En saa yhteyttä DNA:han

Olen yrittänyt soittaa monta kertaa laskusta jonka olen jo maksanu. Dna työntää maksettua laskua kännykkään ja nettiin, etteivät ole saanaat suoritusta laskusta. Olen maksanu laskun viikkoo aikasemmin ku eräpäivä ollu. Eräpäivä 26.2 maksoin 18.2. Kahdesti olen tarkistanu, vaikka tiesin että olen maksanu. Otan kaikki laitteeni pois Dna:sta ja siirryn toiseen operaattoriin. En haluu sotkeutuu mihinkään vääryyteen. Miten saan tän asian hoidettuu?
101473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Miksi nettipalstalla ruikutat laskutuksesta,et saa apua netin sivustoilta,mene jonnekin dna:NTOIMIPISTEESEEN NIIN SIELLÄ HOITAVAT ASIAN HENKILÖKOHTAISESTI TISKIN TAKANA.

Äänestä

Kiitos. Olen käyny sielläkin, vastaus ei kuulu heille, soita asiakaspalveluun. Sanoin, olen yrittäny soittaa useemman kerran, en saa yhteyttä. Vastaus siellä nyt ruuhkaa päällä. Eli ei toimi tälleenkään. En ees netin kautta pääse kirjautumaan tunnuksilla, ei hyväksy, vaikka tunnukset oikeet ja oikeen laitettu. Eli vieläkin kysyn mitä teen. Osaisko joku viisaampi neuvoo.

Äänestä

Soita DNA johtajalle. Kai numero jostain löytyy. On minullakin yksi puhelin DNA liittymällä. On joskus kirjautumisongelmia, mutta olen sitten myöhemmin päässyt. En ole yrittänyt soittaa, joten siitä en tiedä miten onnistuu. Minulla on kaikki DNA laskut e-laskuina ja virheitä ei ole ollut. Oletko tarkistanut onko puhelinnumero varmasti oikea?

Äänestä
  • Älä jauha apina pazkaa

    Äänestä

Kiitos vastauksesta. Olen tarkistanut, oikee numero on. Mistähän voisin löytää johtajan numeron, en ainaskaa netistä.

Äänestä

Hei!

DNA :n toimitusjohtajan tehtäviin ei kuulu asiakaspalvelu. Asiakaspalvelumme yhteystiedot löydät nettisivuiltamme https://www.dna.fi/yhteystiedot

Mikäli jostain syystä et saa puhelimitse yhteyttä, kehotan soittamaan hetken kuluttua uudelleen. Toinen vaihtoehto on jättää asiakaspalveluumme viesti ylläolevalla nettisivulla kohdassa Sähköiset yhteydenotot. Voit olla asiakaspalveluumme yhteydessä myös Facebookissa yksityisviestillä, osoite on https://www.facebook.com/dna.fi


DNA Palvelu / Ida
Tuki -sivustomme; https://tuki.dna.fi/org/dna-fi/

Äänestä
  • Ei vastaa dna asiakaspalvelu vaikka olen jo kolme viestiä laittanut ja omalla puhelimella on hankala soittaa kun ei toimi !

    Äänestä

Niin näyttää tekevän tässä eräs tapaus.

Omaiseni kuoli toukokuussa 2014 ja pyysin yhtiöltä loppulaskut ja maksoin ne pois, mutta huomasin maksaneeni liikaa ja pyysin palautusta jonka sain ja kaikki näytti olevan ok. Nyt 8 kuukauden jälkeen lähestyi minua perintätoimisto ulosoton uhalla ja selvittelin asiaa ja jälleen kerran Saunalahti kertoi kaiken olevan ok ja perintä on väärä ja perui ulosottouhan, mutta en tyytynyt tuohon, vaan pyysin Saunalahtea selvittelemään asiaa keskushallinnosta kun olivat tuon ulosmittaus saatavan kirjanneet luottotappioksi ja selvityksen mukaan he ovat laskuttaneet liikaa noin 40 euroa ja ilmoittivat palauttavansa sen.

Opin tästä, että kokeillaan kepillä jäätä, mutta ikävä maku jäi tuosta perinnästä joka saapui sitten 8 kk myöhemmin joka oli aiheeton.

Samaa teki myös DNA ja sekin oli aiheeton noin 540 € eikä sekään ollut korrektia kuolleen ihmisen perikunnalle joka on maksanut laskunsa pois.

Katsotaan mitä seuraa seuraavaksi ja kaikista on skannatut näytöt minulla

Äänestä

Kyllähän se tämä DNA:n touhu meitä asiakkaita (ja omistajia) kohtaan on perseestä. Taitaa olla lestarikolliset asialla.

Äänestä

Monissa järjestelmissä se maksun "eräpäivä" on ratkaiseva tekijä. Niissä ei oteta huomioon sitä, että joku saattaa maksaa laskun ennen eräpäivää.

Näin kävi minullekin erään ylinopeussakon kohdalla vuosikymmeniä sitten. Olin maksanut sakon heti, kun sain maksulapun. Muutaman viikon jälkeen kotiin tuli ulosotosta viesti, että jos en maksa tuota sakkoa heti, he tulevat ulosmittaamaan sen mahdollisesta omaisuudestani.

Soitin ulosottovirastoon ja sanoin maksaneeni sakon, enkä aio maksaa sitä toista kertaa. Puhelimeen vastaaja kehotti kuitenkin maksamaan sakon (siis toisen kerran). Sanoin, etten maksa ja hoitakaa järjestelmänne kuntoon!

Tämän jälkeen soitti ulosottomies ja pyysi tarkat tiedot maksustani. Sen jälkeen en ole kuullut asiasta mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maksettu kirjoitti:

Olen yrittänyt soittaa monta kertaa laskusta jonka olen jo maksanu. Dna työntää maksettua laskua kännykkään ja nettiin, etteivät ole saanaat suoritusta laskusta. Olen maksanu laskun viikkoo aikasemmin ku eräpäivä ollu. Eräpäivä 26.2 maksoin 18.2. Kahdesti olen tarkistanu, vaikka tiesin että olen maksanu. Otan kaikki laitteeni pois Dna:sta ja siirryn toiseen operaattoriin. En haluu sotkeutuu mihinkään vääryyteen. Miten saan tän asian hoidettuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu