoissaamea ja sillä kielellä tehdään eniten materiaalia, uutisia ja käännöksiä ym.

        Mutta paha mennä sanomaan kuinka vaikeaa on oppia jokin vieras kieli. Se kun riippuu paljon oppijasta ja oppijan motivaatiosta. Lisäksi oppimista helpottaa se että ympärillä on kyseisen kielen käyttäjiä ja että oppijan on mahdollista puhua kieltä toisten ihmisten kanssa.

        En valitettavasti tunne ketään saamelaista kenen kanssa voisin keskustella! Oletko itse saamenkielen taitoinen? Jos kyllä niin mitä sanoisit noiden saamen yo-kokeiden vaikeusasteesta? Voiko verrata esim lyhyeen ruotsiin vai kuinka simppeleiltä nuo tehtävät vaikuttavat? Miten eri saamet eroavat toisistaan? Jos opiskelen pohjoissaamen niin ymmärränkö yhtään esim inarinsaamea? :)
        Kiitoksia!


      • Opettelijat

        Pohjoissaame ja inarinsaamen alkeet suomalainen oppii hyvin helposti. Taivutuspäätteet on helppo oppia Suomen perusteella, lauseet muodostetaan pitkälti kuten suomen kielessä. Sanastossa on paljon yhteistä perua ja jos osaa ruotsia, se osaltaan helpottaa ymmärtämistä.
        Alkuun pääsemisen jälkeen kieli avautuu itsestään.
        Inarin- ja koltansaamen taivutuksesta ja ääntämisen täydellinen oppiminen on jo melko haastavaa. Myös pohjoissaamen oikea ääntäminen ei onnistu pelkästään kirjoitettuun asuun tukeutumalla.


    • eipäolevastausta

      Eipä kai sitä voi etukäteen sanoa, kuinka vaikeaa kielen oppiminen juuri sinulle on. Voi kuitenkin ehkä yleisesti todeta, että saamen kielen oppiminen suomenkieliselle on oletettavasti helpompaa, kuin esim. henkilölle, joka puhuu vaikkapa norjaa äidinkielenään (joka kuuluu siis täysin eri kieliperheeseen). Jokaisen kyky omaksua kieliä on kuitenkin yksilöllinen.

      Aikaisempia saamen kielen yo-kokeita löydät täältä: http://oppiminen.yle.fi/abitreenit/saame/yo-kokeet

    • kielioppikieli

      Kauan sitten keskustelin erään norjansaamelaisen kanssa siitä, kuinka
      kamalaa oli mennä kansakouluun ummikkona.Osasimme vain saamenkieltä. Hän Norjassa ja minä Suomessa. Tämä norjalaisnainen kertoi oppineensa suomenkielen paljon nopeammin kuin norjankielen, vaikkei heille tietenkään suomea opetettu. Mutta hän sanoi suomenkielen kuulostaneen niin tutulta ja oli paljon myös samoja sanoja ja kielirakennekin on hyvin paljon samanlainen.
      Niin että sinä " eisaaminainen" , ei hätiä mitiä. Kyllä sinä sen saamen opit koht. nopeasti, niinkuin muutkin,tsemppiä.

      • eisaaminainen

        Kiitos vastauksesta! Pitää vissiin laittaa oppikirjat tilaukseen! :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2797
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      205
      1084
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      73
      988
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      918
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      60
      785
    6. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      64
      780
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      19
      650
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      60
      629
    9. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      568
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      535
    Aihe